Остання вечеря травоїдного динозавра лежала в його шлунку протягом 110 мільйонів років — і чудово збереглася

Рештки нодозавра, якого досліджували вчені. Вони наразі виставлені в Королівському Тиррелівському музеї палеонтології, що в Канаді
Рештки нодозавра, якого досліджували вчені. Вони наразі виставлені в Королівському Тиррелівському музеї палеонтології, що в КанадіWikipedia

Ученим вдалося визначити, чим харчувався нодозавр — великий травоїдний динозавр, який вперше з’явився на Землі 185 мільйонів років тому. У шлунку одного з нодозаврів, який загинув 110 мільйонів років тому, знайшли рештки його останньої вечері, які чудово збереглися.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в науковому виданні Royal Society Open Science.

Наразі вченим порівняно мало відомо про те, як саме і де жили травоїдні динозаври, а також якою рослинністю вони харчувалися. Досить добре збережені останки нодозавра, знайдені в 2017 році, допомогли почасти відповісти на ці запитання.

У шлунку динозавра знайшли скам’янілості від понад 50 різних рослин, зокрема шести різних мохів, кількох різновидів папороті та хвойних і двох квіткових рослин. Крім того, там виявили гастроліти — так називають камінці, які деякі травоїдні (приміром, крокодили) ковтають, аби полегшити травлення.

Утім найбільше вчених здивувало те, що нодозавр їв опалену рослинність — на це вказує вкрай високий вміст вугілля у його шлунку (6% від усього з’їденого). Як припускають учені, тварини користалися з того, що в місцях, де недавно були пожежі, виростало більше папороті. А отже, вони відігравали значну роль у формуванні екосистем свого часу.

Але автори публікації застерігають: ідеться лише про конкретну особину, а не весь вид. Тому робити висновки про те, чи всім рослиноїдним динозаврам була притамання така поведінка, поки рано.

До речі, рештки нодозавра, про якого йдеться, виставлені в Королівському Тиррелівському музеї палеонтології, що в Канаді.