Один із найбільших забудовників Китаю заборгував $300 млрд. Інвестори побоюються повторення кризи 2008 року. Що сталося?

Друга за розміром будівельна компанія Китаю Evergrande Group заявила про труднощі з виплатою свого боргу перед кредиторами — він становить близько 300 мільярдів доларів. Частину нагального боргу компанія змогла виплатити, але її становище викликає занепокоєння на глобальних фінансових ринках.
Про це пише The Guardian.
Evergrande Group, заснована в 1996 році, є однією з найбільших компаній на будівельному ринку Китаю — їй належить понад 1300 комплексів у більш як 280 містах країни. Її власник Сюй Цзяінь є одним із найбагатших китайських бізнесменів і володіє майже 11 мільярдами доларів.
Причиною стрімкого зростання Evergrande Group була її економічна модель: короткострокові позики для фінансування будівництва й здавання готових об’єктів до виплати боргу, взятого на їхнє зведення. Як наслідок компанія накопичила 300 мільярдів доларів боргу, що, ймовірно, є рекордно великим показником для приватної компанії.
Частина цього боргу розміщена в китайських юанях, частина — в американських доларах. При цьому більшість кредиторів Evergrande Group — саме китайські кредитні установи, інвестори ринку нерухомості, власники житла й постачальники будматеріалів, зазначає CNN.
Ще однією причиною невтішного стану Evergrande Group називають посилення регулювання ринку в Китаї у 2020 році, яке суттєво обмежило можливості кредитування забудовників. Теоретично ці заходи мали б призвести до зміцнення ринку, але на практиці цього так і не сталося.
Підстав непокоїтися за стан Evergrande Group додає і той факт, що ринок будівництва становить до 26% ВВП Китаю. А тому кризові явища в одній компанії можуть вплинути і на решту гравців ринку.
Станом на четвер, 23 вересня, забудовник має виплатити 83,5 мільйона доларів боргу в доларових позиках і ще 36 — у юаневих. Але невтішні фінансові показники компанії — зокрема падіння вартості акцій на понад 80% лише за 2021 рік — сколихнули фінансові ринки Китаю та решти світу.
22 вересня Evergrande Group заявила, що врегулювала питання виплати «юаневого» боргу. Паралельно Центробанк Китаю влив 120 мільярдів юанів (18,6 мільярда доларів) у банківську систему країни, щоб стабілізувати ситуацію.
Окремі фінансові аналітики говорять про схожість ситуації з Evergrande Group і Lehman Brothers — колишнього американського інвестбанку, чий крах у 2008 році став початком глобальної фінансової кризи. Тим паче, що корпоративний борг Китаю сягнув критичних понад 160% від ВВП.
А втім, як зазначає The Guardian, зростання фінансових ринків після заяви Evergrande Group свідчить, що компанію можуть врятувати черговими позиками. Крім того, опитані виданням експерти вказують на регульованість китайського ринку, який більш пристосований до реагування на кризові події, ніж у випадку краху Lehman Brothers 2008 року.
Тож навіть якщо Evergrande Group оголосить дефолт (тобто заявить про неможливість виплати всіх своїх боргів), китайський уряд, імовірно, матиме достатньо засобів для заспокоєння ринку й відвернення кризової ситуації. Але передбачити її наслідки для світової економіки поки що важко.
- Поділитися: