УКРАЇНА

Наймолодший директор: Як хлопчик на візку відкрив бібліотеку на Донбасі

10 травня, 2017 13:01
УКРАЇНА/Наймолодший директор: Як хлопчик на візку відкрив бібліотеку на Донбасі
Зберегти
Вигляд
Чотирнадцятирічний Дмитро Ружевич, попри важкий діагноз, став наймолодшим в Україні директором бібліотеки. Рекорд у березні 2017 зафіксувала експертна комісія Книги рекордів України. Громадське їздило на Донеччину і дізнавалось як йому це вдалося.

Дмитру 14 років. Він живе в селі Сергіївка Донецької області, населення якого — близько 2 тисяч мешканців, воно вважається зоною бойових дій. Хлопець пересувається на візку і може рухати лише одним пальцем на руці, у нього – спинальна м’язова атрофія. Попри це, він — наймолодший в Україні директор бібліотеки на громадських засадах.

У кімнаті Дмитра, яка і є першою відкритою бібліотекою Сергіївки, – великий, заповнений книгами, стелаж.

Дмитро Ружевич, попри важкий діагноз, став наймолодшим в Україні директором бібліотеки screenshot з відео Громадське

«Ці ми приготували для дитячих будинків», — розповідає хлопець і вказує на декілька заповнених картонних коробок. За його словами, в невеликому помешканні, де він живе з мамою та сестрою, ці книги вже немає де розмістити. Зараз бібліотека нараховує близько 1500 книг, з них 600 Дмитро віддав у шкільну бібліотеку, ще сотню – у сільську.

Бібліотека Дмитра нараховує близько 1500 книжок screenshot з відео Громадське

«Волонтер Максим Потапчук познайомив мене з київською казкаркою Євгенією Пірог. Вона подзвонила мені, ми довго спілкувалися, потім вона запропонувала зібрати бібліотеку і я погодився», — розповідає Дмитро про те, як з’явилася ідея створення читальні.

Письменниця Євгенія Пірог, – засновниця всеукраїнського проекту «Додай читання» — каже: «Ми заохочували людей з різних міст відправляти Дмитру листи і через них допомагати йому подорожувати Україною, оскільки сам він такої можливості немає. Так з’явилась ініціатива «Дмитрикова пошта»». З часом книги почали надсилати частіше, ніж листи і потрібно було думати як це врегулювати. Так і з’явився формат бібліотеки.

«Після того, як торік у грудні Дмитрик став директором бібліотеки, його почали запрошувати на шкільні заходи, бо до цього його просто не помічали, — розповідає Євгенія Пірог. — Він сумував, що на святах діти не підходили і не спілкувалися з ним. Ми почали розуміти, що дітям буде користь не тільки читацька. Тут важливіша тема – соціалізація таких людей як Дмитрик, а також соціалізація інших дітей, які мають навчитися співіснувати і спілкуватися з особливими людьми».

Письменниця Євгенія Пірог допомогла Дмитру зібрати бібліотеку screenshot з відео Громадське

Дмитро навчається за загальною шкільною програмою, вчителі приходять до нього додому. Завуч Сергіївської загальноосвітньої школи Валентина Миколаївна розповідає, що сама взяла чимало книжок у бібліотеці учня: «Ми вчили в 6 класі «Сліпий музикант» і в нас не виявилося цієї книжки в бібліотеці, Діма нас виручив».

На стінах кімнати Дмитра — багато нагород: диплом у конкурсі з української та зарубіжної літератури «Sunflower», грамота з міжнародного природничого конкурсу «Колосок», між ними – посвідчення книги рекордів України, як наймолодшого бібліотекаря.

«Я люблю читати фантастику, детективи, фентезі. Мої улюблені – «Герої Олімпу» Персі Джексона та «Гаррі Поттер»», — розповідає хлопець.

Дмитро мріє стати вчителем інформатики. Зараз мама Людмила шукає організації, які допомагають здобути професію людям з інвалідністю. Вона також допомагає сину з упорядкуванням книжок.

Завуч Сергіївської загальноосвітньої школи Валентина Миколаївна розповідає, що сама взяла чимало книжок у бібліотеці учня Дмитра Ружевича screenshot з відео Громадське

«Це дуже відкрита родина. Вони особливі не тільки тим, що мають таку проблему із хворобою, але й тому, що хочуть активного життя, сприймають зміни в Україні дуже позитивно і тим дуже відрізняються від інших, в тій же Сергіївці», — розповідає Євгенія Пірог і додає, що серед мешканців села чимало нерозуміння подібної ініціативи.

Громадське намагалось розпитати у мешканців села про те, чи чули вони про Дмитра і що думають про ініціативу з бібліотекою. Переважно люди або відмовлялись коментувати, або казали, що такого не знають. І навіть у сільраді нам нічог не сказали, мовляв, відсутній голова. Ми зустріли лише двох дорослих сергіївчан, які розповіли про Дмитра, радо відповідали й учні Сергіївської школи. Деякі з них також допомагають хлопцеві з бібліотекою.

В селі Сергіївка Донецької області близько 2 тисяч мешканців і воно вважається зоною бойових дій screenshot з відео Громадське

Книги реєструються у спеціальному брендованому записнику. Екслібрис хлопець придумував разом із автором печатки – на ній лицар зі списом на коні їде до замку.

«До мене приходять читати. Я пропоную їм книжки, вони обирають, а я записую і вже віддаю їм на руки», — штрафників, каже Дмитро, ще не було. Сміється: «Мене всі бояться».

Дмитро Ружевич мріє стати вчителем інформатики screenshot з відео Громадське

Пов`язані новини