З початку року уряд запустив проект «Муніципальна няня». Батькам, які виховують дітей до трьох років, держава готова додатково видавати 1626 гривень на місяць. Ці гроші вони мають витратити на послуги няні, а точніше — на сплату податків няні, якщо вона працюватиме офіційно. Чи заохочуватиме така сума батьків та чи спонукатиме вона нянь до виходу «з тіні» — в матеріалі Громадського.

Що пропонує уряд

Ініціатива, на думку урядовців, має полегшити життя батькам. Для нянь, вважають у Кабміні, це — можливість офіційно отримувати заробітну плату, мати стаж і, відповідно, піти за віком на пенсію.

Окрім «пакунку малюка», стандартної першої грошової допомоги та щомісячних 860 гривень, батьки тепер можуть отримати ще 1626. Цю суму вони мають використати на зарплати няням, а ті, в свою чергу, матимуть можливість з цих грошей сплатити податки. Неважливо, чи буде хтось із батьків у декреті з дитиною, чи обоє працюватимуть — держава все одно надасть кошти.

Щоб отримати гроші, потрібно знайти няню, яка офіційно надає свої послуги, і підписати з нею договір. Далі подати документи до місцевого управління соцзахисту. Їх розглядатимуть протягом десяти робочих днів, а потім уже погодять або відмовлять у виплаті компенсації. У разі позитивної відповіді щомісяця батьки отримуватимуть 1626 гривень. Їм же у свою чергу потрібно буде надавати квитанції про виплату зарплати няні.

Фото:

Кабмін

Загалом же уряд виділив з бюджету на проект 500 мільйонів гривень, і взяти участь у ньому зможуть 25 тисяч сімей. Хоча винаймати няню зможуть, в основному, родини з доходом не нижче середнього.

Думка батьків: зайвих грошей не буває

Сину Марії Золкіної — півтора роки. Офіційно вона в декреті, але час від часу їй необхідно виходити на роботу. Раніше вона користувалася послугами експрес-няні, яку їй знаходили в спеціальному агентстві.

«Коли декілька разів на тиждень мені потрібна була допомога няні, я викликала експрес-няню з агентства. Няня з сином зазвичай були неподалік від моєї роботи, у кафе або дитячій кімнаті. Це було зручно, не виникало жодних запитань», — каже Марія.

В планах молодої мами — знайти для сина постійну няню, яка б мала офіційне оформлення (наприклад, статус ФОП — фізичної особи-підприємця). Тому ініціативу уряду Марія вважає доречною: «З такою нянею можна укласти повноцінний договір про те, якими є її обов’язки та права. І прописати санкції на випадок порушення».

Марія каже, що компенсація, незважаючи її невеликий розмір, не буде зайвою, коли в сім’ї є маленька дитина.

«Найбільша користь, як на мене, з цієї ініціативи, що нехай невелика фінансова мотивація, але вона все-таки є. І ті няні, які хочуть працювати офіційно, матимуть стимул це зробити».

Думка няні: сума замала, аби оформлювати ФОП

Анастасія працює нянею нещодавно. Гроші отримує неофіційно, тому відмовляється розповідати про свою роботу відкрито. За освітою — викладачка англійської мови. Переїхавши декілька років тому до Києва, почала займатися репетиторством. Тоді думала і про оформлення ФОП.

«Але я розуміла, що в такому разі мені потрібно буде підняти вартість своїх, тому що потрібно сплачувати податки», — каже вона.

Нині ж уряд пропонує: не потрібно піднімати ціну, суму для сплати податків компенсують батькам, а вони — додадуть ці гроші до зарплатні няні. Анастасія ж каже, що в цьому немає вигоди для неї та її колег. Про пенсію вона поки не думає, і сподівається, що нянею працюватиме недовго.

«Коли платиш цей податок — він йде на майбутню пенсію. Я не розраховую на пенсію. Я хочу жити зараз», — каже няня.

Сума компенсації від держави — це приблизно 10 відсотків нинішньої зарплати Анастасії. І вона вважає, що це не вартує того, аби оформлювати ФОП.

Ба й батьки, її роботодавці, теж вважають проект невигідним. Вони не мають часу займатись оформленням компенсації, бо працюють, і так само не хочуть, щоб Анастасія відволікалася від роботи.

Офіційне оформлення договору з роботодавцями теж не переконує няню «вийти з тіні».

«Мої роботодавці на початку хотіли підписати договір, тому що я була їхньою першою нянею, але до цього справа так і не дійшла. І зараз, через півроку роботи, мені договір не потрібен. Я і так знаю, що виконую свої обов’язки. Ми живемо за неписаними правилами», — розповідає Анастасія.

Чи вийдуть няні з тіні?

У Державній фіскальній службі на запит Громадського відповіли, що наразі в Україні офіційно зареєстровано більше 20 тисяч підприємств, що надають батькам послуги нянь, та приблизно 2,5 тисячі нянь-ФОПів. Скільки ще працюють «в тіні» — достеменно невідомо.

Юристка громадської організації «Трудові ініціативи» Вероніка Рудковська вважає, що урядова ініціатива може допомогти вивести з тіні цей сегмент ринку. Для нянь, зазначила Рудковська в коментарі Громадському, проект вигідний з тієї точки зору, що вони отримають низку соціальних гарантій, передбачених трудовим законодавством. Але недолік урядового нововведення — невеличкий розмір компенсації. Тому, судячи з усього, ініціатива Кабміну в деяких регіонах спрацює, а в деяких — ні.

Няня-ФОП має щомісяця сплатити державі так званий «єдиний соцвнесок» (у 2019 році це — 918 гривень) та єдиний податок — 5 відсотків доходу. Уряд, розраховуючи компенсацію батькам, виходив з того, що середня зарплата няні — 8-10 тисяч гривень. Але, наприклад, у Києві няні заробляють майже вдвічі більше. Рахуємо: 5 відсотків від 16 тисяч (800 гривень) плюс єдиний соцвнесок — це більше 1700 гривень, і урядова компенсація не компенсує податки. Тобто, няням зі «столичними» зарплатами вигідніше лишатись «в тіні».

Навпаки, у Вінниці, де зарплата няні може бути й 5 тисяч гривень, офіційно оформлюватися вигідніше, бо є шанс з державних коштів зекономіти до 500 грн.

1626 гривень у деяких регіонах недостатньо навіть для покриття сплати єдиного соціального внеску та єдиного податку.

Що стосується нянь, які працюють у спеціальних агентствах, то тут ситуація, за словами Вероніки Рудковської, поки не дуже зрозуміла. «Наразі чітко не встановлено, що мається на увазі під "юридичною особою", яка має право надавати послуги по догляду за дитиною», — каже експертка. Тому поки не можна спрогнозувати, чи спонукатиме ініціатива уряду «тіньових» нянь йти на роботу в офіційні агентства.

Поділитись: