Сьогодні, 21 липня, рівно 48 років тому американський астронавт Ніл Армстронг першим із землян ступив на поверхню Місяця.

Рівно 48 років тому американський астронавт Ніл Армстронг першим із землян ступив на поверхню Місяця.

Це був колосальний інженерно-технічний та науковий прорив не лише для США. «Один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства», — славетна фраза Армстронга, яку він вимовив, ступивши на поверхню Місяця.

Мета польоту, а саме — «здійснення посадки на Місяць і повернення на Землю», — була досягнута. Однак і до сьогодні довкола цих 8 діб 3 годин 18 хвилин і 35 секунд, що тривала місія «Аполлон-11», продовжують народжуватися теорії змови, з’являються цікаві подробиці, точаться дискусії з приводу фальсифікації.

До річниці події Громадське пропонує добірку фактів та міфів щодо першої висадки людини на Місяць.

Астронавт Базз Олдрін салютує прапору Сполучених Штатів, встановленому на поверхні Місяця Фото: NASA

►Для командного модуля астронавти обрали позивний «Columbia», для місячного модуля — «Eagle» (з англійської Eagle — орел — ред.). «Колумбія» — назва статуї на будівлі Конгресу США у Вашингтоні, також так називався корабель, на якому летіли до Місяця герої роману Жуля Верна «Із Землі на Місяць». Емблема експедиції — орел над поверхнею Місяця, який тримає в пазурах оливкову гілку.

Команда Аполлон-11 на чолі з Армстронгом перед стартом у Космічному центрі Кеннедікомплекс 39А, Флорида Фото: NASA

►Під грифом «цілком таємно» в Білому домі підготували сценарій промови для тодішнього президента США Річарда Ніксона на випадок, якщо місія провалиться і астронавти не повернуться на Землю.

Вона розпочиналась наступними словами: «Волею долі, ці хлопці, які відправилися на Місяць з мирною дослідницькою місією, знайшли там вічний спокій. Їх оплакують близькі, їх оплакує вся нація, їх оплакує все людство, їх оплакує мати-Земля, що зважилася послати своїх синів у невідомість».

Президент Ніксон спілкується з астронавтами, які перебувають в карантинному модулі після посадки Фото: NASA

►У 1980-ті роки в деяких ісламських країнах поширився міф про те, що, ступивши на поверхню Місяця, Армстронг нібито почув фразу невідомою йому мовою. А після повернення на Землю, під час подорожі до Єгипту, він знову почув ту ж фразу. Таким чином, за легендою, Армстронг з’ясував, що так звучить заклик муедзина на молитву, і вирішив прийняти іслам.

Згодом історія набирала оберти: Армстронг отримував купу листів від мусульман, без відома астронавта його зарахували до лав різних ісламських організацій. Спростовувати це довелося Держдепартаменту, NASA і самому Армстронгові, який сказав, що не бажає нікого ображати, але інформація про його перехід в іслам не відповідає дійсності.

Добірка моментів висадки на місяць місії Аполлон-11. Відреставровано у 2009 році Відео: NASA

►Незабаром після посадки, один із членів експедиції Базз Олдрін, на правах старійшини пресвітеріанської церкви, провів коротку приватну службу з причастям. Армстронг, будучи атеїстом, причащатися не став.

Спочатку планувалося транслювати цю подію, але в останній момент у NASA відмовились від цієї ідеї. Причиною називають судовий позов, раніше поданий атеїстами проти NASA через публічне читання екіпажем «Аполлона-8» на місячній орбіті на Різдво глави зі Старого Заповіту.

Астронавт Базз Олдрін став другою людиною, яка ступила на Місяць Фото: NASA

►Ніл Армстронг належав до давнього шотландського клану Армстронг і пишався походженням. В експедицію він узяв тартан — малюнок, що складається з перехресних горизонтальних та вертикальних кольорових смуг і є символом клану.

►Якось Армстронгу сказали, що відсутність вітрів та дощів на Місяці навічно збереже залишені ним сліди. «Я сподіваюся, що одного прекрасного дня хтось знову опиниться там і затопче їх», — відповів він.

Перша фотографія, зроблена Нілом Армстронгом на Місяці Фото: NASA

►Прихильники конспірологічної теорії так званої «місячної змови» вважають висадку американців на Місяць професійною підробкою фотографів і кінорежисерів, відзнятою в павільйоні.

Зокрема, фальсифікацію матеріалів NASA пов’язують з голлівудським режисером Стенлі Кубриком, який у той самий період працював над стрічкою «2001: Космічна Одіссея».

Чутки про те, що режисер причетний до «місячної змови», розповсюдила його дружина Крістіана Кубрик, заявивши журналістам, що для розвитку логіки того, що відбувається на екрані у репортажі про місячну місію, її чоловік удався до додаткової зйомки висадки.

Кадр з фільму Кубріка «2001: Космічна Одіссея» 1968 року

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: