Перехідне правосуддя — це судові та несудові процеси в суспільстві для вирішення значних порушень прав людини. Це шлях до встановлення справедливості для жертв конфлікту, покарання винних і переходу до мирного життя після війни. Дискусії про перехідне правосуддя ведуться й в Україні.

Перехідне правосуддя стало ключовою темою конференції від балканської журналістської мережі BIRN, що 3-4 жовтня відбулася у Сараєво. Минулого року припинив свою роботу Міжнародний суд у справах колишньої Югославії: за понад 20 років існування він зумів розвинути нові юридичні практики, створити прецеденти у судовій системі. Суд у Гаазі розглядав справи найбільших воєнних злочинців часів війн у Югославії: колишнього президента республіки Слободана Мілошевича, генерала Ратко Младіча, лідера Республіки Сербської Радована Караджича та інших. Нині правосуддя в руках національних судів.

Для чого і для кого необхідне перехідне правосуддя? Чи дарує воно примирення сторонам конфлікту? Які виклики можуть постати? Про це — в репортажі Громадського.

Поділитись: