Життя

Обама і Цукерберг. Інтерв‘ю в Стендфорді

Життя/Обама і Цукерберг. Інтерв‘ю в Стендфорді
Зберегти
Вигляд
lead
Американський програміст, один із засновників соцмережі Facebook Марк Цукерберг і президент США Барак Обама говорили про підприємницький саміт, майбутнє бізнесу, перспективи для молоді. Громадське зробило переклад цієї розмови.

Сьогодні у нас особливий гість – президент Сполучених Штатів Барак Обама.

Як справи?

Добре. Щойно ми мали дуже цікаву дискусію. Чудово бути наживо з вами. Ви, здається вже проводили декілька прямих ефірів, які дуже сподобались людям. Мені дуже сподобався ваш ефір, присвячений Мухамеду Алі. На багатьох справив враження тур овальним кабінетом – це був досить унікальний досвід, і ви дали людям змогу його отримати. Що ви думаєте про глобальний підприємницький саміт? Я знаю, що минулого року він проводився у Найробі, цього року – в Стенфорді. Яка мета цього заходу?

Це вже сьомий саміт. Ми заснували його ще на початку мого призначення. Коли ми зустрілись  з молоддю з усього світу, ми виявили, що те, що найбільш позитивно відзначає Америку з усіх  – це переконання в тому, що, якщо в тебе є ідея, ти можеш розпочати власну справу. Підприємницька діяльність дійсно цікавила наступне покоління африканців, азіатів, латино-американців. Тому ми вирішили заснувати глобальний підприємницький саміт. Ми проводили його у Туреччині, в Еміратах, у Малайзії, але ми подумали, оскільки перший саміт проводився у Вашингтоні, було б добре повернутись у місце, з якого все починалось, у Силіконову долину. Усі в світі розуміють, що це центр інновацій. Люди з 170 країн беруть участь у саміті, 20 урядів відправило своїх представників сюди. Ми побачили, що ці неймовірні молоді люди почали засновувати значущі для своїх країн підприємства. В них є можливість співпрацювати з вами, з підприємцями, які готові йти на ризик, з некомерційними організаціями та знаходити найкращі практики, які можуть допомогти їм не тільки побудувати бізнес, але й змінити щось у власній країні.

Так, ці люди дуже надихають. Знаєте, в світі побутує тенденція – між нами усіма встановлюється все тісніший зв’язок. За час вашого президентства темпи цих процесів значно прискорились.  Мені цікаво, які зміни у зв’язку з цим ви бачите?

Якщо згадати 2008 та те, що тоді відбулось з соціальними медіа – тут вже ви зробили свій внесок. Це було неймовірне перетворення. Воно змінило…

Ми не говорили про це заздалегідь.

Ні, не говорили. Справедливо буде сказати, що це змінило те, як люди спілкуються один з одним. Зараз це докорінно змінює нашу політику та економіку. Кожен має безпосередній доступ один до одного, не тільки до інформації, але й один до одного – такого раніше не було. І це має велику силу. Це також дає можливість підприємцям оминати всі технології, всі політичні структури, всі інституції та починати формувати власні. Це має руйнівний ефект, в деяких випадках це навіть страшно. Класичний приклад – це те, що відбулось у  Єгипті, ми спілкувались з молодим підприємцем з Каїра, де Фейсбук та соціальні медіа не тільки допомогли розпочати революцію, але й сприяли зростанню одночасно і віддачі і занепокоєності відносно того, що це все може означати для молоді – постійно бути пов’язаними один з одним, не користуючись вже визначеними каналами для спілкування. Наша мета полягає в тому, щоб переконатись, що ми допомагаємо молодим людям, таким самим, які відвідують цей підприємницький саміт, використовувати нові інструменти, встановлювати нові зв’язки, не заважати інноваціям, а формувати їх таким чином, щоб створити більше робочих місць, можливостей, участі, толерантності, розуміння, миру, менше конфліктів. Ми до цього прийдемо, але це забере час. Завжди будуть люди, які реагуватимуть на все нове, кажучи, що це їх лякає.

Завжди є ті, хто дотримується нейтралітету і ті, хто щось змінюють. Тут ми говорили з підприємцями, що надихають. Ви згадали Єгипет, те, що там відбулось, відбулось завдяки таким людям. Інструменти, що створюють зв’язок між нами, грають, як на мене, позитивну роль, але ми маємо впевнитись в тому, що підприємці використовують ці можливості, та таким чином створюють ще більшу цінність для світу. Які найбільші можливості для підприємців хотіли б побачити ви, які можливості вони мають втілити в життя?

Є два сектори, де є величезні можливості, де уряд також може діяти.  У значенні проблем, які ми маємо вирішити, енергія – це класичний приклад, питання зміни клімату. Є велика проблема з Африкою на південь від Сахари, Індійським субконтинентом – люди там швидко розвиваються, вони встановлюють зв’язки, їм буде потрібна електрика, їм буде потрібна енергія. Але якщо вони вироблятимуть енергію так, як це робимо або робили ми – уся планета опиниться під водою. Можливості використовувати зв’язки, щоб вирішити проблему екологічно чистої енергії – це галузь, змінивши яку, ми побачимо величезну різницю.

І ви зробили заяву про це сьогодні?

Так. Ми будемо фінансувати більше молодих підприємців, які займаються цим питанням. Освіта. В нас є велика частина суспільства, яким до 30ти. Ми маємо впевнитись в тому, що вони мають доступ до освіти, якої потребують, мають доступ до усіх цих чудових інструментів. Ми думаємо про те, як енергія, онлайн навчання можуть швидко зарядити людей, допомогти у саморозвитку, у отриманні роботи та потрібних навичок. Це величезний сектор.

 Охорона здоров’я. Теж саме. Нема проблеми у світі, у вирішенні якої молоді підприємці ще не шукають інноваційних рішень. Завдання для інших – це створити інфраструктуру для цього, забезпечити верховенство права та створити регуляторні норми для того, щоб підприємці мали бажання працювати та не розчаровувались через старі скрипучі системи. Мета уряду США – це продовжувати говорити від імені цих молодих підприємців, допомагати їм та працювати з іншими урядами, допомагати урядам побачити це золоте джерело таланту. Все, що їм потрібно – це дати підприємцям свободу.

Це надзвичайний час. Для мене було великою честю бути з вами в прямому ефірі на Фейсбуці.

Марку, коли ви зустрічались з цими молодими підприємцями, ви могли помітити, що всі вони ставлять вас за приклад, вони говорять про Фейсбук як про зміну влади, як про гарну ідею, про впертість та рішучість створити сайт. Твоя участь у всьому цьому, участь Силіконової долини у саміті дійсно змінює ситуацію.

Дякую!

Я це дуже ціную.

Пов`язані новини