Культура

Об’єктив #1: невелика садиба у пастці висотних київських будинків

Культура/Об’єктив #1: невелика садиба у пастці висотних київських будинків
Зберегти
Вигляд

«Об’єктив» — проект про документальне кіно, що поєднує інтерв’ю зі знавцями та творцями фільмів і трансляцію стрічок від Docudays UA.

Перший випуск присвячено фільму чеського режисера Їржі Стейскала «Яма». Ця стрічка — історія мешканців невеликої садиби. Раніше їхній дім був частиною села, а згодом опинився у пастці висотних київських будинків. Фільм показує п’ять років із життя родини, що живе у будинку, і її боротьбу із забудовниками.

Ідея зняти фільм про це незвичне місце з’явилася в Їржі Стейскала під час навчання в Естонії, коли його товаришка показала фото кози серед міських будинків. «Я запитав, чи це нормальна ситуація для Києва, що коза живе посеред міста. Вона відповіла, що ні, просто є такий особливий будинок. Мені стало цікаво, тому я запитав, чи можна відвідати це місце», — згадує режисер.

 

Після перших відвідин України автор створив короткометражний фільм про життя мешканців будинку у «ямі», а згодом розпочав зйомки повнометражного документального фільму.

Про стосунки з героями фільму Їржі розповідає: «Я думаю, найважливішим було те, що ми мали довіряти одне одному. Я повинен був довіряти їм у тому, що вони будуть відкритими, а вони мали довіряти мені в тому, що я їх не зраджу чи не насміхатимуся над ними. Правду кажучи, найважливішим був момент, коли я звів короткометражний фільм і показав його їм. Вони побачили, як я показав їх у фільмі, і після цього все було добре».

 

На додачу до значення, яке має садиба для її мешканців, режисер говорить і про важливість цього простору для міста: «Варто було б зробити дослідження цього місця, бо воно дивовижне. Залишити його таким, як є? Чи зробити щось інше? Явно не збудувати ще одну висотку. Це новий район і люди просто радіють, що мають, де переночувати. Вони їдуть на роботу і повертаються, щоб поспати. Проблема полягає в тому, що через два покоління їхні діти почнуть жити тут, вони будуть частіше виходити з дітьми на вулицю, матимуть більше грошей на дозвілля, а тут не буде нічого – ні парків, ні місць відпочинку».

 

Дивіться повну версію фільму «Яма» на Громадському 10 жовтня о 21:30 і 13 жовтня о 22:00.

 

/ Над програмою працювали: Катерина Мізіна, Анна Перепелиця, Оксана Городівська, Андрій Радченко, Анна Московченко

Громадське Культура

hromadske.tv

Пов`язані новини