Опитування: Майже 75% українців приготувалися до можливих проблем з енергопостачанням взимку
До можливих проблем з енергопостачанням взимку приготувалися майже 75% опитаних українців. Найбільш інтенсивно готувалися жителі Києва, люди молодого та середнього віку, а також більш забезпечені.
Про це йдеться в опитуванні «Україна в умовах війни», проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
Серед найбільш популярних заходів підготовки респонденти називали придбання ліхтариків та батарейок, підготовку запасів їжі та питної води, купівлю акумуляторів та генераторів — кожен із названих заходів зробили понад половина опитаних.
Найбільш інтенсивно готувалися до проблем з енергопостачанням мешканці Києва, а також люди молодого та середнього віку, більш забезпечені. Мешканці міст дещо частіше за інших купували ліхтарики та батарейки, а також зробили запаси питної води, тоді як мешканці сіл частіше купували генератори.
На інтенсивність підготовки до проблем з енергопостачанням впливають і настрої щодо того, з якими проблемами зіткнеться Україна взимку: песимісти в очікуванні складнощів докладають більше зусиль для підготовки до зими, ніж оптимісти, зазначають соціологи.
Водночас більшість українців (74%) відповіли, що не планують покидати своє житло у випадку відсутності електроенергії протягом тижня.
Натомість майже чверть планують переїхати в інше місце: 11% — у межах населеного пункту, 8% — в інший населений пункт, 3% — у тимчасове місце проживання (наприклад, школу). Тільки 2% розглядають виїзд за кордон.
Найчастіше готові до переїзду мешканці Києва, загалом мешканці міст, більш забезпечені, молодші.
72% опитаних вказали, що в їхньому населеному пункті є «Пункт незламності». Водночас у сільській місцевості майже 40% мешканців зазначили, що в їхньому населеному пункті немає місць на випадок надзвичайної ситуації.
Якщо спиратися на відповіді людей, то найбільше «Пунктів незламності» у Києві, а також на деокупованих та прифронтових територіях.
Методологія
Авдиторія опитування — населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування був відсутній український мобільний зв’язок.
Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Загалом упродовж 22-23 листопада 2023-го було опитано 1000 респондентів. Використовувався метод CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing, тобто телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Можливий зимовий терор
Протягом опалювального сезону торік росіяни випустили понад 1200 ракет і дронів по ключових енергетичних об'єктах. Понад 250 із них влучили в ціль і пошкодили 43% магістральних мереж. Різного ступеня ушкоджень зазнали й усі теплові та гідроелектростанції.
Згідно зі звітом Програми розвитку ООН, у квітні 2023 року потужності з виробництва електроенергії скоротилися на 51%, якщо порівняти з періодом перед повномасштабним вторгненням рф.
Зеленський припустив, що росія спробує повторити масовані атаки на енергосистему й цієї зими. Міністерство внутрішніх справ удосконалило плани ефективного реагування під час можливих перебоїв з електропостачанням.
В «Укренерго» заявили, що українська енергосистема готова до проходження зимового періоду. У компанії не можуть спрогнозувати ймовірність блекаутів або відключень узимку 2024-го, оскільки це залежить від російських атак, але запевняють, що ретельно готуються до «найгіршого сценарію».
- Поділитися: