На протестах проти держперевороту в Судані загинули 7 людей, ще 140 — дістали поранення

Військові 25 жовтня захопили цивільних членів перехідного уряду та оголосили надзвичайний стан. Тисячі людей вийшли на протести проти державного перевороту.
Про це пише Reuters.
У Міністерстві інформації Судану повідомили, що на протести проти держперевороту вийшли десятки тисяч людей. Вони утворюють барикади, однак протестувальники зіткнулися з обстрілами зі сторони військового штабу в Хартумі.
За даними Міністерства охорони здоров'я Судану, внаслідок обстрілів загинули 7 протестувальників та ще 140 дістали поранення.
Один із поранених розповів BBC, що його поранили в ногу, а інший чоловік розповів, що спершу військові кидали шумові гранати, а потім стріляли бойовими патронами.

До протестів приєдналися співробітники Центрального банку — вони оголосили страйк. А лікарі по всій країні відмовляються працювати у військових випадків, за винятком ситуацій невідкладної допомоги.
Аеропорт у Хартумі закрили, не відбуваються і міжнародні рейси. Інтернет та мобільний зв'язок майже не працюють.
МЗС України рекомендує українцям утриматися від поїздок у Судан, а тим, хто вже перебуває в країні, — залишатися у безпечному місці та уникати місць масового скупчення людей.
Українці, які перебувають у Судані, можуть телефонувати на гарячу лінію посольства України в Єгипті: +20 100 00 396 48.
Що сталося?
Військові 25 жовтня заарештували прем'єр-міністра Абдаллу Гамдока та інших членів перехідного уряду Судану. У країні оголосили надзвичайний стан.
Міністерство інформації Судану зазначає, що перехідна конституція надає право оголошувати надзвичайний стан лише прем'єр-міністру, тож дії військових є злочином. У міністерстві наголошують, що законним лідером перехідного етапу досі є Абдалла Гамдок.
Натомість новим лідером Судану себе проголосив генерал Абдель Фаттах аль-Бурхан. Він уже розпустив Суверенну раду, яка мала забезпечити перехід країни до демократії після повалення одноосібного правителя Омара аль-Башира у 2019 році.
Бурхан обіцяє провести вибори у липні 2023 року та потім передати владу вибраному уряду.
Державний переворот уже засудили США, Велика Британія, ЄС, ООН та Африканський союз, членом якого є Судан. Світові лідери вимагають звільнити затриманих лідерів, які наразі перебувають у невідомих місцях.
Чому став можливий переворот?
Між військовими та цивільними групами Судану напружена ситуація залишається ще з часів повалення колишнього лідера Омара аль-Башира у 2019 році. Він прийшов до влади завдяки державному перевороту і керував країною одноосібно з 1989 року.
На тлі тривалих протестів Башир пішов у відставку, а його відправили під арешт. Політика вже засудили до двох років ув'язнення через відмивання грошей та корупцію. Триває розгляд справи про державний переворот, що привів Башира до влади.
Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угод про розподіл повноважень між військовими та Суверенної ради. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.
За час перехідного уряду Судан поступово виходив із міжнародної ізоляції. У 2020-му США виключили країну з переліку держав, які підтримують тероризм. Крім того, Судан мав проводити економічні реформи, щоб отримувати міжнародні кредити.
Однак напруга між військовими та цивільними чиновникам залишалась. У вересні 2021 року сталася невдала спроба державного перевороту. Тоді на протести вийшли як прихильники військового уряду, так і демократичного переходу.
- Поділитися: