ООН завершила виведення своєї місії з Малі, де діє російська ПВК «Вагнер»

Організація Об’єднаних Націй 31 грудня завершила виведення своїх сил із Малі після десяти років діяльності в західноафриканській країні.
Про це йдеться в заяві ООН.
Багатовимірну інтегровану місію ООН зі стабілізації в Малі (MINUSMA) розгорнули у квітні 2013 року після насильницького повстання сепаратистів, які намагалися взяти під контроль північ країни, і подальшого військового перевороту.
Створена резолюцією Ради Безпеки ООН 2100, місія включала понад 15 тисяч військовослужбовців і персоналу, які служили в містах і селищах по всій країні.
В ООН назвали MINUSMA «однією з найскладніших миротворчих місій». Унаслідок нападів з боку екстремістів загинуло понад 300 військових і співробітників місії.
Речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік, цитуючи свого керівника Антоніу Гутерреша, заявив, що місія відіграла «ключову роль у захисті цивільних жителів» та «підтримці мирного процесу». Зокрема, завдяки забезпеченню дотримання режиму припинення вогню від 2015 року, сказав він. Також, за його словами, MINUSMA доклала зусиль для відновлення державної влади у Малі.
В ООН наголосили, що MINUSMA зосереджувалася на підтримці безпеки в основних населених пунктах країни, захисті цивільних жителів, моніторингу дотримання прав людини, створенні умов для надання гуманітарної допомоги та поверненні переміщених осіб.
16 червня 2023 року міністр закордонних справ Малі звернувся з проханням про виведення місії. Тоді ж перехідний уряд країни оприлюднив комюніке, у якому повторив свою вимогу до ООН щодо негайного згортання MINUSMA.
Як пояснили в ООН, миротворчі мандати визначаються Радою Безпеки, але політично та практично місії не можуть діяти без підтримки та співпраці з боку місцевої влади.
Тож 30 червня Рада Безпеки ООН одноголосно ухвалила резолюцію 2690, фактично припинивши дію мандата MINUSMA. Місія розробила план виведення своїх сил до 31 грудня, який почала втілювати з липня.
А втім, менша група та тилові частини країн, що надають свої війська та поліцію, залишаться з 1 січня 2024 року на об’єктах у містах Гао та Бамако, щоб проконтролювати вивезення та утилізацію обладнання ООН, зазначив речник ООН.
Керівник MINUSMA Ель-Гасім Вейн сказав, що, хоч місія згортає свою діяльність, представники ООН залишаться в країні.
«Фонди, агентства та програми ООН були в Малі задовго до розгортання MINUSMA і залишаться в Малі навіть після виведення», — пояснив він.
Війна в Малі
У січні 2012 року кілька повстанських груп розпочали військову кампанію проти уряду Малі за незалежність або більшу автономію для північного регіону країни, відомого як Азавад.
За місяць до президентських виборів президента Амаду Тумані Туре скинули з посади. Повстанці взяли під свій контроль Бамако — столицю та найбільше місто Малі — і призупинили дію Конституції Малі. Також вони захопили три північні міста — Кідаль, Гао і Томбукту.
19 лютого 2015 року було підписано угоду про припинення вогню, однак бойові дії продовжилися, але вже з меншою інтенсивністю.
У 2020 і 2021 роках у Малі відбулися два державні перевороти, обидва організовані малійськими військовими.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан у 2022 році заявив, що російська приватна військова компанія «Вагнер» займається грабежами природних ресурсів у Малі.
ООН також дійшла висновку, що в березні 2022 року малійські солдати та «іноземні військові» стратили понад 500 людей у селі Мурра. Щонайменше 58 жінок і дівчат були зґвалтовані. Раніше New York Times писало про можливу причетність найманців із ПВК «Вагнер».
- Поділитися: