Що треба знати про теракт у Пітері

Громадське зібрало найважливішу інформацію станом на вечір 4 квітня про теракт у Санкт—Петербурзі, що стався напередодні.

Кількість жертв зросла до 14

14 загиблих, близько 50 поранених – такі оновлені офіційні дані про постраждалих внаслідок вибуху між станціями «Сінна площа» і «Технологічний інститут». В момент вибуху загинули 11 людей, ще троє померли в лікарні. На веб-сайті Головного управління МНС Росії у Санкт-Петербургу опублікували їхні імена.

Українців серед постраждалих немає – консул України в Санкт-Петербурзі пересвідчився в цьому, відвідавши лікарні, де надають допомогу постраждалим.

14 загиблих та близько 50 поранених – оновлені офіційні дані про постраждалих внаслідок вибуху між станціями «Сінна площа» і «Технологічний інститут» у Санкт-Петербурзі 3 квітня

Фото: Anton Vaganov/EPA

У скоєнні теракту підозрюють смертника родом із Киргизстану

За версією Слідчого комітету Росії, теракт скоїв смертник. Рештки тіла людини знайшли в третьому вагоні потяга. Генетична експертиза показала, що вони належить 22-річному Акбаржону Джалілову.

Чоловік народився у Киргизстані, але з 2011 року мав російське громадянство і мешкав у Санкт-Петербурзі. У Слідчому комітеті заявляють, що він також залишив вибуховий пристрій, який не спрацював, на станції «Площа Повстання».

Які мотиви його вчинку – офіційних версій поки що немає. Киргизьке видання «24» повідомляє, що спецслужби Киргизстану допитують батьків і найближчих родичів підозрюваного.

Теракт вчинили під час відвідин Санкт-Петербурга Путіним

3 квітня у Санкт-Петербурзі зустрічалися президенти Росії Володимир Путін і Білорусі Олександр Лукашенко. Те, що теракт було скоєно під час візиту Путіна, «примушує замислитися», заявили у Кремлі. «Це предмет для аналізу спеціальними службами», – сказав речник російського президента Дмитро Пєсков.

Звертають увагу на цей факт і експерти. Геннадій Гудков, екс-депутат Держдуми Росії, офіцер ФСБ в запасі, заявив в інтерв’ю російській службі BBC – не вірить, що вибух у день візиту Путіна був збігом. «Адже приїзд президента і політичного бомонду – це шалені заходи безпеки. […] Це свідчить про те, що це дуже зухвалий теракт, навмисний виклик системі, рукавичка, нахабно кинута в обличчя з великою силою».

В день теракту 3 квітня у Санкт-Петербурзі президент Росії Володимир Путін (ліворуч) зустрічався зі своїм білоруським колегою Александром Лукашенко

Фото: Dmitri Lovetsky/POOL/EPA

Машиніст потяга продовжив рух і цим врятував багатьох людей

Завдяки тому, що потяг зупинився на станції, персонал метрополітену зміг швидко евакуювати пасажирів, а медики надати допомогу постраждалим. Про це заявили у Слідчому комітеті Росії.

Вибух стався на перегоні між двома станціями, машиніст Алєксандр Кавєрін вирішив рухатися без зупинки до найближчої станції «Технологічний інститут». Він каже, що почув звук вибуху і зв’язався з диспетчером.

«У цей момент почали надходити незрозумілі повідомлення за допомогою пристрою «пасажир-машиніст». Одночасно говорили в усіх вагонах. […] Я ухвалив рішення про виведення потяга на станцію, оскільки він ішов без затримки», – цитує Каверіна BBC.
Що сталося, він сам зрозумів тільки після зупинки потяга.

Машиніст став героєм медіа. Через журналістів, які допізна чергували на сходах його під’їзду і телефонували дружині об 11 вечора, йому довелося ночувати не вдома, – поскаржився Каверін на прес-конференції сьогодні.

Машиніст потяга швидко зорієнтувався та дотягнув його до станції, де медики та служби порятунку швидше змогли допомогти постраждалим Фото: EPA 

Спецслужби могли знати про підготовку теракту в метро

Про це з посиланням на «варте довіри джерело» повідомило видання Коммерсант. Інформацію про це надав росіянин, який співпрацював із терористичним угрупованням «Ісламська держава», і був затриманий після повернення з Сирії.

Опозиційні політики звертають увагу на те, що теракт стався якраз тоді, коли в Росії відбуваються масові акції протесту проти корупції прем’єр-міністра Дмитра Медвєдева.

«Звісно, цей теракт як ніколи доречний (для влади – ред.), і навіть напрошуються різні думки на цю тему, – сказав в інтерв’ю Громадському екс-депутат Держдуми Росії Ілля Пономарьов. – Це може призвести до «закручування гайок» у зв’язку з терористичною загрозою для того, щоби запровадити додаткові обмеження на будь-які публічні заходи».

Нові акції протесту в Росії заплановані на найближчі вихідні.

У вівторок вранці роботу метрополітену Санкт-Петербурга було повністю відновлено. У місті оголошено триденну жалобу.