Фото:

Pikist

Група дослідників із Канади виявила мікроволокна із джинсової тканини у майже всіх водоймах країни. Вони стверджують, що це — забрудники Світового океану, які можуть осідати навіть на глибину до 1500 метрів. Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому у виданні Environmental Science & Technology Letters.

Джинсовий одяг є одним із найпопулярніших у світі: приблизно половина людей у світі носить речі, зроблені з джинсової тканини. Саме тому група вчених на чолі з Міріам Даймонд із Університету Торонто в Канаді вирішила дослідити, чи не впливають вони на водну екосистему.

Учені провели дослідження в межах ширшої програми аналізу забрудненості водойм у Канаді. У їхньому розпорядженні були зразки з водойм у районі Великого Торонто, озер Гурон і Онтаріо, а також із 12 точок Канадського Арктичного архіпелагу. Крім того, з озер Гурон і Онтаріо вчені також узяли рибу Osmerus mordax.

Аналіз проб води показав, що мікроволокна складали 87-90% усього антропогенного (тобто спричиненого людиною) забруднення. Приблизно 10-25% цих мікроволокон — із джинсової тканини: це вдалося встановити за порівнянням барвника, який використовують у виробництві деніму. Зразки риби також містили згадані мікроволокна.

Що вчених здивувало, то це те, що вказане забруднення виявили навіть в Арктиці — регіоні, де людей живе порівняно мало. «Виявлення волокон в Арктиці символічно вказує на поширення людського впливу на довкілля», — каже Міріам Даймонд.

На цьому Даймонд із колегами не зупинилася і вирішила показати, як багато мікроволокон джинсова тканина втрачає при пранні, що ті вже через стічні води потрапляють до океану. За підрахунками канадських учених, пара використаних джинсів може за один сеанс прання втратити приблизно 56 тисяч мікроволокон.

Автори висновують, що сині джинси є «показником широко розповсюдженого тягаря антропогенного забруднення, бо вони спричиняються до накопичення мікроволокон у довкіллі — в межах від помірного до Арктичного регіонів».

Вони, втім, підкреслюють, що точно поки не можуть оцінити вплив мікроволокон на забруднення повітря, бо раніше уваги цьому питанню не приділялося. Однак мікроволокна джинсової тканини містять хімічні компоненти, а тому потенційно негативно впливати на живі організми можуть. Тож поки автори дослідження радять якомога рідше прати речі з деніму.

Поділитись: