Світ

Паніка в Грузії: від «свинячого» грипу померли 13 людей

JamNews
Світ/Паніка в Грузії: від «свинячого» грипу померли 13 людей
Зберегти
Вигляд
lead
Від вірусу грипу в Грузії померли тринадцять людей і ще кілька перебувають в реанімації. В суспільстві паніка, але влада наполягає, що епідемії в країні немає. Водночас вони не поспішають починати безкоштовну вакцинацію від вірусу чи робити щось ще, аби впоратися з панікою. В межах партнерства незалежних медіа Східної Європи Громадське публікує матеріал JemNews.

Епідемії немає, паніка є

Через збільшення кількості випадків грипу H1N1 в Грузії продовжили зимові канікули — школярі повернуться до занять не 15 січня, як планувалося, а 21.

Міністерство охорони здоров'я запевняє, що епідемії в країні поки що немає: наразі на сто тисяч людей в країні хворих на грип — 256, а за епідемії кількість хворих повинна сягати 450-500 випадків.

Утім, в Грузії панує справжня паніка. Інформаційні випуски починаються з новин про грип, інформація про нові летальні випадки блискавично розлітається соцмережами, багато людей ходять вулицями в медичних масках. В аптеках змітають ліки від грипу та симптомів застуди, зокрема й дорогий антивірусний препарат «Таміфлю» — один із небагатьох ліків від грипу.

Попри зимові канікули, дитячі вистави і святкові концерти відвідують зовсім не багато людей — намагаються уникати публічних заходів.

З 8 січня частина тбіліських лікарень перейшла на цілодобовий режим роботи. Майже у всіх медичних установах країни оголосили карантин — вхід до клініки та перебування там максимально обмежені. У надзвичайному режимі працює «швидка допомога» і служба, яка приймає виклики екстреної допомоги — кількість диспетчерів збільшили майже вдвічі.

За словами директора Центру з контролю захворювань Грузії Амірана Гамкрелідзе, лабораторно підтверджені близько 300 випадків захворювання на свинячий грип, тринадцять з них виявилися смертельними. Здебільшого жертвами ускладнень стали люди з хронічними захворюваннями.

Народні методи

На офіційному брифінгу 8 січня лікареві Амірану Гамкрелідзе довелося вмовляти населення не використовувати нашатирний спирт, часник та інші народні засоби, а негайно звертатися до лікаря при перших симптомах грипу.

Річ у тім, що на тлі інформації про грип в Грузії набули популярності рецепти «домашніх методів» профілактики і лікування. Наприклад, опублікована одним з місцевих сайтів порада випивати вранці натщесерце нашатирний спирт має кілька сотень тисяч переглядів. Попри те, що люди, які вдалися до цього методу, в коментарях скаржилися на болі в шлунку. Незабаром нашатир став головним мемом і приводом для жартів у прогресивної частини грузинського сегменту мережі Facebook.

Грип і антизахідна пропаганда

Деякі грузинські медіа з вираженою антизахідною риторикою написали, що вірус свинячого грипу створений штучно і поширений під час випробування нової біологічної зброї, яку, нібито, розробляє американська лабораторія імені Лугара в Тбілісі.

Інтерес російських чиновників і контрольованих державою ЗМІ до дослідницького центру імені американського сенатора Лугара в Грузії не слабшає.

Прокремлівські медіа неодноразово публікували матеріали про те, що відкритий в 2011 році дослідницький центр є чи не головною загрозою для Росії, оскільки саме тут американські військові розробляють або виробляють біологічну зброю, щоб використовувати її проти Росії.

Дослідницький центр імені американського сенатора Лугара розташований неподалік тбіліського аеропорту. Його відкрили в 2011 році в селищі Олексіївка. Центр обладнаний відповідно до найвищих сучасних стандартів, там ведеться наукова робота з мікробами будь-якого типу, крім кількох украй небезпечних патогенів — наприклад, сибірської виразки і чуми.

Влада Грузії і США неодноразово спростовувала ці звинувачення, а торік восени дослідницький центр запросив журналістів — зокрема й російських, щоб ознайомити їх зі своєю діяльністю. В лабораторії Лугара побували експерти з 17 країн, які за підсумками візиту опублікували висновок про те, що «чогось невідповідного заявленим установою профілактичним, науковим і мирним цілям» вони не виявили.

Лабораторія Громадського дослідницького центру охорони здоров'я імені Річарда Лугара   

офіційний сайт центру

Як зрозуміти, що у мене грип?

Нині це питання ставлять вже не лише в Грузії, а й у сусідніх країнах. Симптоми H1N1 ті ж, що й у звичайного сезонного грипу: головний біль, різке підвищення температури, озноб, кашель, рідше нежить.

Температура може піднятися вище 40 градусів, іноді з'являються діарея, блювота, болі в животі.

Здебільшого H1N1 протікає без ускладнень — хворий одужує приблизно за тиждень. Але у важких формах захворювання може прогресувати дуже швидко. Грип нерідко ускладнюється вірусною пневмонією, яку, на відміну від бактеріальної, не вилікувати антибіотиками — тут потрібне спеціальне і дуже швидке антивірусне лікування. Тому лікарі попереджають, що за перших ознак грипу треба терміново звернутися по кваліфіковану медичну допомогу.

Востаннє пандемію цього штаму світ пережив у березні та квітні 2009 року. Тоді від свинячого грипу померли близько 20 тисяч осіб. І це лише лабораторно підтверджені дані.

Пов`язані новини