ОПЗЖ отримала листи для збору підписів депутатів стосовно імпічменту Зеленського

Фракція «Опозиційна платформа — За життя» отримала від апарату Верховної Ради підписні листи для збору підписів народних депутатів на підтримку імпічменту президента Володимира Зеленського.

Про це повідомив співголова фракції Юрій Бойко агентству «Інтерфакс-Україна».

Він наголосив, що процедура імпічменту доволі складна та передбачає кілька стадій. Депутат нагадав, що необхідно зібрати 226 підписів народних депутатів на підтримку проведення імпічменту.

«Ми вже бачимо, що дали сигнал суспільству, що цей процес ми розпочинаємо, оскільки, на нашу думку, з боку президента дуже багато порушень. Ми цей процес запустили», — зазначив Бойко.

Як до цього дійшло?

Після блокування телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK фракція «Опозиційна платформа — За життя» заявила про намір ініціювати імпічмент президента України Володимира Зеленського.

«Ми ініціюємо процедуру імпічменту президента Зеленського, що познущався з виборців і з країни. Сьогодні фашизм у нашій країні отримав свій колір — зелений», — сказав народний депутат від ОПЗЖ Вадим Рабінович.

Про імпічмент в Україні

Стаття 111 Конституції України зазначає, що президент може бути усунений із посади в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. За які саме «інші злочини» можуть оголосити імпічмент, Конституція не уточнює.

Закон про імпічмент президента Верховна Рада ухвалила у вересні 2019 року. Тоді його підтримали лише депутати від фракції «Слуга Народу».

Що передбачає цей закон?

Підстава для ініціювання імпічменту — письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради (понад 225 депутатів), підписи яких не відкликаються.

Рішення щодо ініціювання імпічменту та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради як невідкладного також мають підтримати понад 225 депутатів. У разі включення питання про ініціювання імпічменту до порядку денного Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину.

Президент може користуватися у процедурі імпічменту послугами захисників. Пленарне засідання Ради, на якому розглядаються висновки й пропозиції комісії, має бути відкритим. Виняток — випадки, коли озвучується інформація, що має державну таємницю. Тоді ж Верховна Рада повинна ухвалити рішення про звинувачення президента. Для цього необхідно щонайменше 300 голосів депутатів.

У разі ухвалення рішення Верховна Рада повинна звернутися до Конституційного і Верховного судів. Якщо вони визнають, що діяння, в яких звинувачують президента, містять ознаки державної зради або іншого злочину, Верховна Рада ухвалює рішення про усунення президента України з поста в порядку імпічменту.

Рішення вважається ухваленим, якщо за нього проголосували не менш як 3/4 народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, тобто щонайменше 338 депутатів. Якщо для ухвалення постанови про імпічмент бракує голосів, спікер від імені парламенту просить вибачення перед президентом.

Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних проваджень у Конституційному і Верховному судах.