Окупанти в Криму відправили заступника голови Меджлісу під варту. Те саме — з іншими затриманими кримськими татарами

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов у залі Київського районного суду Сімферополя, 6 вересня 2021 року
Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов у залі Київського районного суду Сімферополя, 6 вересня 2021 рокуКримська солідарність/Facebook

Київський районний «суд» Сімферополя в понеділок, 6 вересня, обрав запобіжний захід заступнику глави Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялову — його відправили під варту на два місяці (до 4 листопада).

Про це повідомило правозахисне об’єднання «Кримська солідарність».

Правозахисники кажуть, що «обвинувачення» просило взяти Джелялова під варту через «тяжкість інкримінованого злочину». Захист стверджував, що через наявність у чоловіка малолітніх дітей і хворих батьків його варто було б відправити під домашній арешт — суд ці аргументи відхилив.

Сам Джелялов на суді заявив, що пов’язує своє переслідування з участю в саміті Кримської платформи 23 серпня. А кримінальним провадженням йому начебто погрожували ще з 2014 року, коли Росія незаконно анексувала Крим.

Окрім Джелялова, кримські «суди» обрали запобіжні заходи й іншим кримським татарам, затриманим під час обшуків 3-4 вересня. Двоюрідних братів Азіза та Асана Ахтемових арештували на 60 діб, батька Азіза Ахтемова Ескендера — на 10 діб, а його сина Арсена — на 15, передає «Крим.Реалії».

Заступнику голови Меджлісу інкримінують «диверсію». Його можуть «засудити» до 15 років в’язниці. Підозри за цією ж статтею пред’явили також Азізу Ахметову й Асану Ахметову.

Раніше заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова заявляла, що Джелялова та інших кримських татар могли затримати за нібито диверсію на ділянці газопроводу в районі села Перевальне Сімферопольського району. Її факт українська сторона підтвердити не змогла.

Що сталося?

Російські силовики в окупованому Криму 3 і 4 вересня обшукали будинки й арештували п'ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Асана Ахметова, Шевкета Усеїнова, а також Нарімана Джелялова — заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу.

МЗС України висловило протест проти дій російської окупаційної влади. Дипломати вимагають звільнити п'ятьох затриманих кримських татар, а також інших незаконно утримуваних громадян України.

Українська прокуратура Криму відкрила кримінальні справи через обшуки та затримання Джелялова за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) та ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу (незаконне позбавлення волі). Санкція статті передбачає позбавлення волі до п’яти років.

Українська влада пов'язує останні репресії проти кримських татар у Криму з Кримською платформою — міжнародним майданчиком з обговорення шляхів деокупації Криму. Установчий саміт платформи відбувся в Києві 23 серпня і викликав різку реакцію з боку Москви.