ENRU

Омбудсмен Лутковська заявила про порушення під час видворення громадян Грузії з України

Уповноважена ВР з прав людини Валерія Лутковська заявила, що видворення громадян Грузії відбуваються із порушеннями.

Про це вона сказала під час прес-конференції.

Омбудсменка каже, що було відкрито впровадження щодо громадян Грузії, затриманих 21 жовтня та 17 листопада.

«21 жовтня в рамках проведено заходу «мігрант», за повідомленням міграційної служби зусиллями Нацполіції було затримано трьох громадян Грузії, які перебували в Києві з порушенням міграційного законодавства. Попередньо це Абзінаїдзе, Макішвілі та Арбашвілі. Немає підтвердження, що Міграційна служба повідомила цих громадян, що вони мусять покинути країну», — зазначила Лутковська.

Вона розповіла, що цього ж дня вони були видворені на територію Грузії, у Тбілісі, повітряним транспортом не зареєстрованим як цивільне судно.

«Відповідно, можна зробити висновок, що цей борт перебуває у розпорядженні правоохоронних органів», — додала омбудсмен.

Омбудсмен також пояснила, що примусове повернення передбачає, що людина добровільно покидає територію країни і самостійно купує квиток. Водночас рішення про примусове видворення ухвалює виключно суд, а держава транспортує людей, які підлягають видворенню, купуючи квиток на цивільний рейсовий літак із можливістю потім відшкодувати ці витрати держави.

«Рішення про примусове видворення може бути оскаржене у суді, але такої можливості цим громадянам не надали, що є порушенням», — додала омбудсмен.

Лутковська наголосила, що особам не надали можливості скористатися послугами адвоката чи перекладача. Один з громадян має сім‘ю на території України.

«Їм заборонено вертатися сюди протягом 3 років. Порушена стаття 5 Європейської конвенції. Не було дотримано законної процедури. Про прийняття рішення про примусове повернення мала бути проінформована прокуратура. Але вони отримали документи у день, коли їх депортували. Кожен із них може оскаржити це рішення на території України».

Нагадаємо, Служба безпеки України спільно з поліцією та міграційною службою примусово видворила з країни 8 громадян Грузії.