Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте вибачився від імені уряду за нездатність захистити євреїв під час Другої світової війни.

Про це він заявив в Амстердамі на заході, присвяченому пам’яті жертв Голокосту, напередодні 75-річчя визволення концтабору Аушвіц-Біркенау, пише ВВС.

«З огляду на те, що серед нас залишилися останні з тих, хто вижив, я прошу вибачення від імені уряду за дії уряду в той час. Я роблю це, розуміючи, що жодне слово не може описати щось настільки ж величезне і жахливе, як Голокост. Загалом, ми зробили дуже мало. Недостатньо захисту, недостатньо допомоги, недостатньо визнання», — сказав Рютте.

Уряди Нідерландів у минулому вибачалися за те, як країна поводилася з євреями, які пережили Голокост після повернення з концтаборів. Але Рютте вперше визнав роль країни у переслідуванні євреїв та інших меншин під час нацистської окупації.

Зазначимо, що близько 102 тисяч із 6 мільйонів євреїв, убитих під час Голокосту, прибули з Нідерландів. Близько 75% зі 140 тисяч євреїв, які жили в Нідерландах до Голокосту, були вбиті німецькими нацистами та їхніми місцевими колабораціоністами.

Комплекс гітлерівських концтаборів Аушвіц-Біркенау був визволений Червоною армією 27 січня 1945 року. На момент звільнення у таборі було понад 7 тисяч в’язнів, майже 60 тисяч полонених нацисти вивезли на ще підконтрольні їм території. Упродовж 1940-1945 років, за даними музею «Аушвіц-Біркенау», там вбили 1,1 мільйона людей, з яких 90% – євреї.

Поділитись: