«Наймолодша мільярдерка»: засновницю стартапу Theranos Елізабет Голмс ув’язнили на понад 11 років за шахрайство

Елізабет Голмс біля будівлі суду в Сан-Хосе, штат Каліфорнія, 23 грудня 2021 року
Елізабет Голмс біля будівлі суду в Сан-Хосе, штат Каліфорнія, 23 грудня 2021 рокуAP Photo / Nic Coury

Елізабет Голмс, засновницю скандального та збанкрутілого стартапу Theranos, суд у США засудив до 11 років та 3 місяці ув’язнення за шахрайство.

Про це пише Reuters.

У Сан-Хосе, що у Каліфорнії, окружний суддя США Едвард Давіла засудив 38-річну Голмс за трьома пунктами звинувачення в шахрайстві щодо інвесторів та одним пунктом звинувачення у змові. Вирок винесли після того, як суд присяжних визнав її винною у січні після судового розгляду, який тривав три місяці.

Адвокати просили лише 18 місяців домашнього арешту, тоді як прокурори вимагали 15 років і 804 мільйони доларів компенсації для 29 інвесторів.

Суд встановив, що Голмс завдала 121 мільйона доларів США збитків інвесторам. Однак суму, яку вона повинна буде компенсувати, визначать на наступному судовому засіданні, пише BBC.

The New York Times зазначає, що Голмс повинна з’явитися до в’язниці для відбуття покарання 27 квітня 2023 року, водночас вона планує оскаржити вирок.

«Я спустошена своїми невдачами, я відчуваю глибокий біль через те, через що пройшли люди, бо їх підвела», — сказала засуджена у суді.

ЇЇ адвокати проситимуть суддю дозволити їй залишатися на свободі під заставу під час розгляду запланованої апеляції.

Хто така Елізабет Голмс та в чому суть справи?

Елізабет Голмс заснувала компанію Theranos у 2003 році — тоді їй було 19 років і вона щойно покинула навчання на хімічній інженерії в Стенфордському університеті.

Засновниця обіцяла представити революційну технологію, за допомогою якої можна буде робити сотні тестів для перевірки здоров'я лише за однією краплею крові. Проте компанія так і не виконала своїх амбітних обіцянок, хоч і намагалась переконати інвесторів у протилежному.

За цей час у Theranos вклали мільярди доларів: до інвестування долучились зокрема медіамагнат Руперт Мердок і технологічний магнат Ларрі Еллісон.

На момент розквіту компанію оцінювали у 9 мільярдів доларів, а саму Елізабет Голмс у 2014 році Forbes назвав наймолодшою мільярдеркою, яка «сама себе зробила» — її статки оцінювали у 4,5 мільярда доларів.

Елізабет Голмс, листопад 2015 рокуAP Photo / Jeff Chiu

Підприємицю порівнювали з винахідником та засновником Apple Стівом Джобсом — вона копіювала його стиль (наприклад, вдягала чорні водолазки) та говорила нижчим голосом.

Однак у 2015 році Theranos опинилась у центрі скандалу: журналіст Wall Street Journal виявив, що компанія використовує стандартні технології проведення аналізів, а не революційні, до того ж її тести мають серйозні неточності. Того ж року журнал Entrepreneur назвав Голмс найгіршою підприємицею, а після скандалу у 2018 році компанія збанкрутіла та закрилась.

Прокурори у суді описували Голмс як жадібну й владну лідерку, яка готова піти на все, щоб зберегти імідж компанії. Обвинувачення заявляло, що вона «обрала шахрайство замість провалу бізнесу» і нібито брехала інвесторам та пацієнтам про успішність технологій Theranos, хоча чудово знала про їхні вади.

Окрім того, в суді допитали директорів лабораторії Theranos: вони розповіли, що ділилися з Голмс переживаннями щодо проблем технології, але їхні звернення ігнорували. Адвокати підприємиці все це заперечили.

Дата оголошення вироку Голмс ще невідома. Наступного місяця відбудеться ще один судовий розгляд справи Санні Балвані — колишнього президента Theranos та колишнього партнера підприємиці: Голмс звинуватила його в емоційному та сексуальному насильстві. Натомість сам Балвані звинувачення заперечує.