Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) вирішила у 2018 році підвищити оптову ціну електроенергії на понад 16%.

Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) вирішила у 2018 році підвищити оптову ціну електроенергії на понад 16%.

Відповідне рішення члени комісії ухвалили у четвер, 28 грудня, передає кореспондентка Громадського.

Підвищення має відбутися у два етапи. Спочатку гуртову ринкову ціну збільшать на 9,5% з 1 січня і ще на 6,1% — з 1 квітня.

Згідно з проектом рішення, зростання оптової ринкової ціни обумовлено інфляцією, зростанням зарплат, девальвацією гривні, а також підвищенням цін на газ на 16,7% і вугілля (на 38,3%), ціна якого розраховується на основі європейського індексу з урахуванням доставки в Україну (так звана формула «Роттердам+», — ред.).

Голова комісії Дмитро Вовк запевняє, що ціни — виважені і ринкові.

«Рішення, яке сьогодні розглядається —як би його не намагалися представити — воно стосується не олігархів, воно стосується енергетичної галузі, в якій працює 400 тисяч людей і регулюється національною комісією», — сказав він.

В той же час деякі експерти ринку певні, що підвищення ухвалюють на корить компаній олігарха Ріната Ахметова і побоюються, що це призведе до чергового підвищення цін.

«В нас відповідно буде ще один інфляційний чинник — тому що в собівартості всіх товарів і послуг є електроенергія. Десь вона буде 40%, наприклад, в подачі холодної води і водоканалів, тому, перш за все, це зростання тарифу на холодну воду», — повідомив у коментарі Громадському голова «Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг»Андрій Герус.

ДТЕК Ріната Ахметова контролює близько 80% теплової електрогенерації і за 11 місяців 2017 року добула 84% енергетичного вугілля в Україні.

Крім того, Герус наголошує, що НКРЕКП має право затверджувати тарифи на період, що починається не менше, ніж через 10 днів, то ж голосування тарифу 28 грудня на 1 січня, на його думку, є неправомірним.

Раніше повідомлялось, що НАБУ підозрює Нацкомісію з регулювання тарифів у зловживаннях при укладанні «Роттердам+».

Діючи в інтересах генеруючих компаній-операторів теплоелектростанцій, при формуванні оптової ринкової ціни вони, за даними НАБУ, необгрунтовано включили в неї формулу, яка завищує вартість енергетичного вугілля в тарифах на електроенергію (формула «Роттердам+»).

«Роттердам+» — це формула розрахунку оптових цін на електроенергію. Вона введена для зрівнювання внутрішніх цін на вугілля та загальносвітових. У результаті, зокрема, мала з’явитися альтернатива вугіллю з тимчасово окупованих територій.

У березні в Україні подорожчала електроенергіядля населення. Це п'ятий етап вирівнювання цін для різних типів споживачів. Тариф за кВт при споживанні до 100 кВт/год на місяць зросте до 90 коп, на обсяг понад 100 — 168 коп.

Поділитись: