Тижнями Міхеіл Саакашвілі вщент розносив у виступах керівництво Одеської митниці. І ось, надзвичайна новина. Два тижні тому на своїй сторінці у Фейсбуці очільник Одещини повідомив, що правоохоронці спіймали на великому хабарі заступницю керівника Одеської митниці. Малася на увазі заступниця керівника митниці Лариса Ареф’єва.

 

МІХЕІЛ СААКАШВІЛІ — голова Одеської ОДА:

- Взяли за взятку - в процессе обвинения находится сейчас прокуратура - начальницу этой таможни, некую Арефьеву, за 50 тысяч долларов американских.

Після такої ганьби, на думку Саакашвілі, давніх корупціонерів треба гнати з митниці. Втім, як тільки президент Порошенко анонсував, що митницю віддадуть людині губернатора, в останнього вся особиста неприязнь до вчорашніх хабарників зникла. Пост про злісну хабарницю Ареф’єву зі своєї сторінки Саакашвілі видалив. А шеф Ареф’євої, керівник державної фіскальної служби Роман Насіров, взагалі вдає, що нічого не відбулося. 

РОМАН НАСІРОВ — голова Державної фіскальної служби України:

- Вам знайоме ім'я Ареф'єва Лариса Миколаївна? Вам знайоме це прізвище?

- Давайте так, вопрос не касательный Киевской таможни.

- Питання: знайоме чи не знайоме?

- Конечно же, знакомо. Это человек, который работает на Одесской таможне.

- Яка отримала 50 тисяч доларів хабара 13 жовтня.

- Очень хорошо, что вы сказали. Как Громадське ТВ, предоставьте доказательства, что там был какой-то хабарь. Этот вопрос неделю назад прошел в средствах массовой информации, а мы в течении часа-двух отреагировали на него — проверили эту информацию, разобрались с обвинениями, которые были предъявлены, и смотрим на то, как поступать в этой ситуации дальше. Так вот, оказывается, не было никакого хабаря.

- А чому вона втекла? Куди вона зникла?

- А куди вона втекла? Ви вважаєте, що вона втекла?

Очевидно, керівництво країни та керівництво Одеської області так і не домовилося, що казати про «хабарницю-Ареф’єву». Оскільки нова керівниця Одеської митниці Юлія Марушевська буквально з перших днів роботи протирічить своєму шефу Насірову. 

ЮЛІЯ МАРУШЕВСЬКА — начальниця Одеської митниці:

- Я не знаю, куди вона втекла, на митниці її немає, на митниці вона не працює, її немає.

- Лариса Ареф'єва - вона заарештована? Вона в розшуку?

- Я не знаю точно. Але оскільки я кілька днів тому спілкувалася з Давітом Сакварелідзе, то знаю, що вона в розшуку. Очевидно, що вона буде звільнена, як тільки це буде можливо в нашому законодавчому полі.

А тепер давайте ще раз послухаємо Романа Насірова.

РОМАН НАСІРОВ — голова Державної фіскальної служби України:

- Так вот, оказывается, не было никакого хабаря.

- А чому вона втекла? Куди вона зникла?

- А куди вона втекла? Ви вважаєте, що вона втекла?

Так був хабар чи ні? Якщо справді був, то поведінку керівника ДФС Насірова можна кваліфікувати як переховування злочинця, що є формою співучасті у злочині. Схоже, такі і є, тому що ми знайшли свідків затримання Ареф’євої в Одесі.

КОСТЯНТИН ГАК — кореспондент “Надзвичайних новин”:

-Там «Альфа» бегала по зданию в количестве четырёх человек. В масках, с автоматами. Там было следствие прокуратуры, которое сливает всё, что можно, в ходе операции. Там стояли гайцы, которые стояли на перехвате и тоже почему-то знали о том, кого они перехватывали. В общем, бардак. Там учавствовало такое количество людей, что пройти мимо она в принципе не могла.

 

Але одеська митниця тримається до останнього і своїх не здає. Там нам сухо повідомили, що Лариса Миколаївна занедужала і наразі на лікарняному.

 

Молода та амбітна Лариса Ареф'єва, яка ще за часів Януковича працювала у Київській регіональній та Житомирській митницях, отримала посаду в Одесі в серпні місяці. Саме після її призначення, за словами імпортерів та активістів, всі згадали побори та схеми епохи Януковича.

ВІКТОР БЕРЕСТЕНКО — заступник генерального директора Асоціації міжнародних експедиторів України:

-Она поставлена здесь, по моей информации, Романенко. Реально происходит реанимация схем чётко Калетника по таможне — это максимальное отжатие кэша, то есть, сбор денег.

