NYT: на Заході бояться, що рф використає гумкоридор у Сирії для тиску на країни щодо війни проти України
Західні дипломати побоюються, що росія може використати єдиний маршрут для міжнародних конвоїв з гуманітарною допомогою для сирійців як розмінну монету в питанні війни проти України. Якщо рф перекриє цей гуманітарний маршрут, країни Європи та Близького Сходу чекатиме новий сплеск біженців.
Про це пише The New York Times із посиланням на анонімних дипломатів та експертів.
За даними видання, закриття гуманітарного коридору на контрольно-пропускному пункті «Баб-ель-Хава» з Туреччиною може змусити тисячі людей покинути Сирію, що лише погіршить кризу біженців у Європі та на Близькому Сході.
Наразі відкритим залишається тільки один маршрут для міжнародних конвоїв, які доставляли їжу, воду й іншу допомогу тисячам сирійців. За питання про те, чи залишати цей коридор відкритим, Рада Безпеки ООН голосуватиме вже у липні.
Протягом останніх років у Раді Безпеки зростала напруженість щодо питання гумкоридорів для допомоги сирійцям, і члени Радбезу проголосували за скорочення трьох із чотирьох дозволених пунктів пропуску. У 2020 році закрити їх допомогла росія, використовуючи своє право вето. А минулого року рф погодилася зберегти коридор у «Баб-ель-Хаві» лише після інтенсивних переговорів зі США.
Представники Сирії заявляли, що так званий транскордонний механізм постійно порушує суверенітет країни і є «дефектним». Такої ж позиції дотримується і росія. У рф наполягали, щоб допомога розподілялася зі схвалення уряду Башара аль-Асада, а не через Організацію Об'єднаних Націй.
Роботу останнього погодженого пункту — «Баб-ель-Хава» на турецькому кордоні — востаннє продовжили у липні 2021 року. Термін дії цього дозволу закінчиться вже 10 липня 2022 року. Водночас, за даними ООН, 14,6 мільйона сирійців зараз залежать від гуманітарної допомоги, що є найвищим показником за всю історію. По всій Сирії 12 мільйонів людей стикаються з гострою продовольчою небезпекою, що на 51% більше, ніж було у 2019 році.
За даними The New York Times, троє іноземних дипломатів заявили, що росія надіслала «розпливчасті сигнали» щодо спроби використати голосування для досягнення поступок у питанні війни проти України. Що це за сигнали, не уточнюється. Але співрозмовники видання вірять, що кремль буде спиратися на країни, які безпосередньо постраждають від нової хвилі біженців, щоб уникнути санкцій.
Сполучені Штати та інші країни, які входять до Ради Безпеки, надішлють росії «чіткий сигнал» із закликом не закривати маршрут, але немає гарантії, що в рф дослухаються.
- Поділитися: