Мовний омбудсмен Рональд Макдональд: у чому суть суперечки довкола фастфуду

Останніми днями в соцмережах активно згадують компанію МакДональдз. Одні її хвалять та діляться фотографіями чізбургерів, інші — сварять та обіцяють більше не ходити. Причина в тому, що на терміналах самообслуговування в ресторанах Маку не виявилось російської мови. Пояснюємо, як МакДональдз потрапив у центр уваги.
З чого все почалось?
Все почалося з поста у Фейсбуці. 11 червня користувач Satana Ross розмістив на своїй сторінці фото терміналу самообслуговування МакДональдз з підписом: «Це після Данона МакДональдз прибрав російську мову з меню? Красунчики. З банкоматів ПриватБанку я би теж прибрав». А 14 червня цю ж фотографію терміналу запостив проросійський блогер Анатолій Шарій. «Це рішення вкотре підкреслює ставлення до половини населення України, що розмовляє російською», — написав він.
У чому суперечка?
Двомовність терміналів МакДональдз поділила людей в інтернеті на два табори. Одні схвалюють те, що в Україні компанія обслуговує клієнтів через термінали лише державною українською та міжнародною англійською. Інші обурюються, що таким чином МакДональдз дискримінує велику кількість російськомовних українців. Прихильники другої позиції закликають бойкотувати заклади компанії, щоб не збільшувати її прибутки. Натомість ті, хто підтримують проукраїнськість МакДональдз, роблять там більше замовлень та пишуть про це в соцмережах.
Чому раптом МакДональдз прибрав російську мову з терміналів?
Це сталось не зараз. Термінали самообслуговування працюють тільки двома мовами — українською і англійською — з 2016 року. Проте лише зараз на це масово звернули увагу. «Люди завжди шукають привід поскаржитись і показати своє "ущімлєніє", хоча вони цього і не відчували, поки їм не сказали», — після розголосу цієї історії Satana Ross заявив, що його пост був вдалим експериментом.
Яка мовна політика в компанії?
У МакДональдз повідомляють, що, відповідно до законодавства про мову, основною мовою комунікації в компанії є державна — нею ведуть документацію, її використовують в рекламі, нею спілкуються з клієнтами в соціальних мережах, на сайті та в куточку споживача. Загалом у спілкуванні з відвідувачами українська мова є пріоритетною для компанії. Проте в МакДональдз запевняють: якщо клієнти попросять, працівники готові перейти на російську. Зокрема зробити замовлення на терміналі самообслуговування можуть допомогти експерти з гостинності, які працюють у ресторанах.
МакДональдз завжди був проукраїнським?
У компанії запевняють, що протягом всіх 23 років роботи в Україні МакДональдз підтримує розвиток країни, місцевого бізнесу і культури. У відповідь на питання hromadske компанія зазначила, що за ці роки МакДональдз інвестував в Україну понад 7 млрд грн, дав робочі місця близько 10 тисячам громадян України, а 70% постачальників компанії – це місцеві бізнеси.
Як МакДональдз відреагував на анексію та війну на Донбасі?
У травні 2014 року МакДональдз закрив свої ресторани в Криму і на окупованих територіях на сході України. Як пояснювали в компанії — через неможливість гарантувати безпеку для гостей і співробітників. Працівникам зачинених закладів пропонували перейти на роботу в інші українські міста. Після цього кілька разів з’являлась інформація, що МакДональдз знову відкривається, зокрема, на анексованому півострові. Проте в компанії це заперечували.
- Поділитися: