Новий очільник ОК «Північ» та наміри Сі Цзіньпіна поговорити із Зеленським: головне за день 13 березня

Голова Китаю Сі Цзіньпін виступає на заході з представлення нових членів Постійного комітету Політбюро в Пекіні, 23 жовтня 2022 року
Голова Китаю Сі Цзіньпін виступає на заході з представлення нових членів Постійного комітету Політбюро в Пекіні, 23 жовтня 2022 рокуAP Photo / Andy Wong

Лідер Китаю Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським, а оперативним командуванням «Північ» тепер керуватиме бригадний генерал Дмитро Красильников. Зібрали головні новини за день 13 березня.

Наміри Сі Цзіньпіна поговорити із Зеленським

Лідер Китаю Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським уперше після початку повномасштабного вторгнення росії. Ймовірно, розмова відбудеться після його зустрічі з путіним у Москві, пише The Wall Street Journal із посиланням на джерела.

Новий очільник ОК «Північ»

Генерал-майор Віктор Ніколюк залишив посаду очільника оперативного командування «Північ». Замість нього тепер керуватиме бригадний генерал Дмитро Красильников. Досі він був заступником командувача ОК «Північ». До цього Красильников командував 34-м батальйоном тероборони Кіровоградської області, яку згодом переформували у 57-му окрему мотопіхотну бригаду.

Після початку повномасштабної війни йому вручили орден «Золота Зірка» за те, що не допустив просування росіян вглиб України на Донецькому й Луганському напрямках. Також Красильникову надали звання Героя України за те, що під його командуванням українські військові декілька діб відбивали атаки окупантів і не допустили наступу росіян на Харків з боку Луганської області.

Молдовське походження Мацієвського

У Міністерстві закордонних справ Молдови заявили, що Олександр Мацієвський, якого окупанти розстріляли після слів «Слава Україні!», був громадянином Молдови.

МЗС засудило вбивство громадянина Молдови та зазначило, що цей вчинок можна кваліфікувати як воєнний злочин і грубе порушення міжнародних гуманітарних законів.

Бажання українців повернути Крим

64% опитаних українців вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію, включно з Кримом, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу і тривалішої війни.

На противагу цьому 24% опитаних українців більше схиляються до варіанта, що в обмін на визволення та захист усіх територій з Донбасом (але без Криму) Україна може утриматися від військових дій на півострові.

УПЦ МП не хоче йти з Лаври

Українська православна церква московського патріархату не має наміру виселятися з Києво-Печерської лаври, заявив її намісник митрополит Павло (Лебідь).

Він зазначив, що не проти відвідування Лаври комісією, яку створили для пошуку ймовірних порушень використання майна. Також Павло заявив, що УПЦ МП планує «до останнього відстоювати свої права», і закликав це робити своїх прихильників.

Приватизація порту

Фонд державного майна провів аукціон із продажу Білгород-Дністровського морського торговельного порту. Переможець запропонував 220 мільйонів гривень.

В уряді кажуть, що останніми роками Білгород-Дністровський порт показував суттєві збитки. Так, у 2019-2021 роках збитки коливалися в межах 23,5-28,5 мільйона гривень. За січень-вересень 2022 року порт теж зазнав збитків — на 2,9 мільйона гривень.

Продовження «зернової угоди»

Заступник міністра закордонних справ рф Сергій Вершинін заявив, що росія не проти продовження Чорноморської зернової ініціативи після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

Посадовець зазначив, що надалі позиція росії визначатиметься ситуацією з сільськогосподарським експортом рф, включно з банківськими платежами, логістикою та постачанням аміаку трубопроводом «Тольятті — Одеса».

Ситуація на фронті

Генштаб розповів, що російські окупаційні війська далі зосереджуються на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар'їнському та Шахтарському напрямках. Вони не полишають спроб вийти на адміністративний кордон Донецької та Луганської областей. Тривають бої в Бахмуті.

За підрахунками Генштабу ЗСУ, українські військові за період повномасштабної війни знищили вже 159 800 російських військових. Лише за 12 березня росія втратила 710 своїх солдатів, 8 танків, 16 артилерійських систем та іншу техніку.

Нові наслідки агресії

У селі Посад-Покровське Херсонської області 13 березня четверо піротехніків ДСНС та цивільний громадянин підірвалися на російських вибухівках. Цивільний загинув, а піротехніків госпіталізували. Також окупанти продовжували бити по населених пунктах України, вбиваючи цивільних, зокрема: