Люди підтримують одне одного обіймами неподалік від вищої школи Санта-Фе у штаті Флоріда, де 17-річний Дімітріос Пагуртзіс застрелив 10 людей та поранив дванадцятьх, США, 18 травня 2018 року
Фото: EPA-EFE/MATT PATTERSON
У політехнічному коледжі в Керчі стався вибух та стрілянина, від яких загинула щонайменше 21 людина та понад 50 поранені. За даними поліції, нападником виявився 18-річний студент коледжу Владислав Росляков. На початку цього року в одній зі шкіл Сімферополя учень поранив із пневматичного пістолета п'ятикласника. Громадське зібрало найгучніші випадки стрілянини, вчинені у навчальних закладах світу.

За останні 4 роки в Росії сталося щонайменше 6 нападів у школах. Учні вчиняли злочини з травматичною, холодною — ножами та сокирами, а також вогнепальною зброєю. Найгучніший із них стався взимку 2014 року в Москві. Тоді учень 10 класу Сергій Гордєєв, озброєний карабіном і гвинтівкою, зайшов до своєї школи №263 і застрелив учителя географії та захопив однокласників у заручники.

Коли приїхала поліція, хлопець почав стріляти й по ній. Він убив охоронця і важко поранив патрульного.

Гордєєва затримали. А через два роки визнали неосудним. Підліток пояснив, що таким чином він хотів довести однокласникам теорію соліпсизму, а потім накласти на себе руки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибух і стрілянина в коледжі Керчі: що відомо (текстовий онлайн)

Напади у школах Росії

Азербайджан

У квітні 2009 року в приміщення азербайджанської державної нафтової академії в Баку увійшов 28-річний Фарда Ґадіров і почав стріляти з пістолета Макарова. Загинуло 12 людей. Після прибуття поліції чоловік застрелився.

Україна

Цьогоріч у січні в анексованому Криму в гімназії №1 ім. Ушинського в Сімферополі учень 7 класу поранив у ногу з пневматичного пістолета п'ятикласника. Стрілянина сталася в туалеті перед уроком фізкультури.

Рідні обіймають школярів біля школи у Паркленді, штат Флорида, США, 14 лютого 2018 року. 19-річний Ніколас Круз, якого перед тим вигнали «через дисципліну», застрелив у школі 17 людей
Фото: EPA-EFE/GIORGIO VIERA

США

Найчастішими та найжорстокішими були напади у навчальних закладах Сполучених Штатів Америки. Їх скоювали як викладачі, так і учні. Найвідомішим випадком стали вбивства у штаті Колорадо у квітні 1999 року. Учні школи «Колумбайн» Ділан Кліболд й Ерік Гарріс убили 13-тьох та поранили 21 людину з вогнепальної зброї, після чого скоїли самогубство.

Хлопці довго готувалися до нападу: складали плани, готували зброю, тренувалися її застосовувати.

У студентській їдальні вони залишили два саморобні вибухові пристрої, які, втім, не спрацювали. Тоді Кліболд і Гарріс повернулися до школи й почали стріляти по учнях. Трагедія в «Колумбайн» спричинила в американському суспільстві суперечки щодо необхідності посилення контролю над вогнепальною зброєю у США. Згодом події у школі «Колумбайн» надихнули кількох нападників в інших навчальних закладах світу.

Саме цю стрілянину, вочевидь, і намагався відтворити Воладислав Росляков у коледжі Криму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ненавидів технікум»: як стрілок у Керчі повторив убивства в американській школі «Колумбайн»

Напади у школах США

Канада

Травень 1975, Брамптон

У школу Сентенніел 16-річний учень Майкл Пітер Слободян приніс самозарядні гвинтівки 22-го і 44 калібрів, сховавши їх у футляр від гітари. Він убив двох і поранив 13 людей, а потім застрелився.

За словами учнів, Майкл був злий на вчителя фізики — той поставив погану оцінку, яка не дозволяла йому вступити в медичну академію. Після цієї події в Канаді посилили контроль над вогнепальною зброєю. Раніше будь-хто міг придбати зброю та боєприпаси в необмеженій кількості без перевірки.

Січень 2016, селище Ла-Лош

17-річний підліток убив у себе вдома з вогнепальної зброї двох двоюрідних братів, а потім прийшов у школу, де навчався, і відкрив там вогонь. Загалом загинуло четверо та дістали поранення семеро людей.

Німеччина

Квітень 2002, Ерфурт

Колишній учень гімназії Гутенберг Роберт Штайнхойзер прийшов до установи зі спортивною сумкою, де був дробовик 12 калібру й пістолет Glock 17. Штайнхойзер застрелив 13 учителів, двох учнів, та поліцейського. Ще 7 людей він поранив. 19-річний нападник скоїв самогубство.

Студенти, вчителі та гості зібрались у новозбудованому спортивному залі в гімназії Гутенберг на траурну церемонію, щоб згадати хвилиною мовчання усіх, кого три роки тому застрелив колишній учень гімназії Роберт Штайнхойз, Ерфурт, Німеччина, 26 квітня 2005 року. 19-річний нападник застрелив 13 учителів, двох учнів, та поліцейського, поранив сімох людей, а потім застрелився сам
Фото: EPA/Sascha Fromm

Фінляндія

Вересень 2008, Каухайокі

Учень Матті Юхані Саарі, вбраний у чорне та з лижною маскою на обличчі, озброєний самозарядним пістолетом Walter Р22 і кількома саморобними коктейлями Молотова, проникнув у будівлю Професійно-технічного училища.

Від його дій загинуло 11 людей (разом із нападником), троє дістали поранення. Усі жертви були однокурсниками Саарі, деякі навіть знали його особисто. Перед нападом юнак виклав на Youtube відеоролики, в яких вимовляв фразу you will die next («ти помреш наступним») і тренувався стріляти з пістолета. За словами поліції, Матті планував злочин протягом 5 років.

Листопад 2007, Йокела

18-річний учень ліцею Пекка-Ерік Аувіненом з пістолета Sig Sauer Mosquito 22-го калібру вбив 8 людей, серед яких були шестеро учнів, шкільна медсестра й директор. Сам Аувінен скоїв самогубство.

Напередодні події він розмістив свій «маніфест» на YouTube під назвою «Jokela High School Massacre — 11/7/2007» («Бійня в школі Йокела — 7 листопада 2007».

Бразилія

Квітень 2011, Реаленгу, Ріо-де-Жанейро

У муніципальній школі Тассо та Сілвейра 23-річний колишній учень убив 12 і поранив ще стільки ж школярів. Після кількох поранень у перестрілці з поліцією, застрелився.

Редакторка: Юлія Банкова
Поділитись: