ENRU

«Не будь маґлом, купуй українське»: 7 знакових видань «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

19 квітня 1883 року була вперше опубліковане оповідання Івана Франка «Грицева шкільна наука». Через 109 років та один день інший Іван, Малкович, заснував книжкове видавництво, яке змусило увесь світ читати по складах фразу «А-ба-ба-га-ла-ма-га». З нагоди 25-ліття українського видавництва ми розповідаємо про його найбільш знакові книги.

«Абетка»

Обкладинка «Абетки», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Іван Малкович розповідав, що першим його задумом було саме надрукувати абетку, а не заснувати видавництво. Першим словом у ній обов'язково мав би бути «Ангел», а сама книга повинна була вийти на картоні та ще й накладом у 50 тисяч екземплярів (сучасні наклади рідко перевищують 10 тисяч). Задум був сміливий, але все вдалось: «Абетка» з'явилась в українських книгарнях у липні 1992 року.

«Котик і Півник»

Обкладинка «Котика та Півника», видавництво «Alfred A. Knopf»

Дитяча книжка, видана за мотивами української народної казки, виявилася знаковою для видавництва. По-перше, вона стала однією з перших, ілюстрації до якої малював художник Кость Лавро. По-друге, «Котик і Півник» — перша книга видавництва, ліцензію на яку купила закордонна компанія, а саме один із найстаріших американських видавців — «Alfred A. Knopf». Пізніше книга видавалась і в інших країнах.

«Снігова королева»

Обкладинка «Абетки», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Казка Ганса Християна Андерсена стала найвідомішим у світі виданням «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (книга вийшла в 2000-му році). Ліцензію на видання книги з ілюстраціями Владислава Єрка купили понад 10 видавництв у всьому світі: США, Британії, Греції, Норвегії, Польщі, Південній Кореї, Бразилії, Китаї. 2006-го року «Снігова королева» отримала нагороду Фонду Андерсена «Найкраща дитяча книжка». У 2012 році з’явилася інтерактивна версія книги у вигляді додатоку для iPad.

«Гаррі Поттер»

Обкладинка «Гаррі Поттера і філососького каменя», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

«А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — ексклюзивний український видавець «Гаррі Поттера». Першу частину презентували у ніч з 13 на 14 квітня 2002-го року, зібравши чималу чергу охочих купити книгу. За словами Малковича, у перші години було розпродано близько 1000 примірників, а половину першого 10-тисячного накладу закупили наперед. 5-й та 7-й том серії вийшли найшвидше серед усіх перекладів.

Що цікаво, про унікальність оформлення Малковичу довелось довго домовлятися з британцями — вони хотіли, щоб в Україні книжки вийшли із універсальною обкладинкою. Проте зрештою сталося інакше. Обкладинку для українського «Гаррі Поттера» малював Владислав Єрко.

«Тореадори з Васюківки»

Обкладинка «Тореадорів з Васюківки», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Після «Гаррі Поттера» роман Всеволода Нестайка завершив перехід видавництва від суто дитячого до підліткової літератури. На прохання Малковича, автор осучаснив текст твору, прибравши ідеологічні та застарілі елементи. Оновлене видання вперше побачило світ у 2004-му році. Слідом була підліткова серія «книжок, які здолали час»: з’явилися українською «Мандри Гуллівера» Джонатана Свіфта, Керолова «Аліса», «Чарлі і шоколадна фабрика» Роалда Дала тощо.

«Гамлет, принц данський»

Обкладинка «Гамлета, принца данського», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

У 2008-му році «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» видала першу книгу для дорослої аудиторії — «Гамлета» Вільяма Шекспіра у перекладі Юрія Андруховича. З часом «Доросла серія» стала однією з основних для видавництва. За 9 років в «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» вийшли «Записки українського самашедшего» Ліни Костенко, «Несподівана вакансія» Джоан Ролінг, «Коняка Фокслі» Роалда Дала та багатьох інших.

«Українська Поетична Антологія»

Обкладинка збірки Ліни Костенко, видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

З 2012-го року видавництво почало випускати збірки віршів українських поетів. За 5 років світ побачили 15 книг та перевидання «Подорожника» Івана Малковича. Серед авторів збірок також є Сергій Жадан, Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Аттила Могильний та інші. Також у серії вийшли дві антології української поезії ХХ століття.