Ми впроваджували європейську політику під час агресії Росії — остання промова посла ЄС
Сьогодні, 25 серпня, відбувся останній виступ посла Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського. Цю посаду він обіймав останні чотири роки. Громадське публікує частину заключної промови Томбінського.
«Я згадую свою першу конференцію чотири роки тому. Не мені, а українським громадянам вирішувати, наскільки ефективною була моя робота. Мої пріоритети — свобода, вибір суверенної держави та просування європейських цінностей. Бо я переконаний, що європейський вектор – це спосіб посилити суверенність, як це було в Центральній Європі.
Ніхто не очікував, що впровадження європейської політики відбуватиметься за таких умов, що Росія атакуватиме. Не пам’ятаю такого в історії, щоб коли-небудь підписання «регуляторного рішення» суверенною країною могло викликати агресію. Підтримка України з боку ЄС існує на основі трьох принципів: свободи, суверенності та демократії. Це продовження Гельсинського акту.
Ось як я бачу ситуацію чотири роки потому. Тоді у нашому фокусі була тема «вибіркового правосуддя». Тоді були кілька людей за ґратами, зокрема, Юрій Луценко та Юлія Тимошенко. Місія Кокса-Кваснєвського була тоді одним з головних інструментів комунікації з українською владою. Тоді було дуже мало контактів між Єврокомісією і українською владою. Я мав також почати діалог із суспільством. Залежність від російських енергоносіїв, загрози, що виникали щороку, загрози суверенності країни – це мій другий пріоритет. Рішення щодо реверсу газу таки ухвалювалися наприкінці 2013-го, щоб диверсифікувати джерела енергії.
Третій пріоритет — як цю прірву подолати між нами і ними – тими, хто очолює країну <…> як зробити так, щоб не було подвійного трактування, коли говорять одне владі, інше населенню. Ми намагалися говорити одне й те саме усім. Це все стосується суверенності, бо останні двадцять років не були ефективно використані, щоб державні інституції були сильними і незалежними.
Революція Гідності показала цей розрив. Україна була захищена громадянами. Нині українська держава має передати людям відчуття, що держава може захистити людей, а не тільки люди можуть захистити державу. Це мої основні висновки. Люди ідентифікували себе з державою. Люди хотіли «володіти» власною країною. Жертви були зроблені людьми, щоб захистити країну. Це універсальна цінність для всіх демократій. Це мій урок з того, що сталося. Я лишаю країну з відчуттям, що вона в хороших руках своїх громадян, а не керується третьою стороною ззовні».
В рамках планової ротації Ян Томбінський залишає Україну в серпні. Наступного тижня до Києва має прибути новий очільник Єврокомісії Х’юг Мінгареллі – французький дипломат італійського походження. Він стояв у витоків Угоди про асоціацію України з ЄС, працював Європейській службі зовнішніх дій. Мінгареллі почне виконувати свої обов’язки на початку вересня.
- Поділитися: