Нейромережу навчили вгадувати політичні вподобання людей за фото. У майбутньому це може загрожувати вашій приватності
Американський дослідник зі Стенфордського університету Майкл Косінскі розробив алгоритм, який за рисами обличчя людей може вгадати їхні політичні вподобання з точністю 68%. На думку науковця, цього достатньо, аби замислитися про право на приватність людини вже в найближчому майбутньому.
Результати свого дослідження Майк Косінскі опублікував у науковому виданні Scientific Reports.
Для того, щоб визначити, чи справді політичні вподобання людини можна схарактеризувати, лише поглянувши на неї, дослідник використав фото 1 085 795 людей зі США, Канади та Великої Британії.
Фото обирали з тих, що були у вільному доступі в інтернеті — зокрема у Facebook та на сайтах знайомств, де користувачі зазвичай вказують свої політичні вподобання. Нейромережа, відповідно, обирала, на кого більше схожа людина — на консерватора чи ліберала.
У найбільшій вибірці з 862 770 користувачів сайтів для знайомств у США точність класифікації людини становила 72%. Водночас серед користувачів сайтів для знайомств у Великій Британії та Канаді нейромережа змогла відгадати політичну орієнтацію людини у 70% та 71% випадків відповідно (сині стовпчики на діаграмі нижче).
Як зауважив дослідник, нейромережа могла правильно вгадувати політичні вподобання людей на основі демографічної інформації. Приміром, більшість літніх білих чоловіків у США є консерваторами. Тож науковець додатково застосував алгоритм на вибірці з людей одного віку, статі та етнічної приналежності.
Точність результатів трохи впала, однак у більшості випадків вони були правильними (червоні стовпчики на діаграмі). Загальний середній показник успішних результатів нейромережі поза вибіркою становить 68%.

Головною метою дослідження Косінскі було перевірити, як багато інформації про людину можуть збирати камери з автоматичним розпізнаванням облич, окрім очевидної — статі, етнічної приналежності та віку. Саме тому в дослідженні використовували алгоритми розпізнавання людей із відкритим кодом.
Майкл Косінскі зазначив, що багато науковців можуть вважати ці результати недостатньо точними. Однак навіть перші скромні підсумки показують, що штучний інтелект та камери з автоматичним розпізнанням облич можуть становити загрозу для конфіденційності особистих даних.
Тож, на думку Косінскі, в майбутньому технології розпізнавання облич будуть удосконалюватися та збирати дедалі більше інформації про людей і використовувати її не з благими цілями.
«Навіть не дуже точні передбачення [політичних уподобань людей] можуть мати значний вплив, якщо застосувати їх до великого населення у важливих ситуаціях, як-от виборах. Приміром, навіть приблизна оцінка психологічних рис аудиторії може суттєво покращити ефективність масового переконання», — пише дослідник.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.
- Поділитися: