Норвежець Йоахім Фурхольм підписав контракт зі Збройними силами України і поїхав воювати на Донбас, але через місяць служби з ним раптово і без пояснень розірвали угоду, виславши із зони бойових дій. Київ, 28 серпня 2018 року
Фото:

Остап Яриш/Громадське

Восени 2018 року Громадське опублікувало репортаж про Йоахіма Фурхольма — норвежця, який приїхав служити в збройних силах України, і якого звідти вигнали. Публікація Громадського набула розголосу і зацікавила журналістів Bellingcat — міжнародного розслідувального медіа, яке зокрема розслідувало збиття боїнга MH17, отруєння Сергія Скрипаля у Солсбері чи діяльність ПВК «Вагнер».

Редакція Bellingcat вирішила відстежити шлях Йоахіма Фурхольма далі. Що сталося з норвежцем після того, як його звільнили із ЗСУ? Виявилось, він покинув Україну, однак сприяв рекрутингу інших іноземців. Коротко переказуємо розслідування журналістів.

Восени 2018, після того як Фурхольма звільнили із ЗСУ, він почав співпрацювати із «Національним корпусом» — політичним крилом полку «Азов». Як повідомляють розслідувачі, норвежець сприяв рекрутуванню інших іноземців до лав українських збройних сил. Зокрема, закликав приїхати воювати в Україну праворадикалів зі США.

Він двічі з’являвся в ефірі націоналістичного американського «Радіо Вервольф», де заявляв, що «Нацкорпус» може допомогти громадянам США взяти участь у бойових діях на сході України. Фурхольм розповідав, що це чудова можливість набути бойового досвіду задля використання його пізніше на службі в США.

«Я прийшов очолити невелику групу добровольців з усього Заходу, отримати певний військовий досвід і, сподіваюся, відправити деяких з цих хлопців додому, щоб передати свої навички та свої знання», — розповів Фурхольм у ефірі радіо. 

Водночас він не приховував, що вбачає у цьому і свій ідеологічний інтерес, відгукуючись про Україну в негативному світлі.

Норвежець заявив, що «Україна — це найкраще, що є станом на сьогодні для праворадикалів, аби прийти до влади. Тут ідеальне поєднання поганої економіки, військової ситуації, корумпованої еліти і ЗМІ, яким ніхто не довіряє. Це як чашка Петрі для фашизму, тут ідеальні умови для цього».

Під час ефірів Фурхольм закликав слухачів, яких зацікавила пропозиція служби в Україні, звертатися безспосередньо до нього. Журналісти Bellingcat пишуть: хоча невідомо, наскільки успішними були заклики Фурхольма, в Україні воювали щонайменше двоє американців, які були пов’язані з норвежцем.

Один із них — американський ветеран Шоун Ірвуд з позивним «Техас» підписав контракт із ЗСУ і зараз служить в зоні бойових дій на Донбасі. Інший — із позивним «Алекс”» також приїхав воювати в Україну.

Сам Йоахім Фурхольм заперечив журналістам факт будь-якого «прямого чи непрямого рекрутування» іноземців для війни на сході України. Станом на кінець 2018 року він виїхав з України і припинив свої контакти із «Національним корпусом» — повідомляє видання.

Поділитись: