Переважна більшість європейців бачать росію суперником для своєї країни — опитування
Дві третини респондентів у 10 країнах Європи визнають росію ворогом своїх держав, а 40% вважають її слабшою, ніж до вторгнення в Україну.
Результати опитування опублікувала Європейська рада з міжнародних відносин.
Серед респондентів у 10 європейських країнах зараз переважає думка, що росія є супротивником для їхньої держави. У дев’яти опитаних європейських країнах лише 2% респондентів бачать росію як союзника, а 12% вважають її необхідним партнером для своєї країни. Водночас 66% респондентів бачать росію супротивником.
Позиція суперництва найбільше спостерігається у респондентів із Данії — 82%. Далі йдуть Естонія та Польща — 79%. У Великій Британії — 77%, а в Німеччині — 69%. Також 65 % іспанських респондентів дотримаються цієї позиції, а французьких — 59%. У Португалії — 57%, в Італії — 54%, а в Румунії 44% назвали росію супротивником або суперником.
Автори звіту, політологи Іван Крастев і Марк Леонард кажуть, що результати показують, що війна в Україні створила три блоки в Європі.
Перший блок — «північних та східних яструбів», до яких належать Естонія, Польща, Данія та Британія. У цих країнах більшість людей рішуче підтримують цілі Києва у війні.
Другий блок — «неоднозначний захід», що складається з Франції, Німеччини, Іспанії та Португалії. Там думки про те, як має закінчитися війна, розділилися.
Третій блок — «слабкі південні ланки», до яких належать Італія та Румунія. Вони хочуть, щоб війна закінчилася швидше, навіть якщо це спричинить територіальні втрати для України.
Два роки тому Європейська рада з міжнародних відносин проводила опитування щодо того, як європейці сприймають росію. Тоді набагато менше респондентів бачили росію противником. Найбільш поширеною була думка, що росія є необхідним партнером для Європи: цей погляд поділяли понад 30% респондентів у Німеччині, Франції та Іспанії та половина респондентів в Італії.
У Європейській раді з міжнародних відносин пояснюють таку зміну динаміки успіхом України на полі бою та тим, як війна об’єднала обидві сторони політичного спектра.
Опитування проводили через онлайн-сервіси Datapraxis та YouGov у десяти європейських країнах (Данія, Естонія, Франція, Німеччина, Велика Британія, Італія, Польща, Португалія, Румунія та Іспанія). У ньому взяли учать 14 439 респондентів віком від 18 років.
Авторка: Катерина Єсікова
- Поділитися: