Зімбабвійського активіста Евана Маваріре затримали та саджають у поліцейську автівку біля його власного будинку у Хараре, Зімбабве, 16 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/AARON UFUMELI

Евана Маваріре, зімбабвійського активіста №1 та пастора, заарештували у нього вдома у Хараре. В країні тривають насильницькі протести через підвищення цін на пальне у понад два рази. Маваріре підтримував протести та закликав людей вимагати змін.

«Його підозрюють у підбурюванні до насильства через Твіттер та інші соціальні медіа», – розповіла CNN адвокатка активіста Беатріс Мтетва.

Однак у профілі Маваріре закликів до насилля немає. Натомість він закликав до мирного протесту. «Ми мусимо залишатися об’єднаними та дотримуватися мирних протестів без насильства», – написав він 14 січня.

Еван Маваріре є засновником руху #МійПрапор, що став початком масових антиурядових протестів у 2016-2017. Вони призвели до зміни влади та усунення Роберта Мугабе з посади президента, яку він обіймав майже 40 років. Тоді його заарештували та засудили до 20 років ув’язнення. На його захист стали 150 адвокатів, у той час, як тисячі людей підтримували його біля будівлі суду. Згодом його помилували. Через погрози та напад на тоді ще вагітну дружину, вони переїхали до Сполучених Штатів. Його сім’я з міркувань безпеки досі мешкає там. Громадське минулого року спілкувалося з Еваном напередодні виборів.

Чому в країні тривають протести?

Цьогорічні протести у Зімбабве розпочалися у понеділок, після того, як президент Еммерсон Мнангагва оголосив про підвищення цін на пальне у телевізійному зверненні. З 1,35 долару за літр вартість зросла до 3,33 доларів. Таким чином Зімбабве стала країною, де можна найдорожче заправити автівку.

За час протестів загинуло семеро людей, повідомляє ВВС. Зімбабвійська асоціація лікарів за права людини підрахувала 68 випадків поранень від вогнепальної зброї, не враховуючи травмувань від гострих предметів.

Загалом заарештували 600 людей. Влада Зімбабве на два дні заблокувала Інтернет у країні. Провайдери повідомили користувачам, що їм наказали відключити сервіс. З’єднання відновили у середу ввечері.

Поділитись: