Окрім підписаних контрактів та угод у президента США були кілька протокольних промахів, обмовок і загалом дещо незручних моментів.

Турне президента США відтягувалося чотири місяці, планувалося як плідне та миротворче, але вийшло досить неоднозначним і складним. Трамп вирушив так і не призначивши главу дипломатичного протоколу. Це особа, що складає детальний план поїздки, інформує щодо звичаїв і традицій країн, попереджає імовірні незручні ситуації.

Відсутність глави протоколу помножена на ексцентричність Трампа дали свої результати. Окрім підписаних контрактів та угод у президента США були кілька протокольних промахів, обмовок і загалом дещо незручних моментів.

Саудівська Аравія

Плани: обрання Ер-Ріяда першою точкою на карті туру Трампа не випадкове. Саудівська Аравія — давній стратегічний союзник США, нафтовий гігант та один з найбільших кредиторів США. Саудити були не задоволені м’якою політикою Обами на Близькому Сході, тому жорстка риторика Трампа щодо Ірану викликала схвалення з їхнього збоку. Крім того, заможний Ер-Ріяд міг запропонувати президенту США торгівельні угоди на мільярди доларів, саме це цікавить бізнесмена Трампа.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Танці, нафта і стволи – чому Трамп першою відвідав Саудівську деспотію

Результати: Після низки протокольних заходів лідери двох країн підписали одну з найбільших в історії США угод щодо постачання зброї — саудити зобов’язались купити в американців озброєння на 109,7 млрд доларів. При цьому у найближчі десять років вартість контракту може зрости до 350 млрд доларів. Серед основних пунктів контракту: артилерійські установки, бронетехніка, гелікоптери, супутникові системи, протиракетні комплекси.  

Трамп також провів переговори з лідерами країн-членів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки, обговоривши політику щодо Ірану і шляхи боротьби з екстремізмом. 21 травня глава Білого Дому виголосив промову на Арабському регіональному саміті, в якій закликав мусульманський світ об’єднатися в боротьбі з тероризмом. Він особливо зупинився на проблемі Ірану, звинувативши Тегеран в підтримці нестабільності в регіоні. Така гучна анти іранська риторика Трампа викликала схвалення збоку країн-учасниць саміту (Бахрейн, Кувейт, ОАЕ, Саудівська Аравія, Оман, Катар).

Цей незручний момент: Президент Трамп та держсекретар Тіллерсон не уникнули традиційного протокольного пункту візиту — танцю з мечами, під назвою «арда». Танок починається з повторення віршованих рядків під барабанний бій, кроків вперед, а потому — урочистого помаху мечем в повітрі, символ радості служіння монарху. Танець є церемоніальним, гостей країни традиційно запрошують приєднатися до нього, що Трамп і зробив, щоправда вираз обличчя американського президента виражав крайнє збентеження і бажання втекти.  

Трамп також взяв участь у відкритті Всесвітнього центру боротьби з екстремістською ідеологією. Разом із саудівським королем та президентом Єгипту він поклав руки на глобус-лампу, показуючи єдність країн у протидії терористам. Фото з події облетіло соцмережі.

Заклики до боротьби із тероризмом також не зовсім вдалися Трампу. В одній із промов він допустив словосполучення «ісламський тероризм» замість «ісламістського». Пізінше радники Трампа пояснили цю помилку втомою президента.

Не менш дивуючим був поклон чи радше поклон із присіданням, ніби в часи середньовіччя, від Трампа для короля Салмана, коли той вручав йому орден короля Абдель Азіза. Цей жест деякі американські ЗМІ назвали принизливим, і таким що пасує радше підданому, а не рівному по статусу. Трамп згодом здивував монарха ще раз, назвавши його не Салманом, а Соломоном.

Король Саудівської Аравії Салман у палаці «Аль-Ямама» вручив Трампу головну нагороду Королівства – Орден короля аль-Сауда Фото: EPA/SAUDI PRESS AGENCY HANDOUT​

Ізраїль  

Плани: Поїздка в Ізраїль мала дуже амбітну мету: примирити двох споконвічних ворогів — їзраїльтян та палестинців. Принаймні про це заявив Трамп на зустрічі із палестинським лідером Махмудом Аббасом на початку травня цього року. Ізраїль сподівався порушити питання Єрусалиму і вкотре донести до адміністрації президента США, що позиція Тель-Авіва принципова — Єрусалим належить Ізраїлю, і крапка.

Результати: Ключові питання Дональд Трамп та Біньямін Нетаньяху обговорювали віч-на-віч. Під час цього візиту американський президент спробував заспокоїти Тель-Авів, мовляв Ізраїлю нічого перейматись багатомільярдною збройною угодою США та Саудівської Аравії, адже головна небезпека криєтсья в розповсюдженні тероризму та гегемонії Ірану.

Така риторика цілком збігається із зовнішньо-політичними поглядами ізраїльтян, тож прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху після переговоірв заявив про початок «нового дня» у взаєминах США та Ізраїлю. Він також додав, що сторони порозумілися щодо багатьох близькосхідних питань, особливо щодо питання стримування Ірану.

Зліва направо: президент Ізраїлю Реувен Рівлін, президент США Дональд Трамп та ізраїльський прем'єр Біньямін Нетаньяху 22 травня у місті Лод Фото: EPA/JIM HOLLANDER

Цей незручний момент: Незручна ситуація спіткала Трампа ще навіть до приземлення в Ізраїлі. В офіційному листі Білого дому щодо мети візиту в Тель-Авів серед іншого вказано «Сприяння можливості довготривалого персика» («Promote the possibility of lasting peach»). Очевидно, автори документи припустилися одруківки, і замість слова peace (мир), написали peach (персик).

Ще одна неприємність сталася із Трампом після прибуття. В аеропорту Бен Гуріон президент США спробував взяти за руку свою дружину Меланію, втім та відмахнулась від чоловіка. Американські ЗМІ підмітили цей момент і розтиражували. 

В Єрусалимі під час зустрічі із президентом Реувеном Рівліном, Трамп повідомив, що «прибув із Близького Сходу, з Саудівської Аравії», забуваючи (чи не знаючи?) що Єрусалим — це також Близький Схід.

Палестинська автономія

Плани: Окрім «миротворчого плану», тобто наміру помирити Ізраїль та Палестину, Трамп також оголосив, що збирається домовитиcя із палестинським лідером Махмудом Аббасом, щоб той переконав керівництво Організації визволення Палестини припинити фінансову підтримку бойовиків, які нападають на ізраїльтян. У свою чергу палестинці планували вмовити Трампа тиснути на Тель-Авів, щоб той припинив незаконне зведення поселень на Західному Березі Йордану.

Результати: візит у Віфлиєм був одноденним і швидким. Трампа не супроводжувала родина, Меланія, Іванка та її чоловік Джаред Кушнер залишилися в Ізраїлі.

Лідери домовились активізувати зусилля щодо досягнення миру між Їзраїлем та Палестиною. Трамп заявив Аббасу, що «зробить все можливе» для цього, а також подякував палестинському лідеру за готовність боротись із тероризмом. Аббас, натомість, запевнив Трампа у готовності працювати для досягнення мирної угоди. Разом із тим Аббас повторив одну з головних вимог палестинців, — створення столиці в Східному Єрусалимі, на що також претендує Ізраїль.

Цей незручний момент: Саме у Віфлиємі Трампа застали новини про теракт в Манчестері. Радники президента не встигли приготувати зворушливу промову щодо засудження цієї атаки, тож Трамп прочитав поспіхом складене звернення і додав від себе : «Манчестер атакували злісні лузери».

Світові ЗМІ вкотре почули один з улюблених епітетів Трампа, адже президент не раз вживав його щодо опонентів в моменти особливого обурення. Так видання The Atlantic відслідкувало, що звання «лузера» від Трампа також отримали агенство оцінки кредитних рейтингів Standard & Poor’s, співачка Шер, видання Huffington Post, акторка Розі О’доннелл, і навіть Респубілканська партія США.

Дональд Трамп приймає подарунки від палестинського лідера Махмуда Аббаса під час вітальної церемонії у Віфлиємі Фото: EPA/ATEF SAFADI

Ватикан 

Плани: Президент США та Папа Римський планували обговорити під час зустрічі свободу віросповідання, а також співпрацю в гуманітарних місіях. Франциск також обіцяв порушити питання кліматичних змін та біженців.

В планах Трампа ж, окрім іншого, — робити вигляд, що між ним і Понтифіком немає жодних непорозумінь. Справа в тім, що коли під час президентської кампанії Трамп оголомив про намір звести стіну на кордоні із Мексикою, Франциск засумнівався у прихильності Трампа до ідей християнства, зазначивши, що «той, хто будує стіни замість мостів, не є християнином». Цей коментар Папи американський президент назвав ганебним.

Результати: Після короткої 30-хвилинної розмови Папа Римський і Дональд Трамп обмінялися подарунками. Франциск подарував президенту копію свого послання «Ненасильство: стиль політики на захист миру», енцикліку «Laudato Si», присвячену проблемам навколишнього середовища, і статуетку оливкового дерева, як символа миру. Трамп назвав зустріч із Папою великою честю, обіцяв прочитати папські послання, і подарував йому зібрання творів Мартіна Лютера Кінга.

Папа Римський Франциск та Дональд Трамп під час короткої зустрічі у Ватикані намагалися робити вигляд, що між ними — жодних непорозумінь, виходило не завжди Фото: EPA/OSSERVATORE ROMANO

Цей незручний момент: Неприємності в Італії почалися з трапа літака, коли у Трампа була ще одна спроба взяти дружину Меланію за руку, але знову невдача.

На батьківщині Трампа цей епізод став родючим грунтом для жарту від шоу Джиммі Кіммела, де він зобразив подібний епізод, але вже за участі Папи Римського.

До речі, під час самої зустрічі Папа запитав Меланію Трамп : «Чим ви його годуєте? Потіцею?». Потіца — це традиційний словенський рулет з тіста із солодкою начинкою. Франциск, виявився великим прихильником цього десерту. Щоправда, словенка Меланія чи то від хвилювання, чи то від того, що давно не була на батьківщині, відповіла — «Піца? Так, піцою!».

​Загалом після зустрічі із Трампом, Папа не демонстрував ентузіазму та хорошого настрою. Зазвичай усміхнений та веселий Франциск похмуро позував для фотографів. Спільне фото із сімейством Трампів та Понтифіком — безцінне.  

 ​Самміт НАТО

Плани: за словами радника американського президента з національної безпеки Герберта Макмастера, у Брюсселі Трамп планував укотре «підтвердити зобов’язання Вашингтона перед союзниками та нагадати їм про необхідність чесно платити свою частину (2% від ВВП на оборону) і демонструвати відповідальність». Крім того американський президент планував також обговорити критичні для альянсу питання, включаючи колективні зобов’язання союзників і роль НАТО в боротьбі проти терроризму.

На «полях» саміту у глави Білого Дому була запланована зустрічі із новообраним президентом Франції Еммануелем Макроном, главою Європейської Ради Дональдом Туском, президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером, а також з королем Бельгії Філіпом і бельгійським прем’єром Шарлем Мішелем. 

Взагалі рекордно короткий саміт (близько 9 годин) був скликаний радше для того, щоб союзники врешті оцінили хто ж такий американський президент і познайомитись із ним особисто.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НАТО й Трамп: зустріч у скляній будівлі — репортаж зі штаб-квартири

Результати: Трамп не просто «нагадав союзникам про необхідність платити справедливу частку», він влаштував справжню прочуханку. На відкритті нової штаб-квартири НАТО в Брюсселі колишній бізнесмен в образі колектора гучно вимагав від 23 з 28 країн-учасниць НАТО негайно платити,адже «це не чесно по відношенню до американського народу».

Більше того, Трамп назвав 2% від ВВП абсолютним мінімумом, натякаючи що цифру можна було б і підвищити. Попри те що у НАТО немає спільного бюджету, Трамп чомусь заговорив про борги, що «висять» за багатьма членами Альянсу.  Обличчя лідерів країн-союзниць були виразними. 

При цьому сигналу єдності від американського президента так і не дочекались, принаймні публічно. Трамп не підтвердив готовність будь-якої миті задіяти 5 статтю договору НАТО, яка оголошує напад на одного з союзників одночасно нападом на всіх інших. Варто зазначити, що саме цієї заяви від Трампа чекали найбільше, адже по-перше її анонсував держсекретар Тіллерсон, а по-друге Трамп сам після зустрічі із генсеком НАТО в лютому, визнав що був неправий коли називав альянс застарілим і не потрібним.

Ще до початку саміту, Трамп мав зустріч із главою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером та главою Європейської Ради Дональдом Туском. Останній після переговорів заявив що його позиція щодо Росії не співпадає на всі 100% із позицією Трампа. Втім пізніше, вже в рамках саміту президент США згадав про Росію у своїй промові, а точніше про загрозу з її боку: «НАТО має зосередитися на тероризмі та проблемі міграції, а також на загрозі з боку Росії для держав на східних і південних кордонах НАТО». Крім того він закликав до  спільної рішучої боротьби з тероризмом.

Дональд Трамп (праворуч) ще у лютому після зустрічі із генсеком НАТО визнав, що був неправий коли називав альянс застарілим і не потрібним, але сигнала єдності від американського президента на Саміті у Брюселі так і не дочекались (на фото ліворуч — Генсек НАТО Єнс Столтенберг) Фото: EPA/ROBERT GHEMENT

Генсек НАТО Столтенберг оголосив, що альянс приєднається до коаліції боротьби з «Ісламською Державою» під проводом США. Разом з тим, він підкреслив, що таке рішення не означає військову участь Альянсу, а є символом єдності в боротьбі проти тероризму. «Мова йде скоріше про координацію зусиль», — додав генсек. 

Цей незручний момент: чи не найбільше журналістам запам’яталася нетактовність Трампа щодо прем’єр-міністра Чорногорії Душко Марковича. Під час відкриття нової штаб-квартири НАТО він безцеремонно відштовхнув колегу, щоб пройти вперед і стати поруч із генсеком альянсу Йенсом Столтенбергом. Маркович хоч і виглядаав збентежено, пізніше зізнався журналістам що не ображається на Трампа і взагалі не звернув на це увагу.

Справжню «битву рукостискання» Трамп влаштував президенту Франції Еммануелю Макрону під час особистої зустрічі на полях саміту. Два лідери так міцно стиснули один одному руки, що їхні пальці побіліли. Трамп відомий своїми «атакуючими» рукостисканнями неймовірної сили. Журналісти завмерли очікуючи хто ж першим дасть слабину і відпустить руку. Зрештою Трамп не витримав і спробував розтиснути пальці, втім Макрон продовжував тримати їх. Поки що 1:0 на користь Макрона.

Пізніше Макрон виклав у своєму твітері відео, яке стало для Трампа ще одним незручним моментом. Йдучи на зустріч главам країн-союзниць під час відкриття саміту, Макрон спершу направлявся прямо до американського президента. Той вже навіть встиг простягнути руки для обіймів. Втім в останній момент французький лідер поміняв напрямок і поспішив обійняти спершу Меркель. Трамп виявився аж четвертим кому потисну руку Макрон. Все ж 2:0 на користь Макрона.

Зустріч G7

Плани: 26 — 27 травня на Сицилії Трамп мав приєднатися до саміту G7. Як зазначили в адміністрації президента, в Італії він буде «відстоювати економічне лідерство Америки, а також приділить увагу питанням торгівлі». При цьому президент США анонсував обговорення з лідерами країн «Великої сімки» питання економічного зростання, тероризму та безпеки. Перед початком саміту на Сицилії Трамп назвав Північну Корею світовою проблемою, яку треба вирішити. У свою чергу президент Європейської Ради Дональд Туск заявив, що очікує від країн «Великої сімки» єдність щодо конфлікту на Донбасі.

Результати: каменем спотикання на саміті стала Паризька угода щодо клімату. Шість із семи країн G7 вимагали від президента США дотримуватись цієї угоди, тоді як він відмовлявся. Канцлер Німеччини Ангела Меркель зазначила, що обговорення торгових і кліматичних питань було «суперечливим» і «відвертим». До саміту «Великої двадцятки», який відбудеться у німецькому місті Гамбург на початку липня, від США очікують більш чіткої позиції з кліматичного питання.

При цьому, як пише Eu Observer все ж одне питання країни-учасниці таки узгодили — Трамп погодився підтримати існуючі антиросійські санкції. Питання вільної торгівлі також виявилось проблемним, втім як повідомляє Reuters, президент США, який вимагає більшого захисту американського ринку, все ж погодився на внесення пункту про боротьбу з протекціонізмом у фінальне комюніке саміту.

Групове фото у перший день саміту G7 на Сицилії Фото: EPA/ETTORE FERRARI

Цей незручний момент: Трамп відмітився неприємним коментарем ще на самітіт НАТО в Брюсселі 25 травня, але повідомлення про цей коментар з’явилося в ЗМІ вже 26 травня і наздогнала Трампа, коли той був на Сицілії. Мова йде про ремарку «Німеччина погана, дуже погана». Видання Spiegel написало про неї із посиланням на свої джерела на полях саміту. Повідомляється що Трамп висловився так після закритого двостороннього обговорення торгівельної політики. Мовляв, американський президент обурився тією кількістю авто, яке німці продають в США, витісняючи вітчизняного виробника.

Жан-Клод Юнкер спробував заспокоїти медіа, і зазначив, що слів «погана» не звучало, і що очевидно виникла помилка із перекладом. В ситуацію також втрутився економічний радник Трампа Гері Кон, який у своєрідний спосіб вирішив згладити гострі кути. «Трамп сказав що вони дуже погані в торгівлі, але загалом президент не має нічого проти Німеччини», — заявив він.  

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile