Переведення ексрозвідника Червінського в Донецьку область було незаконним — рішення Верховного Суду
Верховний Суд визнав, що переведення колишнього розвідника Романа Червінського з пониженням у посаді до 109 окремої бригади територіальної оборони в Донецькій області, є незаконним, оскільки він є батьком трьох дітей і до війська мобілізувався добровільно.
Про це розповіла адвокатка Червінського Людмила Куса, а також випливає з постанови з Єдиного реєстру судових рішень.
У квітні 2023 року в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» керівник Служби безпеки України Василь Малюк назвав Червінського «фактично дезертиром», оскільки той, за його словами, майже вісім місяців не з’являвся на службі.
Малюк повідомив, що Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за самовільне залишення військової частини або місця служби — це 407 стаття Кримінального кодексу України.
Куса підтвердила, що таке провадження ДБР є, досудове розслідування у ньому триває з березня 2023 року, але Червінський, за її словами, не має у цій справі жодного статусу. Вона наголосила, що розвідник навіть не допитувався як свідок.
За словами адвокатки, Червінського не можна вважати дезертиром, оскільки його не мали права переводити в Донецьку область як добровільно мобілізованого батька трьох неповнолітніх дітей.
«Він отримав наказ про переведення до Донецької області та поставив перед керівництвом питання про несення служби за місцем свого проживання, бо закон дає йому на це право», — розповіла вона.
Куса зазначила, що колишньому розвіднику відмовили в несенні служби за місцем проживання, і він оскаржив наказ через суд.
Оскарживши наказ, за словами адвокатки, військовий все одно поїхав у Донецьку область, однак посада, на яку його призначили там, була вже зайнята. Як додала Куса, її підзахисний продовжив шукати собі іншу посаду.
Суд першої інстанції визнав рішення про переведення Червінського протиправним і скасував цей наказ. Однак 25 квітня 2023 року апеляція скасувала постанову й повністю відмовила в позові. У цей день ексрозвіднику якраз обрали запобіжний захід в іншій справі.
Зрештою, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що апеляційний суд, «неправильно застосувавши норми матеріального права», помилково скасував рішення суду першої інстанції.
У Верховному Суді підтвердили, що жінки й чоловіки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, повинні проходити військову службу лише за своєю згодою та лише за місцем проживання.
Хто такий Роман Червінський?
Раніше він працював у Службі безпеки України та Головному управлінні розвідки і став відомий у медіа завдяки кільком операціям.
За словами Червінського, у 2019 році він спланував і реалізував захоплення проросійського бойовика Володимира Цемаха, причетного до збиття Boeing 777 поблизу Донецька.
Крім того, Червінський каже, що відповідав за операцію щодо затримання найманців ПВК «Вагнера», також відому як «Вагнергейт». Після провалу операції через можливий витік інформації він заявив, що на розвідників тиснули погрозами про звільнення та кримінальними провадженнями. Передавалися вони нібито з Офісу президента.
У 2022 році Червінський брав участь у невдалій операції з переманювання російського літака. Через операцію СБУ відкрила кримінальну справу, пов’язавши її з ракетним обстрілом аеродрому «Канатове» в Кіровоградській області. Унаслідок обстрілу загинув командир військової частини, 17 українських захисників дістали поранення, було повністю знищено два бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга та інша техніка й будівлі зазнали значних пошкоджень.
Іноземні видання також називали Романа Червінського «координатором» операції з підриву газопроводів «Північний потік». Сам він заперечував будь-яку причетність до диверсії на трубопроводах.
- Поділитися: