Ні ЄС, ні Росія не мають права диктувати Україні, чи вступати до НАТО (огляд преси)

default/Ні ЄС, ні Росія не мають права диктувати Україні, чи вступати до НАТО (огляд преси)
Зберегти
Вигляд

Захід дозволяє Путіну робити те, що він хоче в Україні – про це пише Іен Біррел у статті для Guardian. Крим був першою анексією в Європі з 1945 року – але хто на континенті памятає про це зараз? І це незважаючи на те, що люди там просто зникають або помирають за підозрілих обставин, якщо висловлюють незгоду з «новими правилами». На Сході України, незважаючи на так зване «перемир’я», щодня гине в середньому 13 людей. Якою ж є реакція на це Заходу? Максимум, на що спромоглися західні лідери – це накласти санкції і влаштувати Путіну «дипломатичний Сибір» на саміті Великої Двадцятки у Брісбені. Утім, автор називає це «політикою жестів» за відсутності реальної стратегії боротьби з агресивною Росією. Україні тим часом приділяють все менше уваги у зовнішньополітичних дискусіях. Помилково-ю, на думку автора, є позиція, що Україна не має стати членом НАТО. Захід має підтримати президента Порошенка, який вважає, що лише український народ на референдумі має вирішувати це питання. Якщо Європа хоче залишатися вірною своїм принципам, вона має дати Україні право самостійно вирішувати свою долю, а не дозволяти, щоб це право диктувалося деспотизмом іноземного агресора.

У річницю Вільнюського саміту авторка статті на сайті European Council on Foreign Relations Кадрі Ліік задається питанням, що ще міг зробити Захід для України. Європейський Союз усе-таки міг зробити більше для України ще до того, як Вільнюський саміт закінчився провалом, переконана авторка. Зокрема, не прив’язувати підписання угоди до вимоги звільнити Юлію Тимошенко, натомість вимагати комплексної реформи системи правосуддя. Вона також розвінчує кілька міфів, які активно поширюють російські та деякі західні медіа й експерти – зокрема, про те, що ЄС мав вести з Росією переговори про Угоду про асоціацію для України чи про розділену Україну. «ЄС був шокований і вражений, коли побачив, як Майдан Незалежності у Києві заповнився прапорами Євросоюзу. […] Однак насправді відмова від Угоди про асоціацію була майже випадковою причиною повстання, яке у будь-якому чекало свого часу. Україні не потрібна була Європа для цього – порохова діжка була готова вибухнути щомиті».

Угорщина віддаляється від Путіна та заново зближується з Німеччиною, пише агенція Bloomberg. Ще кілька тижнів тому прем’єр Віктор Орбан критикував запроваджені Євросоюзом санкції проти Росії та домовлявся з Кремлем про кредит у 14 мільярдів доларів. Цього ж місяця угорський лідер почав подавати кардинально інші сигнали, висловившись на підтримку територіальної цілісності України та назвавши Німеччину «геополітичним компасом» для своєї країни. «Орбан розвернувся на 180 градусів у питанні України», - цитує видання заступника керівника німецько-угорської групи в берлінському парламенті. Можливо, причина цього доволі матеріальна – понад чверть іноземних інвестицій в Угорщину минулого року надійшло саме з Німеччини, зазначає автор статті.