Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо (ліворуч) та президент України Володимир Зеленський під час зустрічі у Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Київ-Варшава-Торонто — найпопулярніший маршрут на минулих вихідних для українських урядовців та експертів. Саме Канада цього року приймає чергову конференцію з реформ в Україні. Розповідати про них за океан відправилися президент України Володимир Зеленський та міністри. Громадське розповідає, про що говорили під час першого дня конференції і які питання найбільше цікавили західних партнерів.

Починає президент

Під час свого першого візиту до Північної Америки президент України Володимир Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Вони разом з міністеркою закордонних справ Канади Христею Фріланд та віцепрем’єр-міністром України Степаном Кубівим відкрили четверту Конференцію з реформ в Україні (Ukraine Reform Conference), яка триватиме до 4 липня.

На зустрічі Зеленський і Трюдо погодили розширення Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою та обговорили просування демократичних реформ в Україні, необхідних для євроатлантичної інтеграції.

Зеленський та Трюдо говорили й про безпекову ситуацію в регіоні, з огляду на війну на Донбасі, а також про експорт канадських озброєнь в Україну. Нагадаємо, він став можливим, коли в грудні 2017 року Міністерство міжнародних справ Канади зняло обмеження для канадських торговельних компаній.

«Канада завжди підтримуватиме народ України й допомагатиме її зусиллям на шляху до більшої демократії, безпеки і процвітання», — сказав прем’єр-міністр Трюдо.

Офіційна зустріч прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо (в центрі праворуч) із президентом України Володимиром Зеленським (в центрі ліворуч) у Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Під час виступу на конференції президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова приємно здивувати світ. Як це зробила єдина в Канаді професійна баскетбольна команда Toronto Raptors, яка стала чемпіоном NBA в цьому році.

Аби отримати свій кубок, Україна повинна реформувати судову систему та подолати корупцію. Ну і куди ж без діджиталізації та «країни у смартфоні» — президент повторив тезу про те, що «штучний інтелект має замінити менталітет чиновників».

«Подолання монополій, боротьба з рейдерством і контрабандою. Захист права власності, покращення кредитного рейтингу країни, масштабне залучення інвестицій. Усе це слід зробити заради підвищення рівня життя громадян України», — підкреслив президент України.

Зустріч українського президента Володимира Зеленського (ліворуч) з міністеркою закордонних справ Канади Христею Фріланд, Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Питання від партнерів України 

Після відкриття конференції першу панель, присвячену реформам в Україні, модерував спецпредставник США з питань України Курт Волкер.

«Що ми тут робимо? Куди ми намагаємося дістатися?» — таким було перше питання дискусії, в якій брали участь міністерка фінансів України Оксана Маркарова, виконувач обов’язків голови МВФ Девід Ліптон, міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом, представниця Єврокомісії Ельжбета Б’єнковська та міністр у справах ООН та Співдружності Великобританії Тарік Ахмад.

Представник Великої Британії, яка приймала першу конференцію з питань реформ в 2017 році, назвав зміни в Україні найкращою лінією оборони і побажав українцям трохи більше терпіння.

«Ми маємо демократію в Британії вже дуже-дуже довго. І це потребує трохи часу. Я хочу сказати, що ваш табель за останні 5 років має відмінні оцінки», — заявив Тарік Ахмад.

Після революції гідності Україна справді зробила величезний поступ, відзначила міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом. І додала, що українській владі головне не забувати, для кого ці реформи робляться.

«Я дивлюся на міністра фінансів і сподіваюся, що вони працюють над створенням справедливішого суспільства і треба показати українському народу, що є дивіденди від реформ, що вони справді в їхніх інтересах. Не тільки в інтересах безпеки, а також поліпшують щоденне життя українців. І зменшують поляризацію в суспільстві, яку ми зараз бачимо», — відзначила очільниця МЗС Швеції. Вона наголосила, що імплементація реформ призведе до розвитку демократії, покінчить з олігархатом і старими структурами, які відтягують країну в минуле.

Президент України Володимир Зеленський (ліворуч) та спецпредставник США з питань України Курт Волкер, Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

А от Міжнародному валютному фонду, як головному кредиторові України, більше пасує підказувати, аніж хвалити. Що власне під час панелі й робив виконувач обов’язків голови Девід Ліптон.

За його словами, аби українці не їздили за кордон в пошуках кращого життя, належні умови треба створити в себе вдома. «Бізнес-моделлю для України має бути постачання товарів в Європу, а не постачання робочої сили», — підкреслив він.

Для будівництва Європи вдома потрібні гроші, тому без інвесторів ніяк. І тут Україна має пройти шлях Польщі, переконаний Ліптон.

«На початку 2000-х я був на подібній конференції, коли йшлося про Польщу. Тоді німецькі, шведські та скандинавські бізнесмени казали: ми не можемо інвестувати, поки не побачимо кращу інфраструктуру: дороги, залізниці, порти, які будуть доставляти товари оперативно», — поділився власним досвідом в.о. голови МВФ.

Бізнесу завжди потрібна інфраструктура та верховенство закону, коли підприємець знає, що контракт є контрактом і він буде виконуватися, резюмував Ліптон.

Більшість учасників дискусії відзначили внесок громадянського суспільства в реформування країни. Не забули запитати і про зростання нападів на активістів. Інше ключове питання, яке цікавило учасників дискусій на конференції: що уряд зробив і що робитиме, аби подолати корупцію.

Головний посил: небезпеки для активістів та корупція загрожують проведенню реформ.

Зустріч українського президента Володимира Зеленського (ліворуч) з виконуючим обов’язки голови МВФ Девідом Ліптоном (в центрі), Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Міністри відповідають

Очільниця міністерства фінансів Оксана Маркарова, яка прилетіла в Торонто одразу у складі двох делегацій, — президентської та урядової – каже, що прекрасно розуміє виклики, які стоять перед країною «наприкінці політичного циклу». І вважає, що чинний уряд зробив усе можливе, аби зменшити турбулентність. Зокрема, вже більше трьох років українська економіка зростає, а інфляція та інші показники виглядають обнадійливо.

В перший день конференції участь у дискусіях взяли перший віцепрем’єр-міністр, міністр економічного розвитку та торгівлі Степан Кубів, очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун та віцепрем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко. Кожен з них презентував «свою» реформу.

Кубів хвалився економічним ростом попри те, що країна щороку змушена витрачати мільярди доларів на оборону та безпеку,

Геннадій Зубко розповідав про ударні темпи децентралізації, де вдалося за два роки зробити стільки ж, скільки Польща зробила за 10. А Уляна Супрун розповідала про пацієнтів і гроші, які пішли за ними. Головний меседж усіх виступів: Україна реформується, знає як це робити, але їй потрібна підтримка західних партнерів.

Захід не відмовляється від підтримки України, запевнив від імені всього Заходу міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс.

Важливо, щоб Україні вистачило рішучості та адміністративної спроможності скористатися тією допомогою, яку надає Захід.

Українська делегація в Канаді на чолі з президентом України Володимиром Зеленським (в центрі), Торонто, Канада, 2 липня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

Поділитись: