Омбудсменка заявила про критичний стан здоров’я українця Сервета Газієва, якого утримують у російському СІЗО

Український політв’язень Сервет Газієв, якого утримують у слідчому ізоляторі №5 у Ростові-на-Дону
Український політв’язень Сервет Газієв, якого утримують у слідчому ізоляторі №5 у Ростові-на-ДонуЛюдмила Денісова/Facebook

Стан здоров'я українського політв’язня Сервета Газієва, якого утримують у слідчому ізоляторі №5 у Ростові—на—Дону, критичний. Кримський татарин скаржиться на загострення хронічних хвороб: ниркову недостатність та ішемічну хворобу серця.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Також, за її словами, через сильний біль у спині Сервет Газієв із березня 2021 року не може брати участь у судових засіданнях, які відбувались у Південному окружному військовому суді у Ростові-на-Дону.

Під час останніх п’яти засідань для Газієва викликали швидку допомогу. Лікарі констатували неможливість брати участь у суді та рекомендували суворий постільний режим.

Як зазначає омбудсменка, у СІЗО ігнорують звернення щодо надання політв’язню необхідної медичної допомоги та проведення кваліфікованого огляду лікарями.

Через це, додає Денісова, Газієв страждає від нестерпного болю, що прирівнюється до катування і нелюдського поводження та порушує статтю 3 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

А неможливість брати участь у судових засіданнях порушує його право на ефективний юридичний захист. Тому Денісова звернулася до омбудсменки Росії Тетяни Москальської з вимогою відновити порушені права Газієва, надати йому медичну допомогу та госпіталізувати до медзакладу, щоб обстежити чоловіка та надалі лікувати.

Також вона просить через критичний стан здоров'я сприяти в обранні іншого запобіжного заходу, не пов'язаного зі взяттям під варту.

Людмила Денісова звернулася і до генерального прокурора Росії Ігоря Краснова: просить надати правову оцінку злочинним діям з боку адміністрації СІЗО-5 міста Ростова-на-Дону та притягнути винних до кримінальної відповідальності.

Хто такий Газієв?

Як зазначають правозахисники «Кримської солідарності», у 1988 році він переїхав до Криму на постійне місце проживання, має двох дітей. Допомагав матерям-одиначкам із сімей політв'язнів. Протягом останнього року до арешту хворів і ніде не працював. Іноді підробляв на будівництві.

Сервета Газієва затримали за необґрунтованими звинуваченнями 27 березня 2019 року після того, як у Сімферополі в будинках кримських татар відбулися наймасовіші обшуки в Криму.

Його звинувачують за ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності терористичної організації). Газієву загрожує позбавлення волі до 20 років.