Експеримент «Тижневий бюджет виживання». Пенсіонери з 7 країн разом з журналістами сходили в магазин, щоб проаналізувати витрати на товари першої необхідності

Цілі покоління радянських громадян зростали в культурі, де тяжка праця виправдовувалася обіцянкою забезпеченої старості — на пенсії, мовляв, відпочинемо. Тоді відхід «на заслужений відпочинок» обіцяв стабільність.

Для більшості таке майбутнє не настало. Від Радянського Союзу незалежні країни успадкували систему соціального забезпечення, яку не могли собі дозволити в умовах ринкової економіки. Пенсіонери стали першими жертвами потрясінь початку 90-х. 

Десятиліття високих цін на нафту позитивно позначилося на бюджетах і пенсійних фондах багатих на природні ресурси Азербайджану або Росії, але і зараз пенсії там, за мірками розвинених країн, залишаються вражаюче низькими і можуть забезпечити в кращому випадку лише базові потреби людини.

У бідніших державах пострадянського світу (наприклад, Молдові та Вірменії) літні люди ледь зводять кінці з кінцями. Там головне джерело доходу пенсіонерів – перекази дітей, які виїхали на заробітки за кордон.

При цьому населення регіону старіє все швидше, тож навантаження на бюджет буде рости. За оцінками ООН, до середини століття кожен п'ятий житель країн колишнього СРСР буде старшим 65 років. Нинішня економічна криза в регіоні, яку експерти називають найважчою з 1990-х років, вже завдала удару по й без того дефіцитних пенсійних системах пострадянського світу. 

У безпрецедентному проекті, що об'єднує Росію, Білорусь, Молдову, Україну, Вірменію, Грузію та Азербайджан (і зусилля десятків журналістів) ми порівняли, як живуть пенсіонери Східної Європи через 25 років після розпаду Радянського Союзу.

Ми порівняли не тільки офіційні дані на національному рівні, а й щотижневі витрати семи конкретних пенсіонерів з цих семи країн. Для цього ми провели польовий експеримент під назвою «Тижневий бюджет виживання». Пенсіонери з семи країн разом з журналістами сходили в магазин, щоб змогти проаналізувати їхні витрати на товари першої необхідності. Ми не ставили перед собою завдання провести всеосяжне статистичне дослідження. Цей проект — свого роду зріз суспільства, однієї з найбільш вразливих його частин. Ми пропонуємо історії семи пенсіонерів з пострадянських країн — людей, які діляться своїм досвідом виживання у важких обставинах. 

Країна Україна 

Кількість пенсіонерів: 12, 297 000 (29% населення) 

Пенсійний вік: 60 чоловіки і 55 жінки 

Середній розмір пенсії: 61 Євро

Як і Росія, Україна переживає глибоку демографічну кризу, і кількість пенсіонерів зростає. Тільки за 2015 рік їх стало більше на один відсоток. Примітно, що два роки тому кількість зареєстрованих пенсіонерів перевищила кількість офіційно працюючих (тобто тих, хто сплачує внески до Пенсійного фонду). 

У 2011 році в Україні була запущена пенсійна реформа, в ході якої вік пенсіонера щорічно повинен був підніматися на півроку робочого стажу. У січні 2015 року Верховна Рада продовжила термін дії реформи до 2022 року. Сьогодні пенсіонером за віком вважається чоловік від 65-ти років, і жінка від 60-ти. 

Офіційний розмір середньої пенсії не відповідає реальному показнику, оскільки люди, які працювали в державних структурах або займали високі державні пости, отримують підвищену пенсію. Як і ті, хто був пов'язаний з силовими структурами. 

Середня пенсія на початок 2016 року склала 1700 гривень (61 євро). Це найнижчий показник в Європі. Українська пенсійна система, по суті, банкрут. Дефіцит бюджету Пенсійного фонду досяг 5,2 мільярди євро. 

Країна: Грузія 

Кількість пенсіонерів: 867 000 (22% населення) 

Пенсійний вік: 65 чоловіки і 60 жінки 

Середній розмір пенсії: 70 євро

Пенсія за старістю в Грузії становить 180 ларі (70 євро). Більше 20% пенсій припадають на жителів високогірних районів, вони отримують підвищену пенсію (80 євро) та інші пільги, тому багато районів сьогодні намагаються отримати статус високогірних. Пенсій за трудовим стажем у Грузії немає, зате спеціальні пенсії призначаються депутатам парламенту після закінчення терміну їхніх повноважень (по 208 євро). 

Пенсіонери кажуть, що на комунальні платежі йде до 13 євро в місяць; на ліки — щонайменше 15 євро. При цьому пенсіонери в Грузії включені в державну систему страхування. Витрати на медикаменти вона не покриває, але для тих, кому потрібні невідкладні і планові дорогі операції, — це велика підмога. 

З жовтня 2017 року влада пропонує перейти на накопичувальну систему, більш наближену до світової практики. Базова частина пенсії (і це стосується нинішніх пенсіонерів) буде щорічно індексуватися. У накопичувальну частину внески будуть відраховувати нинішні працюючі громадяни і їхні роботодавці. Передбачається, що вигодами нової системи зможуть користуватися ті, хто вийде на пенсію через 10-15 років. Сьогоднішні ж пенсіонери можуть сподіватися тільки на підвищення пенсій з урахуванням інфляції, що не забезпечує захищену старість. 

Країна: Російська Федерація 

Кількість пенсіонерів: 42 729 000 (30% населення) 

Пенсійний вік: 60 років для чоловіків і 55 для жінок 

Середній розмір пенсії: 179 євро

За останні два десятиліття Росія реформувала систему пенсійного страхування, але зберегла «радянський» вік виходу на пенсію (60 років для чоловіків і 55 для жінок), який за світовими мірками вважається рекордно низьким. При цьому проблема старіння населення стоїть для Росії так само гостро, як і для розвинених країн. 

Уряд щонайменше двічі намагався підвищити поріг для пенсійного віку (зазвичай під час фінансових криз, коли потрібно знизити витрати бюджету). Дискусія триває й зараз, на тлі нової економічної кризи. Аналітики сперечаються про те, піде влада на цей непопулярний крок до або після президентських виборів, призначених на 2018 рік. При цьому вже з січня 2017 року розпочинає підніматися поріг для держслужбовців — по півроку за рік до 65 років для чоловіків і 63 років для жінок. Є думка, що на держслужбовцях випробовують майбутню реформу. 

Середня пенсія, за даними Росстату, у вересні 2016 року склала 12 440 рублів (179 євро), тобто 34% від середньої зарплати. Сума залежить від того, ким людина працювала: у колишніх чиновників або співробітників МВС пенсія може бути вдвічі вищою за середню по країні. Крім того, існує система доплат, що залежать від регіону. При цьому значна частина отримує менше прожиткового мінімуму пенсіонера (9776 рублів або 141 євро). 

Незважаючи на пільги, майже половину пенсії люди витрачають на комунальні послуги і ліки. До того ж, після девальвації рубля в 2014 році і стрибка інфляції реальні доходи громадян, включно з пенсіонерами, вперше за півтора десятка років почали падати. За статистикою, приблизно кожен третій з одержуючих пенсії росіян продовжує працювати. Інше важливе джерело доходу, особливо для жителів Москви і великих міст, — це здача в оренду житла (як правило, неофіційно). Нарешті, як і за часів Радянського Союзу, основною підмогою для найнизькооплачуванішої групи пенсіонерів залишаються горезвісні «шість соток» — присадибне господарство або дача. І допомога працюючих родичів.

Країна: Молдова 

Кількість пенсіонерів: 700 000 (17% населення) 

Пенсійний вік: 62 чоловіки і 57 жінки 

Середній розмір пенсії: 59 євро

Середня пенсія становить 1300 леїв (59 євро), ця сума не покриває і половини прожиткового мінімуму літньої людини. Насправді ж у багатьох мінімальні пенсії по 700 — 800 леїв (32 — 36 євро). 

Однак, 10% привілейованих пенсіонерів отримують навіть вище середньої зарплати (вона становить в 2016 році 5050 леїв). Це колишні міністри, депутати, судді, прокурори та інші чиновники. Так, після останньої індексації пенсії колишніх суддів виросли на 400 леїв до 6500 леїв (300 євро). 

Крім пенсії, деякі літні люди отримують соціальну допомогу або допомогу на холодну пору року, її сума затверджується урядом. У цьому році — 315 леїв (16 євро). 

Пенсійна реформа в Молдові почалася в 1998 році. Вік виходу на пенсію для жінок був збільшений до 57 років, а для чоловіків — до 62. Передбачалося, що до 2008 року пенсійний вік досягне 60 і 65 років відповідно. На практиці цього так і не відбулося. Ще одну спробу уряд зробив у 2011 році, але реформа забуксувала. Тепер же змін пенсійної системи, в тому числі підвищення віку виходу на пенсію, вимагає Міжнародний валютний фонд в рамках антикризової допомоги країні. І уряд Молдови взяв на себе такі зобов'язання. 

Країна: Вірменія 

Кількість пенсіонерів: 451 900 (15% населення) 

Пенсійний вік: 65 чоловіки і 63 жінки 

Середній розмір пенсії: 80 євро

Пенсія за старістю у Вірменії призначається за наявності щонайменше 25-річного трудового стажу. Після останніх підвищень соціальних виплат (а було це в 2015 році) середній розмір пенсій зріс на 14% до 41 тис. драмів (80 євро). Більше виплачують військовим (середня пенсія рядового — 25 тис. драмів або 48 євро, офіцера — 87 тис. драмів або 170 євро). Можна отримати і 1 млн драмів (1940 євро), якщо ви — колишній високопоставлений чиновник. 

Середньостатистичні пенсіонери скаржаться, що ледве виживають. Вірменія — небагата країна, а останні два роки, як і її сусіди, бореться з серйозною економічною кризою. Багато працездатних громадян Вірменії поїхали на заробітки за кордон (рівень еміграції в Вірменії — один з найвищих у світі), люди похилого віку залишилися насамоті. 

Пенсіонери розповідають, що їм доводиться економно використовувати електрику, газ і воду. На обігрів квартири за допомогою газового опалення йде 20 — 25 тис. драмів (40 — 49 євро) на місяць, на електрику — 4 — 8 тис. драмів (7 — 15 євро), ще 3 тис. драмів (5.5 євро) — вода . 

Важлива стаття витрат — ліки, з віком їх потрібно все більше. На це витрачається в середньому 5 тис. -15 Тис. Драмів (9-29 євро). У разі серйозних захворювань і без допомоги дітей проблеми зі здоров'ям стають непереборними. На їжу майже нічого не залишається. Пенсіонери скаржаться, що м'ясо, рибу або курку можуть дозволити собі тільки раз на місяць. 

Країна: Азербайджан 

Кількість пенсіонерів: 1.299.946 (13% населення) 

Пенсійний вік: 63 чоловіки і 60 жінки 

Середній розмір пенсії: 95 євро

У 2014 в Азербайджані стартувала нова пенсійна реформа, мета якої — перейти до поєднання державного страхування з накопичувальним. З 2010 року пенсійний вік в країні становить 63 роки для чоловіків і 60 років для жінок. 

З 2006 року у кожного працівника в країні існує індивідуальний рахунок, на який відправляється частина його зарплати. Базову пенсію, яка призначається кожному, хто досяг пенсійного віку і відпрацював 12 років, забезпечує держава. Решта — залежить від накопичувальної частини. Є надбавки: за вчений ступінь, за роботу на шкідливому виробництві і так далі. Вітаються також добровільні відрахування. Але ті, хто пішов на пенсію до 2006 року, можуть розраховувати тільки на індексацію державою базової частини пенсії. 

Середня пенсія за віком в Азербайджані — 177 манатів (95 євро), максимальна — для володарів звання «Національний герой» — 1300 (715 євро). З урахуванням девальвації курсу національної валюти за останні два роки і зростання цін (офіційна інфляція в 2016 році досягла 12%), пенсія в Азербайджані в принципі не може покрити витрати людини. 

Як кажуть пенсіонери, з 177 манатів близько 30-ти щомісяця йдуть на комунальні витрати і зв'язок, близько 10-ти — на транспорт, 20 манатів — на побутову хімію (мило, пральний порошок, шампунь і так далі), близько 20 манатів — на найнеобхідніші ліки, а все інше йде на їжу і дрібні домашні потреби — такі, як заміна протікаючого крана. Серйозне лікування або покупка побутової техніки немислима без допомоги родичів. Самотні люди похилого віку живуть за межею бідності. 

Країна: Білорусь 

Кількість пенсіонерів: 2 500 000 (23% населення) 

Пенсійний вік: 60 чоловіки і 55 жінки 

Середній розмір пенсії: 138 євро

За даними Белстата, середня пенсія за віком в Білорусі у жовтні 2016 року склала 291 рубль або 138 євро. Пенсії підвищуються згідно з Указом президента не рідше ніж один раз на рік. 

Десяту частину пенсії «з'їдають» комунальні послуги: квартплата, світло, газ, телефон. Це без урахування інтернету і телебачення. Друга стаття витрат — ліки. Пенсіонери витрачають на своє здоров'я від третини до половини всієї суми. 

Чверть усіх пенсіонерів (а їх в Білорусі 2,5 мільйони) працюють. Найбільше працюючих пенсіонерів серед жінок. 

Згідно з указом президента, з 1 січня 2017 року пенсійний вік в Білорусі буде підвищуватися на шість місяців щороку: до 63 років для чоловіків і 58 років для жінок. Раніше чоловіки йшли на пенсію з 60-ти років, жінки — з 55-ти. 

Розмір пенсій залежить від трудового стажу, займаної раніше посади і заробітної плати. Найбільше отримують колишні чиновники, депутати, військові. Вижити тільки на середню пенсію вкрай складно, тому більшості пенсіонерів допомагають родичі. Багато хто живе за рахунок дачі, вирощуючи на присадибній ділянці овочі та фрукти. 

/Проект був підготовлений спільними зусиллями: Ольга Булат, Кім Воронін, Георгій Зедгінідзе, Артем Мартинович, Наталя Маршалковіч, Гаяне Мкртчян, Надія Апенько, Юрій Петрушевський, Владислав Сорокін, Анна Шторм, Максим Еріставі — в рамках російськомовної Медіамережі. 

Поділитись: