ENRU

Олігархи Центральної Європи: чому подав у відставку уряд Чехії?

565b49c7ad5ea0bd7
Прем’єр-міністр Чехії Богуслав Соботка на прес-конференції 2 травня у Празі оголосив про відставку свого уряду Фото: EPA/MARTIN DIVISEK

2-го травня прем’єр-міністр Чехії Богуслав Соботка оголосив про відставку уряду.

Чехія є парламентською республікою, тому фігура прем’єра та склад уряду ключові для політики Праги.

Українцям, можливо, більш відомий нинішній чеський президент Мілош Земан, який висловлював своє захоплення Путіним. Але вирішальну роль у здійсненні політики має у Чехії прем’єр-міністр, а не президент. Уряд Соботки послідовно тримався політики засудження російської агресії та санкцій щодо Москви.

Що означає відставка уряду та чого очікувати далі – розбирається Громадське.Світ.

Тренд часу: олігархи-популісти

Відставка уряду є наслідком серйозного протистояння всередині кабінету міністрів. Проходить воно між прем’єром Соботкою та міністром фінансів на ім’я Андрей Бабіш.

Бабіш є не лише ключовим міністром у кабінеті – він також є одним із найбагатших людей у Чехії. Його цілком можна назвати чеським олігархом.

Народжений у словацькій Братиславі, Бабіш почав робити свою кар’єру ще за часів комунізму. Його підозрюють у зв’язках з КДБ та звинувачують у співпраці з StB – чехословацьким аналогом КДБ. Історія його збагачення нагадує історії деяких українських олігархів: робота в потужній державній компанії, потім побудова бізнесу за її рахунок.

Але сьогодні він є у Чехії популярним політиком, якого іноді порівнюють з Трампом: він також зайшов у політику через великий бізнес і говорить те, що хочуть чути. 

Сьогодні рейтинг його партії ANO 2011 – близько 30%. Він є найвищим у чеській політиці, а тому Бабіш має серйозні шанси перемогти на наступних парламентських виборах.

Саме наближення виборів, які відбудуться в жовтні, може пояснити суть нинішньої відставки.

Відставка уряду Соботки є наслідком його протистояння всередині кабінету міністрів з міністром фінансів Андреєм Бабішем (на фото) Фото: EPA/MARTIN DIVISEK

Відставка як передвиборчий трюк?

Рішення Соботки оголосити про відставку уряду можна пояснити з тактичних причин.

Бабіш для Соботки – не тільки незручний міністр фінансів; він також політичний конкурент. Соціал-демократична партія Соботки втрачає голоси: її рейтинг сьогодні – близько 12%, і відставання від Бабіша дуже велике.

Відставка уряду означатиме, що Соботка і Бабіш тепер перестають бути «в одному човні», а тому можуть собі дозволити політичне протистояння.

«Правлячі соціал-демократи втрачають преференції на противагу партії ANO мільярдера Бабіша. Соботка доволі виправдано вважає, що якщо чекати до виборів у жовтні, можна потрапити і в опозицію. Тому він вирішив зіграти ва-банк, адже гірше вже і так не буде. Цей хід дасть йому можливість акцентувати проблеми Бабіша – податкові схеми оптимізації, скандали з дотаціями та інші», — розповідає Громадському Онжей Соукуп, політичний журналіст видання Hospodarske noviny.

Іншими словами, Соботка тепер зможе відкрито критикувати Бабіша. А критикувати є за що – і не тільки за темне минуле. Підозрюють, що Бабіш-бізнесмен уникав сплати податків з облігацій своєї компанії Agrofert – водночас вимагаючи від усіх інших сплачувати свої податки. Неясним є також походження деяких його статків.

Утім, чи вдасться соціал-демократам у такий спосіб повернути собі втрачені симпатії виборців? В останні роки тенденція була зворотною: партія Соботки крок за кроком втрачала підтримку громадян.

Александр Мітрофанов, політичний оглядач чеського медіа Novinky, такій тенденції дає своє пояснення.

«Висловлюючись мовою Бабіша, із Чехії він хоче зробити своє сімейне підприємство, а громадяни будуть його підлеглими. Великій кількості виборців, які відчувають ностальгію за моделлю, в якій «все ясно», тобто нема зайвої свободи, а завдання і точку зору диктує одноосібний вождь, ця перспектива до вподоби. Соботка ніколи не відхилявся від демократичних позицій, але для багатьох його виборців демократія і свобода не мають великого значення», — пояснює Мітрофанов.

Богуслав Соботка після відставки зможе відкрито критикувати мільярдера Бабіша, в тому числі за його «темне минуле», та нарощувати рейтинг своєї партії, втрачений за період прем'єрства (на архівному фото - лідер Соціал-демократичной партії Чехії Богуслав Соботка (в центрі) з лідерами інших партій після переговорів про коаліційну угоду у чеському парламенті у Празі 13 грудня 2013 року) Фото: EPA/MARTIN DIVISEK

Що далі?

Важливим зараз є те, якою буде реакція президента Чехії Мілоша Земана. Він може прийняти відставку чи відхилити її.

Якщо він відставку приймає, то може або просити нинішній уряд «допрацювати» — радше у статусі «в.о.» — до наступних виборів. Він також може призначити уряд на свій розсуд (деякі, зокрема, російські медіа повідомляють про те, що прем’єром Земана може стати саме Бабіш). Земан також може призначити дочасні вибори.

Хитріший хід – це переформатувати уряд, звільнивши саме Бабіша. Формально це зробить Соботку переможцем, але насправді Бабішу тільки допоможе, розв’язуючи йому руки для кампанії та створюючи для нього роль «жертви системи».

Земан і Бабіш формально не є партнерами і навіть не представляють однієї політичної сили. Але у багатьох речах вони схожі: мають комуністичне минуле, можливі зв’язки з радянськими спецслужбами, ймовірні зв’язки з Кремлем сьогодні.

Вони також схожі своєю популярністю, здобутою через популізм. Земан сьогодні залишається найпопулярнішим чеським політиком, але Бабіша цілком можна вважати другим.

Тому їхня співпраця сьогодні – цілком реальна.

Таким чином, у політиці в Чехії та Центральній Європі загалом політичні сили, вірні духові й новопосталим демократичним цінностям 1989-го року, сьогодні стають значно слабшими, ніж раніше – і натомість на сцену виходять або нові націоналісти, або політики з комуністичним минулим.

Президент Чехії Мілош Земан повинен вирішити чи прийме він відставку Соботки, чи відхилить її Фото: EPA/MARTIN DIVISEK

Александр Мітрофанов вважає, що відставка уряду поставить виклики перед усім чеським суспільством: 

«Якщо мова йде про економіку, то ринки поки ніяк не відреагували. З точки зору політики й розвитку суспільства – рух кращий, ніж загнивання. Навіть якщо Бабіш з його відверто недемократичними поглядами виграє на виборах, то йому принаймні зможуть протистояти демократичні сили, без обмежень, визначених перебуванням в одному уряді. Якщо вони, звісно, в сучасній Чехії знайдуться в достатній кількості – а це вже під питанням».

Вчорашня відставка є початком серйозної політичної кампанії, яка завершиться парламентськими виборами в жовтні та президентськими – в січні наступного року. Їхній результат великою мірою визначатиме майбутнє Чехії і впливатиме на долю Центральної Європи загалом.На парламентських виборах восени відбудеться справжня битва.

Андрей Бабіш, олігарх-популіст з комуністичним минулим, цілком може ці вибори виграти і здійснити свою мрію – стати наступним чеським прем’єром. Однак, попри те, що соціал-демократи в кризі, у чеській політиці є інші рухи та партії, здатні разом кинути виклик популізму Бабіша та Земана, як-от: партія соціал-демократів, християнських демократів, інших правоцентристів.

Уже в жовтні ми дізнаємося, чи їм це вдасться.