ООН зафіксувала 124 випадки сексуального насильства в Україні під час війни. Але це — «верхівка айсберга»

ООН зафіксувала вже 124 випадки сексуального насильства за час повномасштабної війни в Україні. А втім, ці дані — лише «верхівка айсберга» і не показують справжніх масштабів сексуального насильства в умовах війни росії проти України.

Про це пише пресслужба ООН з посиланням на спецпредставницю з питань сексуального насильства в умовах конфлікту Прамілу Паттен.

У травні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина та Праміла Паттен підписали угоду про співпрацю між урядом України та ООН щодо запобігання та реагування на сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.

Тоді ж Паттен заявила, що «які б звіти не з’являлися, вони можуть бути лише вершиною айсберга». Вона наголосила, що «не може розраховувати на точний облік на активному полі бою», та підкреслила, що не чекатиме підтвердження даних і статистики, щоб діяти.

Зазначимо, 5 липня очільниця Управління Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет презентувала звіт про ситуацію в Україні, де заявила, що її команда перевірила і підтвердила 28 випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Йдеться про випадки зґвалтування, групового зґвалтування, тортур, примусового публічного роздягання та погроз сексуального насильства. Більшість випадків були скоєні на окупованих землях, але також є випадки, скоєні на територіях, контрольованих урядом України, йдеться у звіті.

Злочини під час війни

Офіс Генпрокурора України станом на ранок 10 липня зареєстрував уже 22 504 злочини агресії та воєнні злочини, а також 10 922 злочини проти національної безпеки України.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова розповідала, що російські окупанти здійснювали сексуальне насилля щодо українських жінок і чоловіків, дітей та людей похилого віку. А втім, деякі жертви мовчать про це через страх, біль, відчай і тотальну недовіру до всіх.

«Цифри щодня змінюються, але вони — не дзеркало ситуації. Ті, хто зазнав такого страшного насилля, здебільшого статистикою бути не хочуть. Правоохоронці частіше дізнаються про випадки з відкритих джерел або від третіх осіб, а не від безпосередніх потерпілих. Не завжди сигнали підтверджуються», — розповідала Генпрокурорка.

Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства під час війни?

  • Якщо є змога, знайдіть для себе безпечніше місце.
  • Зверніться по медичну допомогу та для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я — до закладів охорони здоров’я за номером 103.

Необхідно повідомити про злочин органи влади:

  •  Нацполіцію: 102;
  •  прокуратуру: дані за регіонами;
  •  військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.

Максимально задокументуйте злочин. За можливості проведіть фото/відеофіксацію, знайдіть можливих свідків. У разі потреби зверніться по психологічну та юридичну підтримку.

Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства на окупованих територіях?

Тоді повідомте про злочин в Офіс генпрокурора на:

  • телефонну лінію щодо злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту: 096 755 0240 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal);
  • електронну пошту conflict2022@gmail.com. У листі потрібно вказати ПІБ та засоби електронного зв'язку.

Де отримати психологічну та юридичну підтримку?

  • Контактний центр надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 або сайт www.legalaid.gov.ua.
  • Урядовий контакт-центр 1547 або сайт www.1547.ukc.gov.ua.
  • Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації — 116 123 або www.facebook/com.lastrada.ukraine.