Навіщо ДФС закуповує дорогі ґаджети?

П’ять років тому, тодішній міністр доходів та зборів Олександр Клименко вирішив усі контейнери, що проходять митний контроль, оснащувати електронними замками з навігаторами. Здавалося, інновація полегшить роботу митників, та по факту ці замки перетворилися на дорогу іграшку.

ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО, екс-міністр доходів і зборів України:

- Це дуже якісний сервіс, який допоможе поставити крапку в такому явищі, як контрабанда. Дозволить це зробити, мінімізуючи корупційні ризики та корупційні прояви, мінімізується людський фактор.

СЕРГІЙ, Головний державний інспектор митного поста Чорноморськ Одеської митниці ДФС України:

- При перемещении грузов между таможнями Украины с 2011 года используются электронные устройства - электронные замки с функцией GPS-GSM навигации. Данные устройства устанавливаются на запорное устройство контейнера с целью не дать возможности вскрыть по пути следования и позволяют отследить маршрут перемещения по территории Украины.

Нескладний механізм, простий навісний замок з акумулятором та звичайною, як у телефоні, сім картою. Інспектор митниці закрІплює його на дверях контейнера. Вартість одного такого замка - 395 доларів.

- Вот так он крепится. И закрылся.

Тепер замок, в ідеалі, передає сигнал, який відображається в моніторинговому центрі в Києві.

Ідея з використанням електронних замків так сподобалася голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, що в грудні минулого року головний податківець країни наказав регіональним митницям почепити замки на всі вантажі, що проходять митний контроль.

ЮЛІЯ МАРУШЕВСЬКА, керівниця Одеської митниці:

- У нас зараз майже 100% контейнерів повинні мати цей замок – тоді  як кількість замків на всю митницю в нас півтори тисячі, навіть менше працюючих. І це такий певний привід для корупції. На цей контейнер ми вішаємо. На цей вішаємо. А на наступний вже не вішаємо.

Сам замок теж вимагає технічного обслуговування. Для цього Центральний орган ДФС доручив усім регіональним митницям до кінця грудня минулого року закупити акумулятори та провести діагностику роботи замків на своїх підрозділах.

Рядові митні інспектори кажуть, що хороша ідея з замками на практиці має дуже багато недоліків.

СЕРГІЙ, Головний державний інспектор митного поста Чорноморськ Одеської митниці ДФС України:

- Таможенным кодексом Украины установлены сроки для перемещения грузов между таможнями Украины, этот срок составляет 10 суток автомобильным транспортом. Заряда электронного замка достаточно для работы устройства в течении 2-3 дней, т.е., возможно, большую часть движения груза по территории Украины с помощью GPS-GSM замков мы отследить не можем.

ЮЛІЯ МАРУШЕВСЬКА, керівниця Одеської митниці:

- Вони повністю показують свою неефективність з тим, що спрацювань по ним майже немає, та ще й акумулятор цього замка дуже швидко розряджається, наші техніки не мають можливості цього контролювати. Тому що інформації про те, який акумулятор розряджений, який замок заряджений на якому етапі, ти можеш повісити той замок на контейнер, він вийде з порту і за 20 хв. розрядиться і ніхто про це тобі нічого не скаже.

Одеські контрабандисти запевняють, що даний електронний замок їм зовсім не заважає:

АРТУР, контрабандист:

- Пресловутый электронный замок нам не мешает. Все очень просто: высверливаются заклепки с петель, снимаются аккуратно дверные створки контейнера, далее выносишь из него необходимое количество товара, и далее вставляешь назад створки. Вставляя новые заклепки в петли. При растаможке остатков товара пломба с электронным замком свидетельствует о том, что контейнер не вскрывали.

Безглуздість використання подібних замків підтверджують і громадські активісти, що регулярно здійснюють моніторинг вантажних перевезень в країні.

ОЛЕКСАНДР ЗАХАРОВ, координатор руху «Ні! Корупції на транспорті»:

- Весь мир сейчас оформляет грузы дистанционно, никто не спускается к машине. Если все нормально, то сотни, тысячи миллионы контейнеров проходят так, что к ним никто не прикасается. Представьте себе: проходят 500 контейнеров в сутки в порту, это надо повесить 500 пломб, потом проконтролировать возврат всех этих 500-т штук, и это каждый день. На следующий день опять 500, на следующий день опять 500… это просто нереальная задача, и она безглузда.

Свого часу ці електронні замки державна фіскальна служба закупила у відомої ізраїльської фірми, що спеціалізується на електронному охоронному обладнанні.

«Беніш Джі Пі Ес Україна» входить в бізнес імперію ізраїльського бізнесмена Хаїма Беніша «Benish Group». Постачання GPS ґаджетів для державних підприємств України – один з найуспішніших напрямів її діяльності.

