Омбудсмен звернувся до Шмигаля через зміни щодо виплат для переселенців. Каже, що вони потребують перегляду

Дмитро Лубінець
Дмитро ЛубінецьFacebook

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до премʼєр—міністра Дениса Шмигаля щодо змін у механізмі виплати допомоги для внутрішньо переміщених осіб, які наберуть чинності з 1 березня. Він вважає, що нововведення потребують «негайного перегляду».

Про це свідчить його допис у соцмережах.

«За попередніми оцінками, потенційно 1 мільйон ВПО може втратити право на допомогу, що може мати значні негативні наслідки для людей, які вже постраждали від війни», — каже омбудсмен.

Він зауважив, що для більшості внутрішньо переміщених осіб допомога на проживання — єдине джерело доходу. А втрата цієї допомоги може позбавити їх доступу до базових потреб та житла.

Так, у своєму зверненні Лубінець акцентував на тому, що:

  • уряд не запровадив дієвих механізмів для заохочення переселенців до працевлаштування;
  • скасування виплати допомоги може стимулювати внутрішньо переміщених осіб до повернення на тимчасово окуповані території, небезпечні території або переміщення до інших країн;
  • використання значних фінансових ресурсів для евакуації людей із зони бойових дій стає нераціональним, коли людям відмовляють у базовій підтримці після переміщення, що спонукає їх повертатися назад.

«Сподіваюсь, що уряд перегляне зміни щодо допомоги ВПО з урахуванням зауважень, викладених у моєму зверненні», — додав Лубінець.

Про які зміни йдеться? 

Після 1 березня виплати автоматично продовжаться ще на 6 місяців для категорій переселенців, які не мають можливості працювати. Про кого саме йдеться, читайте тут.

Окрім того, отримувати гроші зможуть такі категорії:

  • родини, у яких є діти до 14 років, що не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади, або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати.
  • родини, у яких один із членів сім’ї доглядає особу з інвалідністю I групи, або дитину з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хвору дитину.
  • дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам з 30 тижня вагітності.

Також чимало переселенців зможуть отримати продовження виплат після подання нової заяви на виплату допомоги. Це можливо за умови, якщо розмір доходу в таких родинах не перевищує 9444 грн на одну людину.

У Мінсоцполітики впевнені, що зміни стимулюватимуть переселенців працевлаштовуватися.