Непомітна «спецоперація» Білорусі та очікування на нову допомогу від США: головне за ніч 1 червня

Український військовий на околицях Києва, 31 березня 2022 року
Український військовий на околицях Києва, 31 березня 2022 рокуAP Photo / Vadim Ghirda

Окупанти перекинули основні сили на Донбас, де наступають, але зробили себе вразливими на Херсонщині. У Білорусі розповіли деталі про «секретну спецоперацію», а Сполучені Штати можуть оголосити нову військову допомогу Україні. Зібрали головні новини за ніч проти 1 червня.

Вразливість росіян на Херсонщині

Президент Володимир Зеленський у зверненні ввечері 31 травня заявив, що на Херсонському напрямку Україна має певні успіхи.

В Інституті вивчення війни зазначили, що Херсонщина — критично важлива місцевість. Якщо Україна поверне Херсон, вона матиме кращі позиції для захисту від майбутнього нападу росії.

Такий стратегічний розрахунок мав би спонукати російське керівництво виділити достатньо бойової потужності для утримання Херсона. Однак у росії вирішили зосередити всі свої сили на захоплені Донбасу, зокрема туди перекидали війська з інших напрямків. А на Херсонщині окупанти стали вразливими до контрнаступу українських сил.

Ситуація на півдні

Окупанти шукають способи, як протидіяти контрнаступу українських сил. Так, росіяни підірвали мости через річку Інгулець у районі Давидова Броду та Великої Олександрівки.

А у районі Добрянки, що на півночі Херсонщини, російські диверсанти намагались прорватись у тил українських підрозділів. Проте українські бійці дали відсіч й окупанти повернулись на свої позиції.

«Секретна спецоперація» Білорусі

У документальному фільмі державного білоруського каналу розповіли про «секретну спецоперацію» з нібито порятунку далекобійників, які застрягли в України через війну. Їхні автівки нібито не пропускала українська тероборона, а самих водіїв нібито «утримували в нелюдських умовах» у різних містах України.

Автори фільму розказують Лукашенко «доручив не шкодувати фінансів» на цю «спецоперацію». Кошти нібито витратили на підкуп та шантаж українських силовиків, щоб далекобійники могли швидко пройти блокпости та через Польщу повернутись додому.

Лукашенко казав, що «спецоперацію» провели настільки блискуче, що навіть очільник КДБ не помітив. Причетних спецслужбовців навіть нагородили.

Допомога від США

Адміністрація Байдена 1 червня може оголосити про відправку Україні невеликої кількості високотехнологічних ракетних систем середньої дальності (HIMARS), пише AP. Це ракети, які можуть долати приблизно 70 км. Очікується, що Україна зможе використовувати ці системи проти росії на Донбасі. Навчання з новими системами триватиме 1-2 тижні.

Крім того, США кажуть, що посилять санкції проти росії через її спроби приєднати Херсонську область.

Судна і російська нафта

Велика Британія та ЄС узгодили скоординовану заборону на страхування суден, що перевозять російську нафту. Ця заборона стане частиною нового пакету санкцій ЄС проти рф. Цим рішенням для Москви закриють найбільший страховий ринок — «Лондонський Ллойдс» (Lloyd's of London), що різко обмежить можливості рф експортувати нафту

Розслідування воєнних злочинів

Українці правоохоронці вже відкрили 15 тисяч справ про воєнні злочини та встановили 600 підозрюваних. Серед них — вище військове та політичне керівництво, пропагандистські агенти росії тощо.

Розслідується депортація українців до росії, катування, вбивства цивільних та руйнування цивільної інфраструктури. До розслідувань залучаються представники з Естонії, Латвії, Словаччини, Польщі та Литви.

Оборона Запоріжжя

У Запоріжжі повертають вуличне освітлення та збільшують відстань між металевими «їжаками». Такі зміни необхідні для покращення логістичного сполучення та економічної відбудови у місті. У міській раді запевняють, що обласний центр надійно захищений у сухопутному плані, але загроза повітряних атак залишається.

Ситуація на Криворізькому напрямку

Ситуація там напружена, але стабільна. Українські військові проводять успішні бойові операції на південь від міста, а окупанти змушені посилювати оборону — зривають плити з доріг, щоб збудувати собі укріплення, а також проводять мінування узбережжя річки Інгулець. Окупанти продовжують обстріли з усіх видів озброєння по всій лінії зіткнення.

Втрати цивільних

Станом на ранок 31 травня в Україні загинули щонайменше 4 113 цивільних, ще 4 916 людей зазнали поранень — дані ООН. Серед загиблих 1 550 чоловіків, 1 023 жінок, 95 дівчаток і 100 хлопчиків, а також 1 276 дорослих та 69 дітей, чия стать наразі невідома.