Окрім ДФС, серед клієнтів фірми - Мінекології, «Укрпошта», Укрзалізниця, аеропорт Бориспіль, МВС.

Цікаво, що ряд відомих злочинців тікали з-під домашнього арешту, хоча на них були електронні браслети від «Беніш»: у 2013-му – затриманий на хабарі ректор податкової служби Петро Мельник; пізніше - активіст Антимайдану Гнат Кромський, відомий як «Топаз» командир «Беркуту» Дмитро Садовник підозрюваний у масових вбивствах на Майдані і  Таввакул Рагімов – харківський міліціонер, якого звинувачували у керуванні «тітушками» у Києві під час Майдану.

ЮЛІЯ МАРУШЕВСЬКА, керівник Одеської митниці:

- Інше запитання – звідки ці замки беруться. Як я розумію, це така традиція по закупівлі цих замків, вона ще родом з часів Януковича. А компанія, яка зараз буде закуповувати – це компанія, спокійно через інтернет можна побачити, належить тому самому ізраїльському бізнесмену, який закуповував ці замки для уряду Януковича.

Представництво «Беніш Джі Пі Ес Україна» дійсно має цікавих покровителів. Так, раніше в її засновниках був такий собі Євген Фельдшеров, позаштатний радник одіозного екс-міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького. Він був прописаний в одній квартирі з Борисом Довгопятом. У засновниках «Беніш Джі Пі Ес Україна» фігурує Алла Довгопят, яка, ймовірно, є родичкою Фельдшерова.

ЯРОСЛАВ БЕРЕНДАКОВ, журналіст ІА «Одеса-медіа»:

- Здесь сам по себе напрашивается вывод о том, что, скорее всего, Эдуард Ставицкий помимо того, что он раньше был, имел отношение к этому предприятию, и можно сделать вывод о том, что он скорее всего и поныне влияет на эту компанию.

Самого Ставицького наразі розшукує Інтерпол за зловживання владними повноваженнями та розкрадання і розтрату майна в особо великих розмірах. До речі, керівник Benish Group Хаїм Беніш дружить з біглим екс-міністром у соціальній мережі.

В останніх змінах до бюджету ДФС ми бачимо, що в травні-червні заплановано придбання акумуляторів, моніторингової системи та нової партії електронних замків.

Цікаво, що тендер планується проводити лише для закупівлі акумуляторів на 226 тис. грн, а безпосередньо самі замки на 35 млн. та моніторингову систему ще на 1,6 млн.грн фіскали хочуть закупити за переговорною процедурою.

ЮЛІЯ МАРУШЕВСЬКА, керівниця Одеської митниці:

- Коли я чую про витрати в 10 млн.грн на цей моніторинговий центр, я розумію, що за такі кошти це треба витратити. Щоб закупити повністю програмне забезпечення на всю українську митницю. Мені знається, це нерозумні видатки порівняно з тим коефіцієнтом корисної дії, які ці замки і ця техніка приносить.

Кажуть, замки збираються закупити вже в іншого постачальника та начебто дешевше.

Якщо вірити документу, що потрапив до «Слідства.Інфо», такі умови митниці пропонує фірма «Старком». Один замок має обійтися у 315 дол. за штуку, тоді як у Беніш-Груп він коштував 395.

Здавалося б, нова фірма, нові девайси, нижча ціна – усе вигідно. ДФС лишається тільки купляти замки та чіпляти їх на контейнери. Та, нажаль, нове – це всього-на-всього добре забуте старе.

Чому? Бо офіційний дистриб’ютор «Старкому» в Україні – уже добре знайома нам «Беніш-Ґруп».

В офіційному листі «Слідству.Інфо» «Беніш-Ґруп» пояснює, що співпрацює зі «Старкомом» з 2003 року, а на її офіційному сайті вказано, що замок бені-лок є спільною розробкою «Бенішу» й «Старкому».

З’ясувати, чому знову закупатимуться електронні замки і чому без тендеру, ми спробували безпосередньо в голови ДФС Романа Насірова. Він заявив нам, що купляти нічого не будуть, бо на це немає грошей.

- У нас немає ніяких коштів на капітальні вкладення..

- Але вони закладені в бюджеті?

- В мене нема такої інформації, я буду дуже радий, якщо вони закладені.

Та з власних джерел нам стало відомо, що в п’ятницю, договірна процедура все ж була проведена і митниця закупила замів на мільйон шістсот п'ятдесят дві тисячі гривень.

Поки в Україні рахують соціальні виплати, Державна фіскальна служба витрачає на закупівлю і обслуговування електронних замків з джі-пі-ес навігаторами десятки мільйонів бюджетних гривень. І це при тому, що доцільність використання новітніх суперґаджетів у кращому разі сумнівна.

ОЛЕНА ВАСІНА, ЯРОСЛАВ БЕРЕНДАКОВ, Слідство.Інфо

 

Поділитись: