Перший український «Оскар», затримка автобусів у Польщі та вирок у справі «концтабору Ягідне»: головне за 11 березня

Уперше український фільм здобув нагороду «Оскар»: премію отримала стрічка «20 днів у Маріуполі». У Чернігові суд виніс вирок окупантам, які протягом місяця утримували в тісному підвалі 368 людей в селі Ягідне. У Мінінфраструктури заявили, що польські фермери та поліція затримують пасажирські автобуси на кордоні з Україною, правоохоронці Польщі це заперечили. Зібрали головні новини за 11 березня.
Перший український «Оскар»
Американська кіноакадемія уночі 11 березня оголосила переможців престижної премії «Оскар» 2024 року.
Стрічка «20 днів у Маріуполі» воєнного кореспондента Мстислава Чернова та фотографа Євгена Малолєтки отримала премію у номінації «Найкращий повнометражний документальний фільм». Це перше українське кіно, яке здобуло «Оскар».
Під час нагородження Чернов зазначив, що «Оскар» його фільмові — знаковий момент для українського кінематографа, але водночас режисер зізнався, що волів би ніколи не знімати цю стрічку, а нагороду обміняв би на мир, який був в Україні до російського вторгнення.

Водночас фільм Крістофера Нолана «Оппейнгеймер», який був фаворитом кінопремії і претендував на 13 статуеток, у результаті став тріумфатором і забрав сім нагород, зокрема за «Найкращий фільм».
Які ще фільми нагородили на цьогорічному «Оскарі», читайте в новині.
Перемовини щодо відновлення авіаперевезень
Українська влада починає офіційні перемовини з регуляторами Сполучених Штатів та Європейського Союзу щодо відновлення пасажирських авіаперевезень в Україні. Консультації відбуваються також із адміністрацією цивільної авіації Ізраїлю.
У Міністерстві з розвитку громад, територій та інфраструктури зазначили, що одним із прикладів країн, де працюють аеропорти в умовах загрози обстрілів, є Ізраїль.
Вирок у справі «концтабору Ягідне»
Чернігівський районний суд виніс вирок 15 російським військовослужбовцям, які в березні 2022 року скоїли воєнні злочини проти жителів села Ягідне, що на Чернігівщині. Вони протягом місяця утримували в тісному підвалі 368 людей, прикриваючись ними як живим щитом.

Через нелюдські умови утримання — відсутність достатнього простору, належних санітарних умов, доступу до повітря, їжі, води — померли 10 людей похилого віку.
Усі окупанти отримали найвищий термін покарання — 12 років ув’язнення. Строк відбування покарання буде рахуватися з того дня, коли їх затримають.
Затримка автобусів з українцями в Польщі
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що польські протестувальники та поліція почали зупиняти пасажирські автобуси, які їдуть із Польщі й у Польщу. За його словами, пасажирів тримають на кордоні без жодних пояснень.
У польській поліції та Міністерстві внутрішніх справ заперечили це. На місце виїжджав український консул Сергій Царук. Він не побачив навмисної затримки автобусів. Припускається, що сповільнення руху може бути повʼязане з проходженням через коридор протестувальників, які блокують вантажівки.
Суди за ухилянтство
Протягом 2023 року українці отримали 1274 вироки в судових справах про ухилення від військової служби. 60 кримінальних проваджень завершилися реальним ув’язненням.
А в січні 2024-го у Київській області визнали винним охоронця житлового комплексу, який інформував мешканців про прихід працівників військкоматів, що адресно видавали повістки.
Три смуги фортифікацій
В Україні зводять фортифікаційні споруди завдовжки 2 тисячі кілометрів у три лінії. Президент Володимир Зеленський очікує, що будівництво завершиться вчасно.
Інші важливі новини за день
- Нагородження «20 днів у Маріуполі» вирізали з міжнародної телеверсії «Оскара».
- NYT: До літа Україна отримає лише шість F-16 із понад сорока, які обіцяли надати.
- Українські церкви відповіли Папі Франциску, заявивши, що ніхто і ніколи не примусить український народ капітулювати.
- Українська авіація завдала удару по російському пункту управління на одному з кораблів.
- Грузія вимагає від України видати урядовців часів Саакашвілі.
- Поділитися: