На Запорізькій АЕС знову стався блекаут. Вже восьмий з початку окупації

Вночі 2 грудня відбувся повний блекаут на Запорізькій АЕС. Це вже восьмий блекаут, який стався на окупованій атомній електростанції та міг призвести до ядерної катастрофи.
Про це повідомило Міненерго.
Так, ввечері 1 грудня стався обрив лінії електропередачі «Запорізька ТЕС — Феросплавна» напругою 330 кВ, через яку станція отримувала живлення від української енергосистеми.
О 02:31 під час повітряної тривоги знеструмлено останню лінію «Запорізька АЕС — Дніпровська» напругою 750 кВ.
Через блекаут ЗАЕС перейшла на живлення власних потреб від дизель-генераторів. В автоматичному режимі включились усі 20 таких генераторів, 8 з яких пізніше були залишені в роботі.
У міністерстві кажуть, що найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4 енергоблоці. Вона спричинена тим, що окупанти використовували його із порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора і тримали в гарячому стані.
Знеструмлення головних циркуляційних помп, що охолоджують активну зону, призводить до переходу реакторної установки в режим природної циркуляції. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, і він може призвести до відмови основного обладнання енергоблока.
Блок потребує термінового переведення до холодного стану, наголосили в Міненерго. Також у відомстві додали, що о 7:00 2 грудня було поновлено звʼязок АЕС з українською енергосистемою.
«Холодний» і «гарячий» зупин — у чому різниця?
«Холодний зупин» — безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (температурою приблизно 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.
- Поділитися: