Орбан заявив про «чітку позицію» Угорщини: Переговори про членство України в ЄС не повинні починатися

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступає перед прихильниками в Будапешті, Угорщина, 3 квітня 2022 року
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступає перед прихильниками в Будапешті, Угорщина, 3 квітня 2022 року AP Photo / Petr David Josek

Прем'єр—міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Європейський Союз не повинен починати переговори про членство з Україною. Рішення про початок перемовин вимагає одностайності всіх членів блоку.

Про таке угорський прем'єр сказав на державному радіо, передає Reuters.

«Переговори про членство не повинні починатися, це чітка позиція Угорщини», — заявив Орбан і додав, що Брюссель «винен Угорщині гроші».

Він наголосив, що суперечку з Брюсселем щодо мільярдів євро коштів ЄС, призупинених для Угорщини через питання верховенства права, не можна пов’язувати з підтримкою Угорщини переговорів про вступ України до Євросоюзу.

«Я хотів би чітко зазначити, що відмова Угорщини від початку переговорів з Україною про членство в ЄС не є предметом бізнес-угоди... Це не може бути пов’язано з питанням коштів, які Угорщина має право отримати», — сказав прем'єр.

У середині грудня лідери країн ЄС повинні ухвалити рішення про те, чи приймати рекомендацію Єврокомісії і чи запрошувати Україну розпочати переговори про членство, щойно вона виконає остаточні умови.

Будь-яке таке рішення вимагає одностайності всіх 27 членів блоку. Тому головною потенційною перешкодою наразі є Угорщина.

Що передувало?

Європейська комісія 8 листопада офіційно порекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України до Європейського Союзу. Згідно зі звітом, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Водночас умовою є продовження виконання незавершених реформ надалі.

За словами голови ЄК Урсули фон дер Ляєн, основного прогресу Україна досягла у сфері конституційного правосуддя, реформі відбору Вищої ради правосуддя, антикорупційній програмі, боротьбі з відмиванням грошей, важливих заходах щодо стримування олігархів, у суспільному житті, а також у новому законі про медіа та прогресі щодо нацменшин.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук переконаний, що саме ця рекомендація Єврокомісії стане вирішальною при ухваленні політичного рішення лідерами ЄС у грудні цього року. Він наголосив, що попереду — величезна робота з адаптації національного законодавства до законодавства ЄС.

Окрім того, Єврокомісія рекомендувала розпочати процес перемовин про вступ Молдови до ЄС. А ще — надати Грузії статус країни-кандидата в ЄС, але при виконанні низки умов, зокрема дотримання зовнішньої політики Брюсселя.