ENRU

Що означають американські публікації про надання Україні оборонної смертоносної зброї

«Пентагон пропонує план для озброєння України», «Сполучені Штати обговорюють плани надати Україні зброю в той час, коли російська загроза посилюється біля натівсього кордону» — з такими заголовками вийшли матеріали у впливових американських виданнях The Wall Street Journal та USA Today .

Йдеться про плани Пентагону і Державного департаменту США постачати Україні оборонну смертоносну зброю.

Ця інформація швидко розійшлася і в українських медіа. Громадське уважно прочитало тексти і спробувало розібратися, про що саме йшлося в публікаціях, на якому рівні ведуться розмови у Вашингтоні, чи може бути підтримане це рішення, а також про яку саме зброю і на яких умовах йдеться.

Хто саме порушив питання про смертоносну зброю?

«Офіційна особа в Раді національної безпеки США (головний дорадчий орган при президенті США щодо питань внутрішньої безпеки та зовнішньої політики — ред.) повідомила журналістам, що Білий дім не виключає можливості надавати України оборонну зброю». Саме цей початок викликав ажіотаж. Та зазначається, що через суперечливість ідеї, це джерело побажало залишитися анонімним.

Коли читати далі, журналісти WSJ уточнюють: «Високопоставлений чиновник заявив, що не ухвалено жодного рішення щодо пропозиції по озброєнню, і це питання не обговорювалося на засіданні в Білому Домі, присвяченому Росії минулого тижня. Чиновник сказав, що президент Дональд Трамп не був ознайомлений з планом, і його позиція невідома. Деякі американські та українські чиновники кажуть: можуть пройти місяці, перш ніж Білий Дім остаточно визначиться з цим питанням».  Саме президент США має підтримати план.

Президент США Дональд Трамп з міністром оборони Джеймсом Меттісом і віце-президентом Майком Пенсом після засідання Ради національної безпеки у Пентагоні Фото: defense.gov

Серед коментаторів, чиї імена озвучені, таки є і речниця Пентагону Мішель Балданза, яка використовує те саме обережне формулювання «США не виключають такої можливості». Решта співрозмовників або ж анонімні, або ж представляють аналітичні центри і упродовж років неодноразово закликали адміністрацію Білого дому озброювати Україну.

Про яку зброю йдеться

Це оборонна смертоносна зброя, яку також називають «летальною». Тобто не автомобілі, бронежилети, тепловізори, дрони для спостереження, окуляри нічного бачення, чи кошти на тренування військових. Наразі бюджет США передбачає надання 350 000 доларів військової допомоги Україні саме на такі речі і виключає  засоби захисту, що можуть призвести до загибелі людей.

У статті, американські чиновники говорять про протитанкові ракети, зокрема «Джавеліни». Це переносний протитанковий ракетний комплекс, який може уражати бронетехніку, повинен захищати об’єкти на землі та гелікоптери. «Джавеліни» доволі дорогі, але мають суттєві переваги, наприклад, дієві у складних метеорологічних умовах, їм важко протидіяти.

Переносний протитанковий ракетний комплекс FGM-148 Javelin під час військових навчань НАТО у Латвії в березні 2016 року Фото: flickr.com/usarmyeurope

Офіційні джерела WSJ уточнюють: якщо план схвалять, то протитанкові ракети отримають тільки ті українські військові, що базуються далеко від фронту. Так США можуть уникнути критики нібито вони заохочують ескалацію конфлікту.

Якщо Київ застосує озброєння усупереч домовленостям, Вашингтон припинить підтримку України і відкличе технічну допомогу.

До чого тут спецпосланник США у справах Донбасу

Журналісти наводять інтерв’ю BBC з Куртом Волкером, якого Держдеп уповноважив займатися переговорами на Донбасі, де той говорить «Оборонна зброя, яка допоможе Україні захиститися, і, скажімо, зупинити танки, дійсно допоможе» зупинити російську загрозу в Україні.

Та, якщо читати далі, то Волкер зазначає, що надання зброї «не на часі, не відбудеться зараз». За словами вже згаданих офіційних осіб у Вашингтоні, спецпосланник вважає, що «поки існує вузьке вікно прогресу упродовж наступних місяців і до виборів президента у Росії, запланованих на березень 2018».   

Спецпредставник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер (праворуч) на Донбасі Фото: facebook.com/ato.news

На шпальтах US Today є й заклик до Волкера «збільшити ціну для Кремля за його дії в Україні». Його озвучив екс-посол США в Україні та аналітик Атлантичної ради Джона Гербста, котрий упродовж останніх років є послідовним адвокатом озброєння України.

Чому зараз

У матеріалах йдеться про загострення на фронті. Наразі ситуація на сході України залишається стабільно непростою. US Today наводить статистику Українського кризового медіа центру від початку 2017. Відповідно до неї у січні загинуло 18 людей, 116 поранених, в березні 34 загиблих, 219 були поранені, в травні 12 людей загинули і 151 поранений, в липні 19 загинуло та 65 поранено.

Військові коментатори згадують заплановані на вересень російсько-білоруські навчання «Захід», в яких візьме участь 12 700 військових – трохи менше 13-тисячного ліміту, який дозволяють міжнародні угоди.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ На західному кордоні: чого чекати від військових навчань Росії та Білорусі

Все ж ключова думка, що причина таких розмов – це загострення російсько-американських відносин, яке спровокував не Держдеп та адміністрація Трампа, а Конгрес.

Минулого тижня було введено нові санкції проти Росії. Законопроект 3364 під назвою «Протистояння супротивникам Америки через акт про санкції» обмежив право президента Трампа знімати наявні санкції, накладені указами попереднього президента Барака Обами. Оскільки санкції прописуються в законі від Конгресу, президент не може скасувати їх одноосібно.

У відповідь на дії Конгресу президент Володимир Путін заявив, що Москва 775 американських дипломатів з Росії. Тож тепер м’яч на полі американців, а від  Білого дому очікують відповіді.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Санкції поодинці: чому США та ЄС розійшлися у діях проти Кремля

На думку аналітиків, підтримка країни, що перебуває в стані війни з Росією, може стати такою відповіддю. Пропонувати варіанти виходу з ситуації президенту США – це і є основне завдання аналітичних центрів.

В контексті серйозного політичного протистояння, яке існує і всередині Республіканської партії,  розмови про Росію та ймовірні зв’язки Трампа з Путіним, стають все гучнішим. І це вже справа президента США обирати, чи скористатися порадами про озброєння України, які дають, зокрема, і його внутрішньополітичні опоненти.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram