Політика

Новим генсеком ООН стане комісар з біженців Гутьєрреш

Політика/Новим генсеком ООН стане комісар з біженців Гутьєрреш
Зберегти
Вигляд
lead

Рада безпеки ООН рекомендуватиме на посаду наступного Генерального секретаря ООН Антоніо Гутьєрреша, Верховного комісара у справах біженців.

Жоден з 15 представників країн-членів Ради безпеки не висловився проти кандидатури Гутьєрреша, повідомляє Reuters.

Очікується, що остаточна рекомендація Радбезу відбудеться вранці 6 жовтня.

Представник Росії в ООН Віталій Чуркін, який нині головує в Радбезі, зазначив, що «сподівається, що затвердження кандидатури пройде швидко скоріше формальний характер».

Гутьєрреш був прем'єр-міністром Португалії з 1995 по 2002 рік та обіймав посаду глави Відомства ООН у справах біженців в період з червня 2005 року по грудень 2015 року.

Антоніо Гутьєрреш зустрічається з вдовою та її дітьми з сирійського місто Алеппо під час візиту до табору біженців Затарі у Йорданії. Березень 2013 року. Фото UNHCR/Jared J. Kohler/un.org

Відомство у справах біженців – одне з найбільших підрозділів ООН і річний бюджет його становить один мільярд доларів. Працівники відомства працюють у 115 країнах світу, надаючи допомогу 17 мільйонам біженців.

Аноніо Гутьєрреш з Послом доброї волі Аджеліною Джолі говорить з шукачами притулку на італійському острові Лампедуза. Червень 2011. Фото UNHCR/ J. Tanner/un.org

Гутьєрреш найвідоміший португальський політик, який понад два десятиліття переймався розв’язанням наслідків конфліктів. Це і здобуття незалежності колишньою португальською колонією Східним Тимором на початку 1990-х, на той час окупованою Індонезія, – аж до нинішньої кризи з наданням притулку біженцям в Європі.

Під час відбору на посаду очільника ООН Гутьєрреш сказав, що той має бути людиною, яка «ініціює, допомагає сторонам домовитися, будує мости», також він закликає аби країни запобігали війнам замість долати їхні наслідки.

Антоніо Гутьєрреш спілкується з родиною переселенців з Конго під час візиту до таборів біженців у провінції Північне Ківу. Грудень 2007 Фото: UNHCR/D. Nthengwe/un.org

Побожний католик Гутьєрреш називав своє перебування на посаді Верховного комісара з питань біженців «привілеєм», але й «жахливим розчаруванням, що гуманітарного рішення для вирішення тяжкого становища вигнанців досі не знайдено».

67-річний дипломат свого часу також курував процес передачі суверенітету від екс-колонії Португалії Макао до Китаю.

У 2000-му році, коли за лідерства Гутьєрреша Португалія очолювала Євросоюз, той наклав санкції на Австрію, де до уряду увійшли представники крайньо-правої радикальної партії. Португалець назвав тоді це «уроком для світу», який не має мовчати, коли до влади приходять ксенофоби та расисти.

Раніше в інтерв'ю Громадському постійний представник України в ООН Володимир Єльченко зазначив, що будь-який кандидат з існуючих буде для України кращим за попереднього Генсека Пан Гі Муна.

 

Пов`язані новини