ENRU

Перша висадка людини на Місяць: факти, міфи і конспірологія

3ae7fc5dd3cd263ef
Команда Аполлон-11. Зліва направо Ніл Армстронг, Майкл Коллінз, та Базз Олдрін Фото: NASA Human Space Flight Gallery

Рівно 48 років тому американський астронавт Ніл Армстронг першим із землян ступив на поверхню Місяця.

Це був колосальний інженерно-технічний та науковий прорив не лише для США. «Один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства», — славетна фраза Армстронга, яку він вимовив, ступивши на поверхню Місяця.

Мета польоту, а саме — «здійснення посадки на Місяць і повернення на Землю», — була досягнута. Однак і до сьогодні довкола цих 8 діб 3 годин 18 хвилин і 35 секунд, що тривала місія «Аполлон-11», продовжують народжуватися теорії змови, з’являються цікаві подробиці, точаться дискусії з приводу фальсифікації.

До річниці події Громадське пропонує добірку фактів та міфів щодо першої висадки людини на Місяць.

Астронавт Базз Олдрін салютує прапору Сполучених Штатів, встановленому на поверхні Місяця Фото: NASA

►Для командного модуля астронавти обрали позивний «Columbia», для місячного модуля — «Eagle» (з англійської Eagle — орел — ред.). «Колумбія» — назва статуї на будівлі Конгресу США у Вашингтоні, також так називався корабель, на якому летіли до Місяця герої роману Жуля Верна «Із Землі на Місяць». Емблема експедиції — орел над поверхнею Місяця, який тримає в пазурах оливкову гілку.

Команда Аполлон-11 на чолі з Армстронгом перед стартом у Космічному центрі Кеннедікомплекс 39А, Флорида Фото: NASA

►Під грифом «цілком таємно» в Білому домі підготували сценарій промови для тодішнього президента США Річарда Ніксона на випадок, якщо місія провалиться і астронавти не повернуться на Землю.

Вона розпочиналась наступними словами: «Волею долі, ці хлопці, які відправилися на Місяць з мирною дослідницькою місією, знайшли там вічний спокій. Їх оплакують близькі, їх оплакує вся нація, їх оплакує все людство, їх оплакує мати-Земля, що зважилася послати своїх синів у невідомість».

Президент Ніксон спілкується з астронавтами, які перебувають в карантинному модулі після посадки Фото: NASA

►У 1980-ті роки в деяких ісламських країнах поширився міф про те, що, ступивши на поверхню Місяця, Армстронг нібито почув фразу невідомою йому мовою. А після повернення на Землю, під час подорожі до Єгипту, він знову почув ту ж фразу. Таким чином, за легендою, Армстронг з’ясував, що так звучить заклик муедзина на молитву, і вирішив прийняти іслам.

Згодом історія набирала оберти: Армстронг отримував купу листів від мусульман, без відома астронавта його зарахували до лав різних ісламських організацій. Спростовувати це довелося Держдепартаменту, NASA і самому Армстронгові, який сказав, що не бажає нікого ображати, але інформація про його перехід в іслам не відповідає дійсності.

Добірка моментів висадки на місяць місії Аполлон-11. Відреставровано у 2009 році Відео: NASA

►Незабаром після посадки, один із членів експедиції Базз Олдрін, на правах старійшини пресвітеріанської церкви, провів коротку приватну службу з причастям. Армстронг, будучи атеїстом, причащатися не став.

Спочатку планувалося транслювати цю подію, але в останній момент у NASA відмовились від цієї ідеї. Причиною називають судовий позов, раніше поданий атеїстами проти NASA через публічне читання екіпажем «Аполлона-8» на місячній орбіті на Різдво глави зі Старого Заповіту.

Астронавт Базз Олдрін став другою людиною, яка ступила на Місяць Фото: NASA

►Ніл Армстронг належав до давнього шотландського клану Армстронг і пишався походженням. В експедицію він узяв тартан — малюнок, що складається з перехресних горизонтальних та вертикальних кольорових смуг і є символом клану.

►Якось Армстронгу сказали, що відсутність вітрів та дощів на Місяці навічно збереже залишені ним сліди. «Я сподіваюся, що одного прекрасного дня хтось знову опиниться там і затопче їх», — відповів він.

Перша фотографія, зроблена Нілом Армстронгом на Місяці Фото: NASA

►Прихильники конспірологічної теорії так званої «місячної змови» вважають висадку американців на Місяць професійною підробкою фотографів і кінорежисерів, відзнятою в павільйоні.

Зокрема, фальсифікацію матеріалів NASA пов’язують з голлівудським режисером Стенлі Кубриком, який у той самий період працював над стрічкою «2001: Космічна Одіссея».

Чутки про те, що режисер причетний до «місячної змови», розповсюдила його дружина Крістіана Кубрик, заявивши журналістам, що для розвитку логіки того, що відбувається на екрані у репортажі про місячну місію, її чоловік удався до додаткової зйомки висадки.

Кадр з фільму Кубріка «2001: Космічна Одіссея» 1968 року

Підписуйтесь на наш канал в Telegram