Мати засновника терористичного угрупування «Аль-Каїда» Усами бен Ладена вперше після терактів 11 вересня дала інтерв’ю. «Він був хорошим хлопчиком і дуже мене любив», — розповіла The Guardian Алія Ганем.

Мати засновника терористичного угрупування «Аль-Каїда» Усами бен Ладена вперше після терактів 11 вересня дала інтерв’ю. «Він був хорошим хлопчиком і дуже мене любив», — розповіла The Guardian Алія Ганем.

Сім’я бен Ладенів, як зазначає видання, досі лишається однією з найбагатших і найвпливовіших у Саудівській Аравії. Вони мають будівельну імперію, яка побудувала велику частину сучасного королівства. Упродовж багатьох років члени родини убитого під час спецоперації у Пакистані терориста відмовлялися говорити.

Нині ж амбіційний принц Мухаммед ібн Салман Аль Сауд дозволив інтерв’ю: зважаючи на впливовість родини, їхня діяльність пристально відслідковується. Таким чином, пише видання, принц хоче продемонструвати, що теракти 11 вересня 2001 року, в яких загинуло майже 3 тисячі людей, скоїв не агент Саудівської Аравії, а вигнанець (критики королівства вважають, що теракт спонсорували на державному рівні).

«Він мав успіхи у школі. Він справді любив вчитися», — каже в інтерв’ю 70-річна Ганем. На запитання журналіста, чи думала вона колись, що її син стане джихадистом, говорить: «Таке ніколи не приходило мені в голову». І додає: «Я ніколи не хотіла, аби щось подібне трапилося».

«Люди в університеті його змінили. Він був чудовим хлопчиком, доки не зустрів деяких людей, які промили йому мізки у 2 років. Можете називати це культом. Вони отримували за це гроші. Я завжди йому говорила триматися подалі від них, але він не казав, чим займається, бо дуже мене любив», — сказала вона журналістам.

Йдеться про Абдуллу Аззама, члена релігійно-політичної організації «Брати-мусульмани», визнаної терористичною в низці країн. Його вигнали з Саудівської Аравії. Аззам став духовним наставником бен Ладена.

Два інші сини Ганем — Ахмад і Хассан розповіли виданню, що їхня матір досі не хоче думати про Усаму погано. «Минуло уже 17 років [від терактів 11 вересня], а вона досі заперечує звинувачення в його бік. Вона його дуже любила. Натомість, вона покладає вину на його оточення. Вона знала його сторону гарного хлопчика, ту, яку ми всі бачила. Але вона не спромоглася побачити його як джихадиста», — розповів Ахмад, доки Ганем відпочивала у сусідній кімнаті.

У 1980 бен Ладен поїхав в Афганістан воювати проти російської окупації. Як розповіли виданню члени його сім’ї, його тоді усі поважали, а сама родина пишалася ним.

«Я дуже ним пишаюся у тому сенсі, що він мій старший брат, — розповів Хассан. — Він навчив мене багатьом речам. Але я не думаю, що я відчуваю гордість за нього як за чоловіка. Він став суперзіркою на глобальній сцені, і все було даремно».

Востаннє родина бачилася з бен Ладеном у 1999, пише The Guardian. Тоді вони відвідували його в Афганістані. «Він був дуже радий нас бачити. Він показував нам місцевість. Убивши тварину, влаштував трапезу і всіх запросив», — розповіла матір.

9 вересня 2001 року два літаки врізалися у вежі-близнюки. «Я був шокований, — розповів Ахмад. — Мене огорнуло дуже дивне відчуття. З самого початку ми знали [що це був Усама]. Від наймолодшого до найстаршого — усі відчували сором. Ми знали, що це спричинить жахливі наслідки». Тоді влада допитала членів сім’ї. Їм заборонили виїзд з країни. Нині ж їх пересування не контролюють. Водночас дві його дружини з дітьми не можуть виїжджати з країни.

Наймолодший син бен Ладена, 29-річний Хамза минулого року був офіційно визнаний «глобальний терористом» Сполученими Штатами. Родина хвилюється, що той продовжить справу батька. «Я гадав, що ми уже пройшли через це. Наступна річ, яку я знаю, це слова Хамза: «Я помщуся за батька. Я не хочу знову це пережити», — сказав Хассан.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Теракти 11 вересня: теорії змов

Поділитись: