Нова допомога від «Рамштайну» та розслідування вибуху у Польщі: головне за день 16 листопада

Партнери України зобов'язалися надати нові пакети допомоги; Польща наразі не має доказів умисної атаки росіянами своєї території та поки не збирається активувати статтю 4 НАТО. Зібрали головні новини за день 16 листопада.

«Рамштайн-7»

16 листопада відбулося сьоме засідання Контактної групи з питань оборони України (так званий формат «Рамштайн»). За його підсумками країни-партнери України зобов'язалися надати нові пакети допомоги:

  • Швеція зобов'язалася виділити пакет допомоги на 287 мільйонів доларів, що включає системами ППО;
  • Іспанія пообіцяла надіслати ще дві пускові установки Hawk та ракети;
  • Канада зобов'язалася виділити пакет допомоги на 500 мільйонів доларів, що включатиме зимове спорядження для Сил оборони України;
  • Німеччина допоможе Україні із системами ППО, артилерією та боєприпасами для РСЗВ;
  • Греція оголосила про передання боєприпасів калібру 155 мм;
  • Польща оголосила про надання артилерії, боєприпаси та ППО малої дальності.

Сполучені Штати, Нідерланди та Чехія також спільно працюють над модернізацією 90 танків Т-72 для України.

Розслідування вибуху у Польщі

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що зараз немає жодних ознак того, що вибух у Пшеводуві був нападом на територію Польщі. Він заявив, що це радше був нещасний випадок, унаслідок якого загинули громадяни Польщі.

Моравецький заявив, що більшість доказів щодо вибуху на прикордонні вказує на те, що активація статті 4 НАТО не знадобиться, але цей «інструмент все ще в руках».

Україна просить невідкладно надати доступ до місця вибуху в Польщі та готова до всебічного вивчення цього інциденту. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов повідомив, що Україна готова надати докази російського сліду.

Сполучені Штати вважають росію відповідальною за вибух на прикордонні Польщі, незалежно від того, чия це була ракета. Саме російські війська запустили шквал ракет по Україні, а українські військові мали право захищатися.

Саміт G20

Лідери G20 схвалили спільну декларацію, у якій більшість із них засудили війну росії проти України. Члени G20 повторили свою позицію, висловлену під час голосування в Генасамблеї ООН, коли більшість закликала росію вивести війська з України.

У декларації також зазначили, що серед членів G20 були й інші погляди та різні оцінки ситуації та санкцій. Члени «Великої двадцятки» резюмували, що хоча G20 не є форумом для розв'язання проблем безпеки, але ці проблеми можуть мати значні наслідки для світової економіки.

Продовження мобілізації

Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації в Україні до 19 лютого 2023 року. Це вп’яте парламент проголосував за воєнний стан із початку повномасштабної війни: 24 лютого, 15 березня, 21 квітня, 15 серпня і 16 листопада.

Страта «вагнерівця»

Колишній в'язень та найманець ПВК «Вагнера» Євген Нужин повернувся до росії добровільно в результаті обміну військовополоненими. Про це сказав радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

 Невдовзі після обміну в мережі з'явилося відео, де «вагнерівця», ймовірно, страчують. Подоляк припустив, що засновник ПВК «Вагнера» євген пригожин міг стратити Нужина у пропагандистських цілях.