 

ОЛЕКСАНДР БУЧКОВ - імпортер дитячих іграшок:

- Калетника схему ещё ни кто не поменял, Калетника схема существует до сих пор.

Нині основні імпортери працюють в умовах постійного підвищення плану та ручного регулювання митних платежів. Підприємці розповідають: з них вичавлюють останні соки, і працювати за такими митними правилами вже майже неможливо.

 

ОЛЕКСАНДР БУЧКОВ - імпортер дитячих іграшок:

-Таможня что делает? Она мелким предпринимателям не даёт работать. Мы знаем все схемы - что, как, зачем. 

ДЕНИС ПЛАКСІЄНКО — імпортер овочів та фруктів:

- Машину никто не выпустил, пока мне не подняли цену, я заплатил по полной программе и потом выехал.

ОЛЕГ ГАНЧЕВ — підприємець:

- Идёт обыкновенное вымывание денег из предпринимателя.

Та коли одні ледь виживають в таких умовах, інші успішно домовляються з митними керівниками й завозять товари кораблями.

Слідство. Інфо. отримало десятки вантажних митних декларацій, таких собі щасливчиків, які, попри всі можливі порушення, запросто проходили митний контроль.

30 вересня цього року близько 9-ої години вечора відбувається оформлення дев'ятьох контейнерів ТОВ “Проф бізнес груп”. Шість з них - із взуттям. Але товар в документах замінено на більш дешевий — жіночі чоботи зимові замінили на чоловічі туфлі осінні, а це вже на 17% менше митної вартості. Разом недоплата по взуттю склала близько 950-ти тисяч гривень. Аналогічна ситуація з контейнером одягу та двома контейнерами тканин. Загальна недоплата за такою самою схемою склала 3 мільйони 61 тисячу гривень. Загальна недоплата в бюджет з 9-и контейнерів - майже 4 з половиною мільйони. Ці дані — лише крапля в морі. Адже таких імпортерів десятки. Через одеський порт щодня проходить триста контейнерів. Та серед усіх ми виділили одне ім'я — Орест Фірманюк. Саме його, за словами підприємців та активістів, під своє крильце взяла втікачка Ареф'єва.

 

МИКОЛА БУКОВСЬКИЙ — керівник ГО “Рада громадської безпеки м. Одеса”:

-Товарищ Орест является кумом Арефьевой. Нами было сделано официальное заявление на внутреннюю безопасность ДФС Одесской области по поводу тарифной сетки, которая была специально выделена для господина Ореста. Было проведено служебное расследование и задержано 3 контейнера, которые были растаможены по заниженным тарифам. Дальше следствие не идёт, и оно находится сегодня в замороженном состоянии.

 

Тим же імпортерам, які не хотіли порозумітися з керівництвом митниці, просто викручували руки.

ОЛЕКСАНДР БУЧКОВ - імпортер дитячих іграшок:

- К нашей компании был предъявлен сильный интерес, пришел отдел контрабанды, была почти полная выгрузка контейнера. Подошел один человек и говорит: а вы знаете, что по вашей фирме пошёл заказ, вас специально заказали, и назвал фамилию. Объявили, что это замначальника Лариса Николаевна, мне лично так было сказано на таможенном посту.

ІГОР КРАВЧЕНКО — старший партнер адвокатського об'єднання:

-У нас в Одессе осуществить таможенное оформление невозможно — большое количество импортёров либо приостанавливают свою деятельность, либо начинают перевозить грузы в другие таможни.

Але якщо підприємець не хоче платити митникам хабар, то покарання чекає не стільки його, скільки простих громадян.

ДЕНИС ПЛАКСІЄНКО — імпортер:

-У меня импорт турецкого лимона. Он в Турции стоит 500 долларов, здесь нам говорят, что мы должны платить, как будто он стоит 1000. С 1000 долларов мы должны платить в 2 раза больше налога, соответственно, вы в магазине купите его в 2 раза дороже.

Нині молода очільниця Одеської митниці запевняє — у команди Саакашвілі немає жодного корупційного інтересу, а їхня головна ціль - це реформи. Що ж, Слідство.Інфо почекає перших результатів роботи Юлії Марушевської. А ми тим часом спробуємо розшукати пані Ареф’єву, яку підозрюють у вчиненні тяжкого злочину. Схоже, нікому крім нашої команди це не треба. Адже всі так захоплено ділять найбільшу митницю України.

Олена Козаченко, Слідство.Інфо

Поділитись: