Москва повідомляє про урочисте «звільнення» Алеппо від терористів, а в ООН занепокоєні ймовірними чистками, які армія Асада може влаштувати

Битва за Алеппо добігла кінця, повне усунення повстанців та бойовиків із міста — питання часу. За даними російського міноборони, урядові війська контролюють 98% території міста, нині проводяться остаточні зачистки та розмінування об’єктів. Тоді як Москва повідомляє про урочисте «звільнення» Алеппо від терористів, в ООН занепокоєні ймовірними чистками, які армія Асада може влаштувати місцевому населенню.

Що стало причиною втрати повстанцями головного міста революції та що далі чекає на Алеппо? Про це Громадське поспілкувалося із редактором The Daily Beast та автором книги «Ісламська Держава. Всередині армії терору» Майклом Вайсом та політичним оглядачем тижневика Bild Юліаном Рьопке.

Стопкадр з відео Reuters

Колись Алеппо було найбільшим містом Сирії, її головним промисловим і фінансовим центром. Втім із початком громадянської війни в Сирії, воно перетворилося на місце запеклих боїв. Містяни переважно підтримували «поміркованих повстанців», але в провінції Алеппо активно воювали також і бойовики ІДІЛ та їхні прихильники.

Битва за Алеппо швидко перейшла в стадію боїв на виснаження: Опозиції не вдалося заволодіти зброєю, яка б допомогла остаточно витіснити війська Асада, натомість сили режиму були зосереджені на обороні столиці країни, Дамаска. Так тривало до вересня 2015, саме тоді місто почала бомбити російська авіація. Москва долучилася до війни на боці сирійського президента Башара Асада – начебто з метою спільно знищити терористів з Ісламської держави. Однак, ударів російські сили завдавали переважно по опозиції.  

Від осені 2016 року місто оточили сили Асада, Алеппо перебувало в облозі, 250 тисяч людей лишилися без їжі, води та медикаментів, місто опинилося на межі гуманітарної катастрофи. Прорвати блокаду повстанцям так і не вдалося, відрізані від поставок продовольства та зброї, під російськими бомбами з неба, вони змушені були один за одним здавати квартали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алеппокаліпсис сьогодні

Стопкадр з відео Reuters

ЗНИЩЕНИЙ СИМВОЛ РЕВОЛЮЦІЇ

Падіння Алеппо можна без сумніву назвати найбільшою перемогою сил Асада у цьому конфлікті. Політичний оглядач Bild Юліан Рьопке в коментарі Громадському заявив, що для повстанців Алеппо був символом супротиву диктатурі Асада, починаючи з 2011 року:

«Падіння міста і передача його в руки військ Асада та його союзників із Ірану, Росії, Лівану, Іраку та з багатьох інших країн — це крок назад для опозиційного руху».

«Це місто завжди було свого роду цитаделлю, нагадуванням про те, що Асад був усунений зі столиці провінції. Тож відновлення контролю над Алеппо стане моральним підйомом для сил режиму, для Хізбалли, для корпусу вартових ісламської революції, для Путіна, тобто для тих сил, що воювали на стороні Асада», — заявив редактор The Daily Beast Майкл Вайс.

Безперечно, вирішальну роль у відвоюванні міста зіграла Росія, яка не припиняла бомбити Алеппо від вересня 2015 року. Юліан Рьопке також додає — задля повалення форпосту опозиції у Сирії Москва також вдалася до дипломатичних зусиль:

«Росія відрізала союзників від повстанців, підписавши угоду з Туреччиною і позбавивши опозицію в Алеппо підтримки Анкари. Також Росія блокувала всі спроби ООН втрутитись і дала зрозуміти Європі, що якщо вона спробує долучитися до конфлікту — матиме справу не лише із Асадом, але і з Москвою. Тож саме Росія зіграла вирішальну роль для такого розвитку подій в Сирії. Після 5 років війни Асад програвав на всіх фронтах, але через шість років його позиції на цій війні значно покращились».

Майкл Вайс висловив подібну думку, за його словами без підтримки зі сторони Росії та Ірану «Асад був би не більше аніж правителем Дамаску, і він сам це усвідомлює».

ЗВОЛІКАННЯ ДО СМЕРТІ ПОДІБНЕ

Не останню роль в поваленні Алеппо зіграли як активні дії з боку Росії, так і практично відсутність дій з боку заходу. В цьому переконує оглядач Bild Рьопке:

«В цьому суть поразки не лише Заходу, але всього світу в цілому — арабських країн, кожної нації, що входить до складу ООН і обіцяла захищати людські права, боротися із військовими злочинами. Від початку війни у 2011 році Захід ігнорував конфлікт, стверджував що Асаду час залишити посаду президента, але не зробив для цього нічого. Тепер же лунають заклики переглянути відносини із Асадом, як би неймовірно це не звучало.

Захід підтримав так зване перемир’я, запропоноване російською стороною спільно із Асадом, цей час російська авіація та урядові війська просто використали щоб відновити свої сили, тому вже зовсім скоро вони порушили перемир’я розбомбивши гуманітарний конвой. Тому Захід зіграв велику роль у поразці повстанців в Алеппо, і я думаю що тепер Захід зацікавлений у спокійній і врегульованій ситуації, якої вони очікують із відновленням контролю території російськими та урядовими сирійськими військами».

Стопкадр з відео Reuters

За словами Майкла Вайса, до активних дій могли би вдатися Сполучені Штати, втім, у Білому Домі надто зацікавлені відновленням стосунків з Іраном, одним з головних союзників офіційного Дамаска.

«Адміністрація Обами доклала зусиль, щоб укласти угоду з Іраном, але ця угода насправді стосується не лише ядерного потенціалу країни. Вона покликана також відновити відносини із Тегераном, і припинити цю холодну війну між двома країнами, що панувала понад 30 років. Стратегія США – покласти край розповсюдженню радикального ісламу. Звісно, фатальною помилкою штатів стало вторгнення в Ірак, ми фактично піднесли цю країну на срібній тарілочці Ірану, після того як скинули Саддама Хусейна. Це лише надихнуло прихильників ідей ісламської революції в Ірані. Адміністрація Обами не зробила нічого, щоб зупинити іранську гегемонію щодо Сирії, таким чином пожертвуваши інтересами союзників. Впливу на Іран збоку США хотіли Катар, Саудівська Аравія, Ізраїль, Туреччина».

Стопкадр з відео Reuters

Вайс також додає, що в 2011 — 2013 роках, коли у нинішніх союзників Асада, Ірана та Росії, були різні стратегічні інтереси на Близькому Сході, можна були зіграти на цій різниці. Тепер, за словами журналіста, існує сильний альянс між російськими військовими та Хізбаллою. А в США в цей час надто зосереджені на тому, щоб не повторити своїх колишніх помилок, як наприклад, інтервенція в Ірак. Наслідком цього, за словами Вайса став «геноцид 21 століття»:

«Бездіяльність Штатів у Сирії фактично спричинила масштабну трагедію. Вашингтон давав марні надії, що прийде і врятує цих людей, але тепер це знищене покоління. В Сирії будуть народжуватися діти, які будуть ненавидіти США за те що Штати нібито покинули це поле бою».

Стопкадр з відео Reuters

НЕВИРІШАЛЬНА ПЕРЕМОГА

Із падінням форпосту повстанців постає питання: чи означає взяття Алеппо, що Асад перемагає у війні в Сирії? Майкл Вайс стверджує, що цьому є перешкоди: 

«Цей конфлікт тягнеться вже понад 5 років. Армія Асада відвойовувала території, потім їх втрачала. Але не забувайте про втручання Туреччини, що підтримує деякі групи, опозиційні до режиму Асада, території, де присутні турецькі війська не є місцем для маневру урядових військ. На сході Сирії території контролюють курди, підтримувані Сполученими Штатами. На півдні Сирії – військові об’єкти, конфісковані в Асада, на яких британські та американські спеціальні сили тренують антиурядові підрозділи. Тож в різних частинах країни ситуація розвивається по-різному. Попри те що Асад мріє про відвоювання усієї території Сирії, я вважаю що це маловірогідно, особливо зараз, коли в конфлікт активно залучені дві країни НАТО – США та Туреччина. Росія та Іран не настільки дурні, щоб ув’язатися в повномасштабну війну із такими державами».

Стопкадр з відео Reuters

Разом із тим Вайс стверджує, що про повне знищення опозиційного руху в Сирії чи припинення бойових дій говорити зарано:

«Сирія все ще лишається країною із тисячами озброєних повстанців – це і екстремісти, і солдати вільної сирійської армії, підтримувані заходом. США і Туреччина у свої власні способи, які часом суперечать один одному, підтримують збройні групи, що протистоять терористам, але водночас утримують території, відібрані у режиму. Стратегічне завдання Штатів – переконатися в тому, що Ісламська Держава не відновить сили після вигнання із Ракки та Мосула, а також стримувати провладні сили, просування яких може спровокувати відповідь ісламістів і таким чином пришвидшити їхнє повернення до влади».

Стопкадр з відео Reuters

ТРИГЕР ТЕРОРИЗМУ

В ЦРУ та Пентагоні заявили, що падіння Алеппо спричинить зростання загрози тероризму.

«Це призведе до радикалізації місцевого населення та радикалізації опозиційних сил, що на руку «Джебхат-аль-Нусра» та Ісламській Державі, які можуть завербувати цих людей», — заявив в коментарі Громадському Майкл Вайс. — Мета коаліції – витиснути Ісламську Державу з їхньої столиці Ракки. Але ІДІЛ має план на випадок цього, вони дуже гнучкі. Ще до того, як вони встановили власний халіфат, вони чекали на щось подібне до судного дня. Якщо вони втратять території, то відійдуть в пустелі. Не варто недооцінювати їхню здатність мислити стратегічно. Ми знаємо що у них багато найманців у Європі, які пропагують радикалізм, і крім того, вони все ще контролюють величезну частину Мосула і Ракки, велика кількість бойовиків ІДІЛ в Дейр-ез-Зорі. Вони потроху відходять, але вони не здались.

Тож можна очікувати ще кількох років терористичних атак під керівництвом Ісламської Держави. Але  куди вони можуть піти після поразки? Вони можуть спробувати свої сили в Південно-Східній Азії, у них вже є позиції у Південно –Східній Африці, у них значна підтримка на Синаї. Тож вони матимуть місце для розвитку. Ми ж повинні звернути уваги на корінь цієї проблеми — на соціальну кризу Близького Сходу, вона живить такі угруповання як Ісламська Держава. Їхні радикальні погляди будуть вітатися групами населення, ми бачили це в Іраку, це фактично призвело до розквіту ІДІЛ, місцеве населення надало перевагу ідеям Ісламської Держави, а не влади що прийшла на зміну Саддаму Хусейну».

Політичний оглядач Bild Юліан Рьопке також додає, що падіння Алеппо може спровокувати нові терористичні атаки: 

«Російський президент завжди казав, що боротьбу за Алеппо ведуть для того, щоб джихадисти не могли повернутися в свої рідні країни, що є абсолютною нісенітницею. Згідно із даними ООН є максимум 900 бійців Аль-Каїди та Аль-Нусри в Алеппо, і дуже мало з них не сирійці. Тож Росія вбиває не закордонних найманців-терористів, а місцевих повстанців, які на камеру розповідають що вони з цієї місцевості і воюють, щоб захистити свій дім. Я думаю все буде навпаки — світ, особливо мусульманський світ, зараз розуміє, що немає жодних рамок для військових злочинів, немає дій у відповідь від Заходу, тож вони стають дуже злі на західні країни, на Європу. Тож вони можуть спробувати помститися за смерті своїх людей, вони можуть здійснити спроби нових терактів у Європі та Росії, щоб просто відплатити за те, що сталося із Алеппо».

Стопкадр з відео Reuters

ЗВІЛЬНЕНІ ЧИ ЗНИЩЕНІ

Доля цивільного населення після приходу війська Асада все ще залишається під питанням. В ООН раніше заявляли, що в облозі у місті залишаються 275 тис людей, за останні дні з міста вдалося втекти близько 70-ти тисячам жителів, що означає що в Алеппо досі можуть залишатися до 200 тисяч осіб.

Управління верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що урядові війська в сирійському Алеппо вбили 82 мирних жителя міста, пише BBC. За словами офіційного представника відомства Руперта Колвілла, повідомлення про такі випадки прийшли з чотирьох районів захоплених військами Башара Асада.

«Солдати сирійської армії вриваються в будинки мирних жителів Алеппо і вбивають їх, серед убитих — 11 жінок і 13 дітей», підкреслив Колвілл. Генсек Пан Гі Мун закликав сторони конфлікту захистити населення. The Daily Beast із посиланням на сирійські опозиційні медіа повідомляє про масові страти мирних мешканців, які здійснює сирійська армія.

В соціальних мережах сирійці, що залишаються в східному Алеппо, пишуть прощальні послання на власних сторінках.

Із посиланням на дані, які має ООН, політичний оглядач Bild Юліан Рьопке повідомив у коментарі Громадському про зникнення цивільних осіб в Алеппо, в першу чергу чоловіків, які вирушають на території підконтрольні урядовим військам:

«З попередніх років ми знаємо історії про численні вбивства режимом Асада чоловіків із територій, підконтрольних бойовикам. Їх або піддавали тортурам, що закінчувались смертю, або відправляли у в’язниці. Тож ООН стверджують, що люди, які тікають, або як висловлюється російська сторона, — звільнені урядовими військами — насправді в дуже непевній ситуації, існує небезпека для їхнього життя, і ми не маємо уявлення скільки сотень тисяч зникли і можливо вже мертві».  

Майкл Вайс також додає: «Досі не відомо що станеться із рештою людей, які не втекли з Алеппо, чи будуть вони ліквідовані, чи їм дадуть безпечно вийти із міста, чи можливо їх заарештують і відправлять у сирійські в’зниці, загроза, що так і станеться дуже вірогідна. Сирійські в’язниці – це одна з найболючіших тем, правозахисники стривожені тортурами та вбивствами, що кояться в таких тюрмах».

Стопкадр з відео Reuters

Вулиці східного Алеппо після наступу урядових сирійських військ переповнені тілами загиблих, багато будинків зруйновані — про це написала гуманітарна волонтерська організація «Білі шоломи» в Twitter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Білі Шоломи»: в пошуках життя під руїнами

За їхніми словами, точної кількості загиблих в оточеному Алеппо на сьогодні немає, всі вулиці і зруйновані будинки переповнені мертвими тілами. Разом із тим російські ЗМІ повідомляють про святкування на вулицях міста: «Новини про звільнення міста викликали народну радість. Жителі виходять на вулиці, обіймаються, вітають один одного, вітають військових і навіть запалюють феєрверки», пише сайт російського телеканалу НТВ.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile